– Spotykamy się z samorządowcami i radnymi powiatu, a także wójtami. Są to osoby, które przychodziły do mojego biura poselskiego. To oni rozmawiali i pytali, jak wygląda rozbudowa jednostki i jej funkcjonowanie, po blisko dwóch latach od rozpoczęcia całej inwestycji. Dziś mogliśmy odwiedzić jednostkę, dzięki temu mogliśmy zapoznać się i usłyszeć od naszych dowódców, żołnierzy, przedstawicieli MON-u, jaki i Agencji Mienia Wojskowego, jaki jest stan faktyczny – przekazał na konferencji prasowej, która odbyła się 9 grudnia, poseł Dariusz Stefaniuk (PiS).
Dodał, że przez media przewinęły się wypowiedzi innych samorządowców, którzy sugerowali, że prace w jednostce są wstrzymywane.
– Jest to absolutna nieprawda. Państwo polskie za pomocą MON angażuje środki wysokości ponad 1 mld 300 mln zł. Nigdy, w tak krótkim czasie nie były zaangażowane tak duże fundusze. Jest to olbrzymi zastrzyk finansowy dla Białej Podlaskiej, ale również dla regionu. Jest to jeden z filarów rozwoju regionu, do których należy budowa autostrady i portu w Małaszewiczach – zauważył poseł Dariusz Stefaniuk.
Podkreślił, że w pierwszej kategorii jest to rozwój jednostki wojskowej. – Widząc rozwój jednostki, serce rośnie. Pamiętam, jak byłem prezydentem Białej Podlaskiej tutaj jeszcze nic nie było, pojawiały się różne propozycje. Dziś ziszcza się marzenie, o którym mówiliśmy jeszcze kilka lat temu, a więc pierwszy punkt, czyli budowa obwodnicy Biała Podlaska – zaznaczył poseł. Wskazał, że jak był prezydentem, stworzono pierwszy projekt, wiaduktu nad ul. Sidorską. – Jednak, wszystko rozbiło się o pieniądze, a wówczas rządziła koalicja PO-PSL, marszałek nie był przychylny.
Droga dla obronności kraju
Dopiero dzięki przychylności ministra Mariusza Błaszczaka, ale też stworzeniu programu dotyczącego szczególnego przeznaczenia dróg dla obronności kraju, przy pomocy dyrektora Marcina Mazuryka, naszym zaangażowaniu udało się te środki wyjąć z budżetu MON-u i przekazać do Ministerstwa Infrastruktury – poinformował. Przekazał też, że dzisiaj jest procedowana umowa, która będzie zawarta z Białą Podlaską, dotycząca budowy tego etapu. – Bardzo się cieszę, że to będzie możliwe, będziemy pilnować każdego etapu tej budowy. Drugim etapem będzie budowa drogi z miejscowości Lisy do jednostki, aby obwodnica Białej Podlaskiej była domknięta, aby była pełna. Jest to droga kluczowa dla naszego miasta – podsumował Dariusz Stefaniuk. – Dowiedzieliśmy się, że planowane jest tu umieszczenie 2 tys. żołnierzy, więc razem z ich rodzinami, to mniej więcej poziom miasta Terespol, które zostanie zassane do Białej Podlaskiej. Tutaj będą powstawały duże kompleksy, stołówka, hala sportowa i kompleksy mieszkaniowe i biurowe, a także stacje paliw. Będzie to generowało kolejne miejsca pracy – wyjaśnił. Wskazał, że najwięcej będzie się działo w najbliższych latach, bo przetargi są już rozstrzygnięte.
Przybędzie 5 tys. mieszkańców
Z kolei dr Marcin Mazuryk dyrektor departamentu infrastruktury MON, poinformował, że minister Mariusz Błaszczak wpisał na stałe garnizon w Białej Podlaskiej na mapę bezpieczeństwa Polski.
– To jest ważny punkt, coraz ważniejszy. Inwestycje dopiero się rozpoczęły, zainwestowano ponad 50 mln zł na chwilę obecną i to nie jest koniec. Chcę potwierdzić, że inwestycje i zaplanowane przetargi się udają. To wielki bodziec do rozwoju Białej Podlaskiej. Jednostka wojskowa to bezpieczeństwo, ale też miejsca pracy – zauważył dr Marcin Mazuryk.
Wskazał, że na południowym Podlasiu tradycje wojskowe sięgają II Rzeczpospolitej. – Bardzo się cieszymy, że w Białej Podlaskiej znajdują się wojska pancerne, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Będzie to wpływać na dynamiczny rozwój miasta, zwłaszcza, że przybędą 2 tys. osób, a z rodzinami może 5 tys., więc jest to fenomen, którego przez 20 lat w Białej Podlaskiej nie było. Obecnie realizowanych jest pięć inwestycji, a kolejne są planowane. Infrastruktura, która została rozpoczęta zostanie zakończona w 2027 r. Jeśli do jednostki w Białej Podlaskiej trafią nowoczesne czołgi, może okazać się, że zajmowany przez garnizon teren jest za mały – wskazał dyrektor departamentu infrastruktury MON.
Napisz komentarz
Komentarze