Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 10:29
Reklama
Reklama

Mieszkania bez barier. Miasto frontem do osób z niepełnosprawnością

Od kilku lat w Białej Podlaskiej realizowana jest przyjęta w 2019 roku strategia „Miasto bez barier”. W ramach programu w Białej Podlaskiej wdrożone zostaną nowe projekty, to 'Mieszkania dla absolwenta” i „Dostępne mieszkanie”.
Mieszkania bez barier. Miasto frontem do osób z niepełnosprawnością
W Białej Podlaskiej wdrożone zostaną nowe projekty z myślą o osobach z niepełnosprawnością. To 'Mieszkania dla absolwenta” i „Dostępne mieszkanie”. Mówili o nich Paweł Iwaniuk i Kamil Węgliński

Źródło: screen z materiału UM Biała Podlaska

– Już w 2019 roku zainicjowałem przyjęcie miejskiego programu na rzecz osób z niepełnosprawnościami „Miasto bez barier” na lata 2019-25. Stał się strategią naszych działań w tym obszarze – mówi Michał Litwiniuk, prezydent miasta.

W ramach strategii wprowadzono m.in. dwa programy, które w Białej Podlaskiej już funkcjonują, to asystent osoby niepełnosprawnej i opieka wytchnieniowa. Jak mówi wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Kamil Węgliński, te projekty cieszą się dużym zainteresowaniem w mieście. – W przypadku asystenta w tym roku mamy 136 osób objętych programem, w przypadku opieki wytchnieniowej ponad 60 osób. Nie ograniczamy się do liczby osób pierwotnie wskazanych we wniosku, który składaliśmy. Za zgodą wojewody, jeśli zostają nam środki, przekazujemy je na realizację programu dla kolejnych osób.

Teraz wsparcie osobom niepełnosprawnym ma zostać poszerzone o kolejne przedsięwzięcia, realizowane również we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – W ramach naszych działań wprowadzamy dwa programy: „Dostępne mieszkanie” i „Mieszkanie dla absolwenta” – informuje Paweł Iwaniuk, miejski koordynator ds. dostępności i osób z niepełnosprawnościami. Jak twierdzi, przedsięwzięcia bardzo dobrze wpisują się w potrzeby niepełnosprawnych w mieście. 

PRZECZYTAJ: Przełamali się opłatkiem. Wigilia służb mundurowych

– W środowisku istnienie coś takiego jak zjawisko „dziesiątego piętra”, osoby często nie mogą się wydostać z domów, by uczestniczyć w życiu publicznym. Dlatego chcemy ułatwić osobom mieszkającym w mieszkaniach czy domach niedostosowanych, zamianę lokalu. W ramach programu „Dostępne mieszkanie” można uzyskać dotację różnicy między sprzedażą własnego mieszkania i zakupem nowego. To kwota do równowartości 15 mkw. mieszkania – nakreśla zasady programu Iwaniuk.

Druga propozycja kierowana jest do absolwentów wszystkich szczebli edukacji, którzy chcą się usamodzielnić. – To stymulowanie osób z małych miejscowości do wyjazdu do większych miejscowości, gdzie będą mogły podjąć pracę – mówi Paweł Iwaniuk. Natomiast wicedyrektor MOPS sygnalizuje zasady programu: 

– Mieszkanie dla absolwenta wychodzi naprzeciw mieszkańcom, którzy chcą być aktywni na rynku pracy i chcą wynająć mieszkanie. W pierwszym roku dofinansowanie wynosi do 100 proc. wynajmu, w drugim 70 proc. a w trzecim do 40 proc. – wyjaśnia Kamil Węgliński. Wnioski do uczestnictwa w obydwu programach można złożyć poprzez system obsługi wniosków PFRON.

O terminach wdrażania programów adresowanych do osób niepełnosprawnych i ich rodzin w przyszłym roku, MOPS i urząd miasta mają informować na bieżąco na swoich stronach internetowych.

CZYTAJ TEŻ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Czytelnik 22.12.2022 19:25
To jest potrzebne.Osoby niepełnosprawne na to zasługują.Super pomysły

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ktośTreść komentarza: Cytat: "nowy dyrektor, wdraża niezbędne zmiany, które mają na celu uzdrowienie tej sytuacji – dodaje burmistrz. No to ładnie wdrożył....Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:09Źródło komentarza: Wypadek na radzyńskiej pływalni. Ratownicy zawieszeni, dochodzenie w tokuAutor komentarza: Dariusz KTreść komentarza: Ja wymyśliłem pośrednictwo kredytowe (w sklepach) między bankiem a klientami. Wszędzie gdzie zatrzymałem się na dłużej były remonty są nowe budynki.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 14:55Źródło komentarza: Korzystają z uroków trzeciego wieku [ZDJĘCIA]Autor komentarza: ZXTreść komentarza: Spolecznosc to za duzo powiedziane, jesli chodzi o czesc tamtejszych tubylcow. Gubernia Lubelska, rejon poludniowo-podlaski. Wszystko na ten temat.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 13:39Źródło komentarza: Koniec Jadłodzielni Orzechówek. Lodówka zmienia lokalizacjęAutor komentarza: bebekowaTreść komentarza: Kochani, przecież można kupić takie sztuczne, plastikowe drzewa. Ładne, o regularnych pokrojach koron, z ledami wmontowanymi od razu w gałązki. Ani liście z nich nie opadają, ani żółkną. Podlewać nie trzeba, przesadzać, gałąź się nie złamie, wiatr nie przewróci. Tylko sztuczne sadzić!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:11Źródło komentarza: Drzewa poszły do wymiany. Nowy burmistrz zarządził nowe nasadzeniaAutor komentarza: cczytTreść komentarza: Wyrażasz zgodę, by nadawca, wysłał listpolecony/avizo (liczne uprawnienia, a to tylko PoczP.SA) i kwitujesz? Ja to wypowiedziałem. To kradzież tożsamości (oswiadczenie woli, poza wiedzą i wolą OdbiorcyListuPol) w szczególnych przypadkach. Nie ma takiego prawa w kodeksach i w żadnym nie figuruje Usługa PocztyP., jako forma Powiadomienia. Nie dajcie się zniewolić, zabór i karanie drobne. A wielcy, sobie leżą na wyspach i ciągną ze słomki. Prezydent, łaskawca, dopisze (z potem na czole) procenty++. A ten Pozer, co niby startował, ale nie, figurował, będzie tam opowiadał i zabawiał publikę i Radę. wontzlasuData dodania komentarza: 30.10.2024, 18:35Źródło komentarza: Bialczan czeka sezon podwyżek. Pierwsze już w listopadzie i tak do stycznia
Reklama
Reklama