– Już w 2019 roku zainicjowałem przyjęcie miejskiego programu na rzecz osób z niepełnosprawnościami „Miasto bez barier” na lata 2019-25. Stał się strategią naszych działań w tym obszarze – mówi Michał Litwiniuk, prezydent miasta.
W ramach strategii wprowadzono m.in. dwa programy, które w Białej Podlaskiej już funkcjonują, to asystent osoby niepełnosprawnej i opieka wytchnieniowa. Jak mówi wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Kamil Węgliński, te projekty cieszą się dużym zainteresowaniem w mieście. – W przypadku asystenta w tym roku mamy 136 osób objętych programem, w przypadku opieki wytchnieniowej ponad 60 osób. Nie ograniczamy się do liczby osób pierwotnie wskazanych we wniosku, który składaliśmy. Za zgodą wojewody, jeśli zostają nam środki, przekazujemy je na realizację programu dla kolejnych osób.
Teraz wsparcie osobom niepełnosprawnym ma zostać poszerzone o kolejne przedsięwzięcia, realizowane również we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – W ramach naszych działań wprowadzamy dwa programy: „Dostępne mieszkanie” i „Mieszkanie dla absolwenta” – informuje Paweł Iwaniuk, miejski koordynator ds. dostępności i osób z niepełnosprawnościami. Jak twierdzi, przedsięwzięcia bardzo dobrze wpisują się w potrzeby niepełnosprawnych w mieście.
PRZECZYTAJ: Przełamali się opłatkiem. Wigilia służb mundurowych
– W środowisku istnienie coś takiego jak zjawisko „dziesiątego piętra”, osoby często nie mogą się wydostać z domów, by uczestniczyć w życiu publicznym. Dlatego chcemy ułatwić osobom mieszkającym w mieszkaniach czy domach niedostosowanych, zamianę lokalu. W ramach programu „Dostępne mieszkanie” można uzyskać dotację różnicy między sprzedażą własnego mieszkania i zakupem nowego. To kwota do równowartości 15 mkw. mieszkania – nakreśla zasady programu Iwaniuk.
Druga propozycja kierowana jest do absolwentów wszystkich szczebli edukacji, którzy chcą się usamodzielnić. – To stymulowanie osób z małych miejscowości do wyjazdu do większych miejscowości, gdzie będą mogły podjąć pracę – mówi Paweł Iwaniuk. Natomiast wicedyrektor MOPS sygnalizuje zasady programu:
– Mieszkanie dla absolwenta wychodzi naprzeciw mieszkańcom, którzy chcą być aktywni na rynku pracy i chcą wynająć mieszkanie. W pierwszym roku dofinansowanie wynosi do 100 proc. wynajmu, w drugim 70 proc. a w trzecim do 40 proc. – wyjaśnia Kamil Węgliński. Wnioski do uczestnictwa w obydwu programach można złożyć poprzez system obsługi wniosków PFRON.
O terminach wdrażania programów adresowanych do osób niepełnosprawnych i ich rodzin w przyszłym roku, MOPS i urząd miasta mają informować na bieżąco na swoich stronach internetowych.
CZYTAJ TEŻ:
- Węgiel wciąż poza Bałą Podlaską. PGE przekłada dostawy
- Wybieramy najpopularniejszych sportowców i trenerów w 2022 roku!
- Amelia z Konstantynowa z tytułem Miss Nastolatek 2022
- Lepiej zatankuj samochód już teraz. Na święta paliwa mają podrożeć
- Walczą o zdrowie Sebastiana. Proszą o pomoc, bo sami nie dadzą rady
- Mikołaje Słowa Podlasia znów stanęli na wysokości zadania! [FOTO, VIDEO]
Napisz komentarz
Komentarze