W najnowszym wydaniu Słowa Podlasia, czeka na Was, jak zwykle, mnóstwo ciekawych artykułów. Pamiętajcie, że nasz tygodnik kupicie także w elektronicznej wersji, wystarczy wejść na www.eprasa.pl. O czym piszemy w nowym numerze?
- Na sylwestra doszło do tragicznego w skutkach pożaru w Romaszkach. W środku płonącego budynku jednorodzinnego strażacy znaleźli zwęglone ciało.
- Do wypadku ze skutkiem śmiertelnym doszło na dk2 na wysokości miejscowości Wysokie w obrębie miejscowości Zaścianki. Jedna osoba nie żyje. Pozostałe 3 osoby trafiły do szpitala. Do śmiertelnego wypadku doszło również we wtorek 27 grudnia na drodze wojewódzkiej nr 815 w miejscowości Siemień. Po czołowym zderzeniu samochodu osobowego i ciężarówki na miejscu zginął 53-letni kierowca osobówki.
- Jak informuje radzyńska policja, 1 stycznia w miejscowości Bojanówka (gm. Wohyń) na jednej z posesji znaleziono ciała 65-letniego mężczyzny oraz jego 91-letniej matki. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Radzyniu. Na środę zaplanowano sekcję zwłok ofiar.
- Dekretem biskupa Kazimierza Gurdy powstanie w Białej Podlaskiej nowa parafia, pw. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, która będzie znajdować się przy ul. Aleksandra Wereszki 23.
- Zalane pola, łąki i drogi gruntowe. To obraz, jaki wyłania się w miejscowościach naszego regionu po ostatnich roztopach, ale nie tylko. – Od lipca sygnalizujemy, że rów melioracyjny w Romaszkach jest zapchany. Woda zalała okoliczne łąki i pola. Poniesiemy ogromne straty – mówią rozżaleni rolnicy.
- Sprzedaż węgla przez samorządy nie idzie tak sprawnie, jak zapowiadał rząd. Sygnalizują to m.in. wójtowie z naszego regionu.
- Kolejki ciężarówek do przejścia granicznego w Koroszczynie dały się w ostatnich tygodniach we znaki mieszkańcom miejscowości przy trasie dk2, i jej użytkownikom. Apogeum miało miejsce 14 grudnia, gdy trasa momentami była zupełnie zablokowana przez tiry. Z sytuacji na krajówce tłumaczył się tuż przed świętami Bożego Narodzenia radzie powiatu, komendant KMP w Białej Podlaskiej, Mariusz Kononiuk.
- Zbliża się 6 stycznia, a więc Święto Trzech Króli. Z tej okazji, już od kilkunastu lat ulicami miast i wsi w całym kraju wyruszają Orszaki Trzech Króli. W naszym regionie również nie brakuje entuzjastów tej idei i w kilku miejscowościach również w 2023 roku wyruszą korowody. Sprawdzamy, w których miejscowościach będzie można dołączyć do Orszaku Trzech Króli.
- Radni bialscy przyjęli budżet miasta na 2023 rok. Plan wydatków spotkał się jednak z druzgocącą krytyką opozycji. Radnym nie podobał się plan inwestycyjny, przygotowany przez prezydenta. Nie chcieli wielomilionowych wydatków na planowany na Krznie most, pytali o obwodnicę wschodnią, o której w planach budżetowych prezydenta słowa nie było.
- 100 kalendarzy z jednym drzewem znalazło tegorocznych właścicieli. Dzięki temu do poszkodowanych w pożarze domu w Świerżach, trafiły fundusze, które powiększyły pulę różnych zbiórek pomocowych. – Drzewo znów spełniło zadanie – podsumował pomysłodawca i twórca akcji z kalendarzem z jednym drzewem Jakub Jakubowski. To już marka dawania wsparcia.
- Prawosławni Boże Narodzenie obchodzą 7 stycznia, święta poprzedza czterdziestodniowy post Filipowy. W Sławatyczach popularny wśród młodzieży jest zwyczaj kolędowania od domu do domu, wraz z gwiazdą betlejemską. Z kolei w klasztorze św. Onufrego w Jabłecznej zakonnicy, jak co roku, wręczą dzieciom podarki w pierwszy dzień świąt.
- Wybory Brodacza Roku 2022 sprawiły, że do Sławatycz zjechała publiczność z najróżniejszych zakątków nie tylko Polski, ale i Europy. Ten wyjątkowy na skalę światową zwyczaj nieprzerwanie zachwyca i ściąga do nadbużańskiej miejscowości coraz większe tłumy.
- Nie sposób opowiedzieć o tradycjach noworocznych naszych przodków, pomijając poprzedzające je czterodniowe obchody Bożego Narodzenia i wszystkie następujące po nich świąteczne dni, które jeszcze blisko sto lat temu na terenach południowego Podlasia obchodzono ze szczególną pieczołowitością. Niewiele z żywych w XIX i na początku XX wieku zwyczajów dotarło do naszych czasów, ale te, które przetrwały nierówną walkę z przemianami kulturowymi są dziś traktowane nawet jako narodowe dziedzictwo.
- W XXXVI Plebiscycie Sportowym Słowa Podlasia rozpoczynamy głosowanie przy pomocy kuponów i SMS-ów! To państwo, nasi Czytelnicy, wybierzecie najpopularniejszych w naszym regionie sportowców i trenerów.
Napisz komentarz
Komentarze