Położna – anioł, która wykonuje swoją pracę niezwykle profesjonalnie i z ogromnym zaangażowaniem. Jest postrzegana jako istota wyjątkowo dobra, przyjazna, dbająca o zachowanie godności kobiet w trudnych warunkach szpitalnych, szanująca inność i intymność każdej z nich. Słowa te padły podczas gali finałowej ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Fundację Rodzić po Ludzku. Podpisało się pod nimi wiele mieszkanek powiatu radzyńskiego i tych kobiet, które rodziły dzieci w radzyńskim szpitalu pod opieką wieloletniej położnej Bogumiły Szabrańskiej. Radzynianka jako jedna z dziesięciu położnych w Polsce otrzymała tytuł „Anioły Rodzić po Ludzku 2022”.
Celem konkursu było znalezienie tych położnych, o których kobiety w swoich wspomnieniach mówią “anioł”. Położnych – bohaterek dnia codziennego, czyniących drogę do macierzyństwa niezwykłą. Tych zwykłych kobiet o niezwykłej sile, którym szczególnie bliska jest idea opieki i rodzenia po ludzku.
Przeczytaj:
- Rozpoczynamy głosowanie w XXXVI Plebiscycie Sportowym Słowa Podlasia!
- Dom Barbary Prudaczuk powstanie jak Feniks z popiołów! Walczymy dalej!
- Tragiczna śmierć 17-latka. Położył się pod nadjeżdżający pociąg
- Drzewo po raz kolejny spełniło zadanie. Pomogło potrzebującym
- Rolnicy: "Nasze uprawy stoją w wodzie!" [FILM, ZDJĘCIA]
– Jest pani kobietą zwykłą i niezwykła; kobietą, która otacza swoje pacjentki opieką i zawsze je wspiera. Osobą słuchającą, zaangażowaną a kiedy jest trudno postrzegana jest pani jako podtrzymująca na duchu swoje pacjentki i ich najbliższych – zwracała się do radzynianki Bożena Karkowska, członkini Kapituły. Położona z radzyńskiego SP ZOZ otrzymała wyróżnienie głosami swoich pacjentek i potwierdzeniem przez Kapitułę konkursu.
– Anioł kojarzy się z dobrem, delikatnością, cierpliwością, bezinteresownością. Jestem zaszczycona, że kobiety z którymi miałam przyjemność spotkać się czy to na sali porodowej czy na wizytach patronażowych w domu, dostrzegły we mnie takie cechy. Bardzo im za to dziękuję – mówiła wzruszona Bogumiła Szabrańska. Zwróciła uwagę, iż nagroda jest dla niej o tyle cenna, ponieważ stanowi ukoronowanie długoletniej pracy. - Prawie 39 lat jestem położną. To kawał czasu. Dziękuję Fundacji Rodzić po Ludzku, dzięki której widoczne są zmiany na lepsze, jeśli chodzi o opiekę okołoporodową w naszych oddziałach. Warto to dzieło kontynuować – podkreśliła laureatka konkursu.
Fundacja Rodzić po Ludzku powstała w 1996 roku aby podejmować działania edukacyjne i informacyjne oraz wpływać na zmiany systemu opieki okołoporodowej w Polsce. Misją Fundacji jest wzmocnienie i wspieranie kobiet w otwartym formułowaniu swoich potrzeb i domaganiu się swoich praw. Wnosi ich doświadczenia do przestrzeni publicznej, ponieważ uważa, że stosunek społeczeństwa do narodzin i macierzyństwa jest miarą wrażliwości społecznej. Za swoją działalność Fundacja Rodzić po Ludzku otrzymała nagrodę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2015 roku oraz Nagrodę ONZ Funduszu Ludnościowego w roku 2016.
Napisz komentarz
Komentarze