Podlaska Wytwórnia Samolotów znalazła się na zwycięskim projekcie muralu, który został wykonany na ścianie kamienicy Pod Wieszczami. 30 września w obecności mieszkańców i władz miasta został oficjalnie odsłonięty.
Mural namalowano na ścianie budynku przy ulicy Narutowicza, ale zanim to się stało, ogłoszono konkurs na projekt. Zgłoszono trzy propozycje, oprócz PWS był jeszcze Pałac Radziwiłłów oraz panorama miasta. – To mieszkańcy zdecydowali, który projekt wygrał. Idea była taka, żeby był związany z Białą Podlaską. Podlaska Wytwórnia Samolotów to ważne dla miasta miejsce. W dwudziestoleciu międzywojennym była chlubą, stanowiąc największą wytwórnię samolotów w Polsce – przypomina prezydent Dariusz Stefaniuk.
Zapowiada, że jeśli znajdą się kolejne budynki mające odpowiednio obszerne ściany, w Białej Podlaskiej powstaną następne murale. Namalowanie tego kosztowało około 20 tys. zł. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie on na co dzień specjalnie oświetlony, ale na pewno będzie monitorowany.
Autorką zwycięskiego projektu jest pochodząca z Białej Podlaskiej, a obecnie mieszkająca w Łodzi Karolina Zielińska. To absolwentka tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, która nie tylko zaprojektowała mural, ale i go wykonała. Dlaczego to właśnie Podlaska Wytwórnia Samolotów została wybrana przez autorkę projektu? – To miejsce zawsze najbardziej mnie interesowało w historii miasta. To bardzo piękna idea, żeby produkować coś takiego jak samoloty w tamtych czasach. Myślę, że dzięki temu malowidłu parę osób zajrzy do odpowiednich źródeł i uda się tę świetną historię spopularyzować – mówi Zielińska.
Odsłonięcie muralu zorganizowano w ramach dni patrona miasta. Uroczystość uzupełniły występy wokalistki zespołu Brevis oraz chóru Echo Podlasia. Ten ostatni ma 90-letnią tradycję i powstał właśnie przy Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Ostatnim wydarzeniem tego dnia był night skating, czyli nocna jazda na rolkach ulicami miasta.
Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, nr 40
Justyna Dragan
Napisz komentarz
Komentarze