Na granicy Polski i Białorusi, w Terespolu, na styku wyznań, kultur, narodowości i języków ponad ćwierć wieku temu powstała inicjatywa, mająca na celu ocalenie od zapomnienia kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. Od lat przyjeżdżają tutaj chóry i wykonawcy z Polski i świata, by wspólnie dzielić radość z Narodzenia Chrystusa i pielęgnować tradycje wschodniosłowiańskie. Przepiękne głosy wokalistów i kunszt muzyków nieraz wywołują wzruszenie i zachwyt licznie zgromadzonej publiczności. Warto podkreślić, że w całej historii wydarzenia na scenie zaprezentowało się już kilkanaście tysięcy osób.
Po 2 latach przerwy, spowodowanej pandemią, organizatorzy, czyli Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska oraz Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej, zapraszają na 26. edycję wydarzenia.
Przypomnijmy, że Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich nie ma formuły konkursu. Zespoły traktowane są równorzędnie i uczestniczą w dwóch dniach przesłuchań festiwalowych, podczas których miejsce występów wypełnia po brzegi publiczność. Łącznie na widowni rokrocznie zasiada prawie tysiąc widzów. Formuła wydarzenia jest prosta – każdy uczestnik wykonuje co najmniej cztery kolędy, w tym minimum dwie w tradycji kościoła wschodniego, o łącznym czasie prezentacji do 15 minut. Każdy kwadrans to niesłychana uczta dla uszu, pełna refleksji i zadumy nad wiarą, ale też ogromnej radości. Wybrzmiewają tutaj zarówno wszystkim dobrze znane utwory, jak i te znalezione w starych zapiskach, o których już nikt nie pamiętał.
Organizatorom Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich przyświecają następujące cele: kultywowanie i pielęgnacja tradycji bożonarodzeniowych, prezentacja kolęd charakterystycznych dla tradycji wschodniosłowiańskich, ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowego i wielowyznaniowego południowego Podlasia, wzajemna prezentacja dorobku kulturowego, wymiana doświadczeń, wzajemne poznanie i integracja środowisk wielokulturowych w ramach wspólnoty oraz przywracanie roli kolęd w pogłębianiu religijności narodów.
W tym roku festiwal odbędzie się w weekend 28-29 stycznia. Początek przesłuchań w sobotę i niedzielę o godz. 15:00 w sali MOK w Terespolu przy ul. Sienkiewicza 27. Wstęp wolny.
CZYTAJ TAKŻE:
- Cenne listy Kraszewskiego trafiły do Muzeum w Romanowie!
- Warsztaty Terapii Zajęciowej potrzebują busa. Jego koszt to 210 tys. zł
- Stypendia dla najlepszych uczniów w Lubelskiem. 59 jest z naszego regionu
- Pałac Łubieńskich powalczy o milion złotych!
- Bialscy artyści wystąpią w Prywatnym Koncercie Walentynkowym
- W czasie XX Gali Ślubnej zaprezentowano oprawę ślubów i wesel [GALERIA ZDJĘĆ I FILM]
Napisz komentarz
Komentarze