Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 04:40
Reklama
Reklama

Rusza nowy cykl w kinie Merkury. Pokażą klasyki polskiego filmu

W bialskim kinie Merkury już w najbliższy czwartek rozpocznie się nowy filmowy cykl, który potrwa aż do listopada. W jeden czwartek w miesiącu, w ramach Spotkań Filmowych o godz. 20:15 będą wyświetlane filmy w ramach serii "Krótka historia polskiego kina". Sprawdźcie, jakie klasyki polskiej kinematografii obejrzycie na dużym ekranie.
Rusza nowy cykl w kinie Merkury. Pokażą klasyki polskiego filmu
W bialskim kinie Merkury w czwartek 9 lutego rozpocznie się nowy filmowy cykl "Krótka historia polskiego kina", prezentujący klasyki polskiej kinematografii

Źródło: novekino.pl

Kino Merkury w Białej Podlaskiej zaprasza miłośników kinematografii na nowy cykl o nazwie “Krótka historia polskiego kina”. To kolejna forma działań, realizowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Kin Studyjnych, mających na celu wsparcie kin studyjnych.

Projekt pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie.

– Przegląd “Krótka historia polskiego kina” zrodził się z... miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy zaprosimy widzów kin studyjnych w całej Polsce na dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Filmów, które kochamy, ale do tej pory w znakomitej większości mogliśmy je obejrzeć wyłącznie w telewizji. Mamy nadzieję, że nasz wybór przypadnie widzom kin studyjnych do gustu i rozbudzi apetyt na kolejne seanse – przekazuje Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

CZYTAJ TEŻ: 2300 km jechał bez snu i miał 40 ton na kołach. Tir z Turcji zatrzymany w Polsce 

Dodaje, że wybrane filmy zostały odrestaurowane cyfrowo. Było to możliwe dzięki współpracy Stowarzyszenia z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz firmą DI Factory i przy wsparciu ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

10 filmów, które zostaną pokazane w ramach cyklu "Krótka historia polskiego kina" zostało wybranych przez dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasza Kolankiewicza. Serię otworzy "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Każdą projekcję poprzedzi wstęp w formie wykładu wideo, prezentujący sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadzający w tematykę dzieła, przybliżający realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne.

Jak przekazują pomysłodawcy przeglądu "Krótka historia polskiego kina", w cyklu skupili się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Próbowali też odpowiedzieć na pytania: Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: Jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Podkreślają, że przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych dzieł powstałych nad Wisłą. 

Harmonogram projekcji: 

  • 9 lutego – “Popiół i diament”, Andrzej Wajda, 1958 
  • 16 marca – “Pociąg”, Jerzy Kawalerowicz, 1959 
  • 20 kwietnia – “Do widzenia, do jutra”, Janusz Morgenstern, 1960 
  • 18 maja – “Nikt nie woła”, Kazimierz Kutz, 1960 
  • 22 czerwca – “Zezowate szczęście”, Andrzej Munk, 1960 
  • 20 lipca – “Sanatorium pod klepsydrą”, Wojciech Jerzy Has, 1973 
  • 24 sierpnia – “Barwy ochronne”, Krzysztof Zanussi, 1976 
  • 21 września – “Aria dla atlety”, Filip Bajon, 1979 
  • 19 października – “Gorączka”, Agnieszka Holland, 1981 
  • 16 listopada – “Przypadek”, Krzysztof Kieślowski, 1981

Seanse odbywać się będą w ramach Spotkań Filmowych o godz. 20:15


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Basia 04.02.2023 20:12
Gratuluję wyboru , repertuar piękny. Filmy z 60 i 70-tych lat uw. ambitne i warte obejrzenia ponownego. Pójdę na wszystkie.

Baja 04.02.2023 20:10
Bardzo mnie cieszy repertuar. Kino lat 0 i 70-tych uw. było bardzo ambitne. Obejrzę wszystkie propozycje.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ktośTreść komentarza: Cytat: "nowy dyrektor, wdraża niezbędne zmiany, które mają na celu uzdrowienie tej sytuacji – dodaje burmistrz. No to ładnie wdrożył....Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:09Źródło komentarza: Wypadek na radzyńskiej pływalni. Ratownicy zawieszeni, dochodzenie w tokuAutor komentarza: Dariusz KTreść komentarza: Ja wymyśliłem pośrednictwo kredytowe (w sklepach) między bankiem a klientami. Wszędzie gdzie zatrzymałem się na dłużej były remonty są nowe budynki.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 14:55Źródło komentarza: Korzystają z uroków trzeciego wieku [ZDJĘCIA]Autor komentarza: ZXTreść komentarza: Spolecznosc to za duzo powiedziane, jesli chodzi o czesc tamtejszych tubylcow. Gubernia Lubelska, rejon poludniowo-podlaski. Wszystko na ten temat.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 13:39Źródło komentarza: Koniec Jadłodzielni Orzechówek. Lodówka zmienia lokalizacjęAutor komentarza: bebekowaTreść komentarza: Kochani, przecież można kupić takie sztuczne, plastikowe drzewa. Ładne, o regularnych pokrojach koron, z ledami wmontowanymi od razu w gałązki. Ani liście z nich nie opadają, ani żółkną. Podlewać nie trzeba, przesadzać, gałąź się nie złamie, wiatr nie przewróci. Tylko sztuczne sadzić!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:11Źródło komentarza: Drzewa poszły do wymiany. Nowy burmistrz zarządził nowe nasadzeniaAutor komentarza: cczytTreść komentarza: Wyrażasz zgodę, by nadawca, wysłał listpolecony/avizo (liczne uprawnienia, a to tylko PoczP.SA) i kwitujesz? Ja to wypowiedziałem. To kradzież tożsamości (oswiadczenie woli, poza wiedzą i wolą OdbiorcyListuPol) w szczególnych przypadkach. Nie ma takiego prawa w kodeksach i w żadnym nie figuruje Usługa PocztyP., jako forma Powiadomienia. Nie dajcie się zniewolić, zabór i karanie drobne. A wielcy, sobie leżą na wyspach i ciągną ze słomki. Prezydent, łaskawca, dopisze (z potem na czole) procenty++. A ten Pozer, co niby startował, ale nie, figurował, będzie tam opowiadał i zabawiał publikę i Radę. wontzlasuData dodania komentarza: 30.10.2024, 18:35Źródło komentarza: Bialczan czeka sezon podwyżek. Pierwsze już w listopadzie i tak do stycznia
Reklama
Reklama