Kino Merkury w Białej Podlaskiej zaprasza miłośników kinematografii na nowy cykl o nazwie “Krótka historia polskiego kina”. To kolejna forma działań, realizowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Kin Studyjnych, mających na celu wsparcie kin studyjnych.
Projekt pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie.
– Przegląd “Krótka historia polskiego kina” zrodził się z... miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy zaprosimy widzów kin studyjnych w całej Polsce na dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Filmów, które kochamy, ale do tej pory w znakomitej większości mogliśmy je obejrzeć wyłącznie w telewizji. Mamy nadzieję, że nasz wybór przypadnie widzom kin studyjnych do gustu i rozbudzi apetyt na kolejne seanse – przekazuje Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
CZYTAJ TEŻ: 2300 km jechał bez snu i miał 40 ton na kołach. Tir z Turcji zatrzymany w Polsce
Dodaje, że wybrane filmy zostały odrestaurowane cyfrowo. Było to możliwe dzięki współpracy Stowarzyszenia z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz firmą DI Factory i przy wsparciu ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
10 filmów, które zostaną pokazane w ramach cyklu "Krótka historia polskiego kina" zostało wybranych przez dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasza Kolankiewicza. Serię otworzy "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Każdą projekcję poprzedzi wstęp w formie wykładu wideo, prezentujący sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadzający w tematykę dzieła, przybliżający realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne.
- Szczypiornista i trener AZS AWF na czele klasyfikacji
- Budują A2 pomimo zimowej przerwy. Odcinki do granicy czekają na ZRID
- Kamienica się sypie. „Strach ją mijać nawet autem”
- Chciała kupić iPhone'a. Zamiast smartfona w paczce było coś innego
- Trwa protest rolników przy przejściu granicznym w Dorohusku [ZDJĘCIA+FILMY]
Jak przekazują pomysłodawcy przeglądu "Krótka historia polskiego kina", w cyklu skupili się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Próbowali też odpowiedzieć na pytania: Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: Jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Podkreślają, że przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych dzieł powstałych nad Wisłą.
Harmonogram projekcji:
- 9 lutego – “Popiół i diament”, Andrzej Wajda, 1958
- 16 marca – “Pociąg”, Jerzy Kawalerowicz, 1959
- 20 kwietnia – “Do widzenia, do jutra”, Janusz Morgenstern, 1960
- 18 maja – “Nikt nie woła”, Kazimierz Kutz, 1960
- 22 czerwca – “Zezowate szczęście”, Andrzej Munk, 1960
- 20 lipca – “Sanatorium pod klepsydrą”, Wojciech Jerzy Has, 1973
- 24 sierpnia – “Barwy ochronne”, Krzysztof Zanussi, 1976
- 21 września – “Aria dla atlety”, Filip Bajon, 1979
- 19 października – “Gorączka”, Agnieszka Holland, 1981
- 16 listopada – “Przypadek”, Krzysztof Kieślowski, 1981
Seanse odbywać się będą w ramach Spotkań Filmowych o godz. 20:15
Napisz komentarz
Komentarze