Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:52
Reklama
Reklama

Rusza nowy cykl w kinie Merkury. Pokażą klasyki polskiego filmu

W bialskim kinie Merkury już w najbliższy czwartek rozpocznie się nowy filmowy cykl, który potrwa aż do listopada. W jeden czwartek w miesiącu, w ramach Spotkań Filmowych o godz. 20:15 będą wyświetlane filmy w ramach serii "Krótka historia polskiego kina". Sprawdźcie, jakie klasyki polskiej kinematografii obejrzycie na dużym ekranie.
Rusza nowy cykl w kinie Merkury. Pokażą klasyki polskiego filmu
W bialskim kinie Merkury w czwartek 9 lutego rozpocznie się nowy filmowy cykl "Krótka historia polskiego kina", prezentujący klasyki polskiej kinematografii

Źródło: novekino.pl

Kino Merkury w Białej Podlaskiej zaprasza miłośników kinematografii na nowy cykl o nazwie “Krótka historia polskiego kina”. To kolejna forma działań, realizowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Kin Studyjnych, mających na celu wsparcie kin studyjnych.

Projekt pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie.

– Przegląd “Krótka historia polskiego kina” zrodził się z... miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy zaprosimy widzów kin studyjnych w całej Polsce na dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Filmów, które kochamy, ale do tej pory w znakomitej większości mogliśmy je obejrzeć wyłącznie w telewizji. Mamy nadzieję, że nasz wybór przypadnie widzom kin studyjnych do gustu i rozbudzi apetyt na kolejne seanse – przekazuje Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

CZYTAJ TEŻ: 2300 km jechał bez snu i miał 40 ton na kołach. Tir z Turcji zatrzymany w Polsce 

Dodaje, że wybrane filmy zostały odrestaurowane cyfrowo. Było to możliwe dzięki współpracy Stowarzyszenia z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz firmą DI Factory i przy wsparciu ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

10 filmów, które zostaną pokazane w ramach cyklu "Krótka historia polskiego kina" zostało wybranych przez dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasza Kolankiewicza. Serię otworzy "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Każdą projekcję poprzedzi wstęp w formie wykładu wideo, prezentujący sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadzający w tematykę dzieła, przybliżający realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne.

Jak przekazują pomysłodawcy przeglądu "Krótka historia polskiego kina", w cyklu skupili się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Próbowali też odpowiedzieć na pytania: Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: Jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Podkreślają, że przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych dzieł powstałych nad Wisłą. 

Harmonogram projekcji: 

  • 9 lutego – “Popiół i diament”, Andrzej Wajda, 1958 
  • 16 marca – “Pociąg”, Jerzy Kawalerowicz, 1959 
  • 20 kwietnia – “Do widzenia, do jutra”, Janusz Morgenstern, 1960 
  • 18 maja – “Nikt nie woła”, Kazimierz Kutz, 1960 
  • 22 czerwca – “Zezowate szczęście”, Andrzej Munk, 1960 
  • 20 lipca – “Sanatorium pod klepsydrą”, Wojciech Jerzy Has, 1973 
  • 24 sierpnia – “Barwy ochronne”, Krzysztof Zanussi, 1976 
  • 21 września – “Aria dla atlety”, Filip Bajon, 1979 
  • 19 października – “Gorączka”, Agnieszka Holland, 1981 
  • 16 listopada – “Przypadek”, Krzysztof Kieślowski, 1981

Seanse odbywać się będą w ramach Spotkań Filmowych o godz. 20:15


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Basia 04.02.2023 20:12
Gratuluję wyboru , repertuar piękny. Filmy z 60 i 70-tych lat uw. ambitne i warte obejrzenia ponownego. Pójdę na wszystkie.

Baja 04.02.2023 20:10
Bardzo mnie cieszy repertuar. Kino lat 0 i 70-tych uw. było bardzo ambitne. Obejrzę wszystkie propozycje.

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama