Spektakl pt. "Bóg był ich miłością" przygotowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Drelowie, która nosi imię Unitów Drelowskich, z okazji 149. rocznicy męczeństwa obrońców wiary unickiej. Przedstawienie przypomniało historię życia męczenników oraz wartości, za które oddali oni swoje życie.
Męczennicy z Drelowa to 13 unitów zabitych 17 stycznia 1874 w Drelowie przez wojsko rosyjskie w czasie akcji przymusowego nawracania na prawosławie ludności unickiej na terenie zaboru rosyjskiego. W pacyfikacji drelowskich unitów, zgromadzonych przed cerkwią parafialną we wsi, wzięły udział dwie roty piechoty oraz sotnia kozacka.
Przypomnijmy, że główne uroczystości z okazji rocznicy tych tragicznych wydarzeń odbyły się 17 stycznia, a więc równo w 149. rocznicę tragicznych wydarzeń. Jednym z punktów styczniowych uroczystości było tradycyjnie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową, umieszczoną na froncie kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Drelowie. Odbyła się też msza św., której przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Następnie na scenie Gminnego Centrum Kultury w Drelowie wystąpili uczniowie szkoły ze spektaklem pt. "Bóg był ich miłością". W organizację przedstawienia zaangażowali się oraz opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowali nauczyciele: Katarzyna Polewska, Agnieszka Daniluk oraz Grzegorz Golec.
Gospodarzem uroczystości był dyrektor drelowskiej szkoły. – Kolejne pokolenia, w sposób namacalny, poprzez dzisiejsze przedstawienie kultywują tradycję, przypominają postaci tych mieszkańców gminy i naszego regionu, którzy oddając swoje życie w wierze, oddawali je po części również za nas – mówił podczas uroczystości 17 stycznia dyrektor SP w Drelowie Grzegorz Michalczuk.
Podziękował również wszystkim zgromadzonym za obecność, a w szczególności uczniom szkoły, którzy zaangażowali się w przedsięwzięcie pomimo zimowej przerwy od nauki i tym samym wykazali się patriotyczną postawą. – Wiara na przestrzeni lat ratowała nasz kraj, ratowała nas od nieszczęścia. Polska jest pięknym krajem, a Polacy są niesamowici i w trudnych chwilach potrafią zaskoczyć swoją ofiarnością, oddaniem i wiarą. W dniu dzisiejszym jest nam ta wiara, miłość do bliźniego, niezwykle potrzebna, byśmy i dzisiaj mogli dać swoją postawą pewien sygnał, że Polska jest krajem jednolitym, że Polak wiarą stoi – dodał dyrektor. Głos zabrał też wójt gminy Drelów, Piotr Kazimierski:
– W gminie Drelów unitami i kultem unitów żyjemy. Oni się stali niejako znakiem rozpoznawczym naszej gminy, ale i drogowskazem dla wielu. Nawet w wymiarze świeckim, nie tylko religijnym, są spoiwem, które łączy naszą gminę i uczyniło ją sprawną organizacyjnie i zgodną. Unici to wielka wartość, którą czcimy przez m.in. mszę św. i to przedstawienie – mówił.
Do Drelowa 17 stycznia przybył m.in. ks. prałat Roman Wiszniewski, który zaszczepił w społeczności drelowskiej kult unitów oraz były parlamentarzysta Franciszek Jerzy Stefaniuk.
CZYTAJ TAKŻE:
- Tenis to jego wielka pasja. O swoim hobby opowiada Piotr Szyszkowski
- W minionym roku pozyskali sprzęt za ponad 63 tys. zł
- 11 pocisków artyleryjskich w Lebiedziewie. Do akcji wkroczyli saperzy [ZDJĘCIA]
- Makabryczne odkrycie w Nowosiółkach. W rozlewisku rzeki pływało ciało mężczyzny
- Szczypiornista i trener AZS AWF na czele klasyfikacji
- Budują A2 pomimo zimowej przerwy. Odcinki do granicy czekają na ZRID
- Kamienica się sypie. „Strach ją mijać nawet autem”
Napisz komentarz
Komentarze