Obraz "Spotkanie na grobli" Włodzimierza Łosia z 1883 roku to kolejne cenne dzieło, które wzbogaciło Muzeum Południowego Podlasia. Można go już oglądać na wystawie "Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku".
Obraz został kupiony w ramach programu "Kolekcje muzealne" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Dzieło przedstawia dwa zaprzęgi konne mijające się na grobli, usypanej pomiędzy dwoma stawami. Jeden z wozów zaczepiwszy się o pień drzewa przechyla się gotowy wpaść do wody. Scena rozgrywa się w letni, słoneczny dzień, na tle rozległego pejzażu – opowiada Violetta Jarząbkowska z działu artystycznego bialskiego muzeum.
Autor płótna, Włodzimierz Łoś (1849-1888), należy do grona wybitnych malarzy szkoły monachijskiej. Z wielkim kunsztem malował sceny rodzajowe z Podola, Wołynia i Ukrainy. Jego bogatą twórczość tworzą w dużej mierze konie i zaprzęgi, umiejscowione w pejzażu wsi i małych miasteczek.
Prezentacji obrazu towarzyszą dodatkowe wydarzenia, takie jak organizowany w wakacje konkurs fotograficzny "Konie, jeźdźcy, zaprzęgi", który miał wyłonić najciekawsze zdjęcie przedstawiające konie. Wręczenie nagród zaplanowano na 13 października. W niedzielę 8 października zorganizowano też wykład "Spotkanie na grobli Włodzimierza Łosia. Tematy malarskie związane z podróżowaniem pojazdami konnymi".
Dyrektor muzeum Małgorzata Nikolska podkreśla, że to już czwarty obraz finansowany przez MKiDN, który trafił do bialskiego muzeum. – To bardzo cenne dzieła. Nigdy nie byłoby nas stać na zakup takiego obrazu, ponieważ ich ceny sięgają nawet 100 tysięcy złotych – zauważa dyrektor. – Mamy jedyną w kraju, unikatową galerię, która pokazuje tematykę konia w malarstwie polskim. Myśleliśmy, że przy dość małym budżecie, który mamy na tę galerię, nie będziemy mogli jej dalej rozwijać.
Justyna Dragan
Napisz komentarz
Komentarze