Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:28
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Wypiekamy jedno z najlepszych ciast świata. Sękacz wysoko w międzynarodowym rankingu

Sękacz to znak rozpoznawczy naszego regionu. To wyjątkowe ciasto zajęło zaszczytne, 6. miejsce w rankingu najlepszych ciast i deserów świata. Ranking przygotował portal Taste Atlas, który od 2015 r. promuje najpyszniejsze lokalne wypieki i desery.
Wypiekamy jedno z najlepszych ciast świata. Sękacz wysoko w międzynarodowym rankingu
Sękacz to znak rozpoznawczy naszego regionu. To wyjątkowe ciasto zajęło zaszczytne, 6. miejsce w rankingu najlepszych ciast i deserów świata

Źródło: www.powiatbialski.eu

Jak podkreślają gospodynie, dobry sękacz przygotowany jest z najlepszych produktów, z prawdziwego masła, z mąki bardzo dobrej jakości, wiejskich jaj, świeżej cytryny. 

Do jego wypieku sękacza należy używać  drewna olchowego. Swój charakterystyczny wygląd ciasto zawdzięcza sposobowi pieczenia. Gotowy sękacz ma kształt stożka z nieregularnymi wypustkami, podobnymi do sopli, które powstają wskutek spływania nadmiaru ciasta w trakcie obracania rożna. W przekroju wypiek przypomina natomiast pień ściętego drzewa – grubsze warstwy jasnego ciasta są podzielane ciemnymi, cieniutkimi warstwami przypieczonego ciasta. Po wypieczeniu sękacz ma złocisto-bursztynowy kolor, przechodzący w brązowy. Od ponad 100 lat z wypieku tych ciast słyną mieszkańcy wsi Huszcza w gminie Łomazy. Historia sękacza w jego obecnej postaci sięga prawdopodobnie średniowiecza. 

– W moim domu wypiekaniem sękaczy zajmowała się babcia, potem mama. Jako dziecko podpatrywałam proces i pomagałam im. Dziś sama robię te wyjątkowe ciasta – mówiła Słowu Podlasia zwyciężczyni konkursu na "Najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz" na Powiatowym Festiwalu Sękaczy w Łomazach w 2019 r., Agnieszka Stanilewicz ze Studzianki. – Aby sękacz był pyszny, potrzebne są składniki najwyższej jakości. Przede wszystkim wiejskie jaja, 82-procentowe masło, cukier, mąka. Konieczne jest również odpowiednie drewno, najlepiej olszynowe lub brzozowe. Żółtko oddzielam od białka. Masło mieszam z cukrem, żółtkami i mąką. Dodaję do tego ubite na sztywną pianę białko. Na wałku dębowym owiniętym papierem i sznurkiem rozpoczynam proces wypiekania, który trwa ok. 2 godzin. Potem ciasto musi przez kilkanaście godzin stygnąć – tłumaczyła. 

Sękacz. Smak naszego regionu 

Powiat bialski słynie z najsmaczniejszych sękaczy. Co roku organizowane są festiwale sękaczy, w trakcie których można poznać historię ciasta, spróbować różnych jego wariantów oraz zakupić wypiek od lokalnych gospodyń. Jednym z większych wydarzeń z sękaczem w roli głównej jest Bialski Festiwal Sękaczy. Zwolenników tego wyjątkowego wypieku nie brakuje też na corocznym Powiatowym Festiwalu Sękaczy.  

W powiecie bialskim najpyszniejsze sękacze wypiekają gospodynie z Huszczy i Studzianki w gminie Łomazy oraz Międzyrzeca Podlaskiego i Kodnia.  

7 polskich ciast. Wśród nich sękacz

Na liście najlepszych ciast na świecie oprócz sękacza znalazły się też inne polskie wypieki. Na drugim miejscu jest sernik,  na miejscu dziewiątym uplasowała się karpatka. Na miejscu 11. znalazł się marcinek, a na 14. –  kremówka. Piernik zajął miejsce 35., a śląski kołocz  – 74. pozycję. Miejsce 82. na liście zajęła zaś wuzetka.

W rankingu znalazło się aż 7 polskich ciast. Wśród nich sękacz. Fot. Daniel Dragan (fb)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kiluś 11.06.2023 08:58
Dziękuję że jesteś ze mną

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama