Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:15
Reklama
Reklama

Odkrycie w Studziance. Przy dawnej szkole ujawniono fundamenty meczetu

Na placu przy dawnej szkole w Studziance przeprowadzono badania konserwatorskie. Odkryto fundamenty drewnianego meczetu, który został spalony w 1915 r.
Odkrycie w Studziance. Przy dawnej szkole ujawniono fundamenty meczetu
Na placu przy dawnej szkole w Studziance przeprowadzono badania konserwatorskie. Odkryto fundamenty drewnianego meczetu

Źródło: UG Łomazy/Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej (zdjęcie meczetu pochodzi z ok. 1914 r.)

Badania zostały zainicjowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, które prowadzi szereg działań, aktywizujących społeczność lokalną oraz popularyzuje wiedzę o regionie, w tym m.in. historię Tatarów na tych terenach. W 2022 r. stowarzyszenie zwróciło się do Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków z prośbą o wsparcie przeprowadzenia badań terenu tzw. Meczeciska. 

Badania potwierdzające lokalizację meczetu 

Badania terenu poszkolnego w Studziance odbyły się pod koniec grudnia 2022 r. Przeprowadził je prof. Fabian Welc, który specjalizuje się w nieinwazyjnych badaniach stanowisk archeologicznych z użyciem georadaru i metody magnetycznej.

– Celem badań było potwierdzenie lokalizacji i ewentualne odkrycie pozostałości drewnianego meczetu w Studziance, który był centrum lokalnej społeczności tatarskiej od 1817 roku, kiedy został oddany do użytku, do 1915 r., kiedy meczet został spalony przez wycofujące się wojska rosyjskie. Łukasz Węda w Radzyńskim Roczniku Humanistycznym z 2007 r. wspomina, że była to konstrukcja drewniana w rzucie zbliżonym do kwadratu, ozdobiona minaretem sygnaturowym umieszczonym centralnie na szycie czterospadowego dachu pokrytego gontem. Ściany o wysokości około 4 m oszalowano pionowymi deskami zapewne na niskim podmurowaniu. Świątynia posiadała prostokątne okna, po dwa w ścianach bocznych, skierowane na południe. Porównywano ją z podobnymi meczetami w Łukiszkach, oraz Sorokach Tatarskich – opowiada Paulina Gradkowska, specjalistka ds. realizacji projektów w NIKZ.

Badania georadarowe zostały zakończone w grudniu 2022 r. Biorąc po uwagę ich wynik, stanowią prawdopodobnie pierwszy etap działań. – Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie badań archeologicznych, a ich wynik z kolei może zostać wykorzystany przy dalszych pracach rekonstrukcyjnych świątyni. Jednakże bez prac wykopaliskowych czy sondażowych nie będzie możliwe precyzyjne ustalenie chronologii i funkcji obiektu, jaki odkryto – zaznacza Paulina Gradkowska. 

Odkryto fundamenty meczetu

Badania potwierdziły lokalizację budynku meczetu zgodną z nielicznymi zachowanymi fotografiami. 

Badania ujawniają wyraźne zarysy budynku na głębokości od 0,3 m do 0,5 m. W analizowanym obszarze można zlokalizować rysy płytko wkopanego muru fundamentowego. W dolnej części konstrukcja budynku opierała się na kamiennych lub ceglanych fundamentach o niewielkiej wysokości. Relikt budynku rozplanowany był na osi NW-SE. Jego szerokość nie przekraczała 12 metrów a długość szacuje się na 10 m. Wnętrze było podzielone przynajmniej na dwa pomieszczenia – wyjaśnia prof. Fabian Welc

Nieistniejący meczet tatarski w Studziance. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Zostało wykonane ok. 1914 roku
Badanie georadarowe i geomagnetyczne 

Badania Meczeciska w Studziance zostały przeprowadzone z wykorzystaniem dwóch metod georadarowej i geomagnetycznej. – Georadar ujawnia strefy wzmocnienia sygnału (strefy anomalne), które są odzwierciedleniem obiektów znajdujących się pod ziemią (resztki murów ceglanych czy kamiennych – przyp. red.), lub pokazuje granice litologiczne między warstwami, różniącymi się zasadniczo właściwościami elektrycznymi (np. granica między piaskami a glinami – przyp. red.) – wyjaśnia prof. Fabian Welc. 

– Dla porównania metoda magnetyczna (gradientometer) ujawnia obszary o większej zawartości minerałów ferromagnetycznych, które zaburzają pole magnetyczne ziemi (wzmacniają je). Są to najczęściej popioły, warstwy gruzowe, cegły, paleniska bądź rowy wypełnione materią bogatą w spaleniznę – mówi i dodaje, że zastosowana metoda georadarowa i geomagnetyczna zaliczana jest do geofizycznych metod nieinwazyjnych, wykonywanych bezpośrednio z powierzchni terenu. Obie metody są całkowicie nieniszczące. Wybrana metodyka badań nie pozostawia żadnych śladów w terenie, nie wpływa również negatywnie w żaden sposób na środowisko przyrodnicze, w tym również ludzi i zwierzęta – dodaje autor badań.

Wójt: cieszy mnie aktywność organizacji pozarządowej działającej na terenie gminy

– W Gminie Łomazy od lat wspieramy działania dotyczące odkrywania i upamiętniania miejsc pamięci. Badania konserwatorskie (georadarowe i geomagnatyczne), które zostały przeprowadzone w Studziance są wynikiem trójstronnego porozumienia pomiędzy Gminą Łomazy, Stowarzyszeniem Rozwoju Miejscowości Studzianka a Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków. Projekt był sfinansowany przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków w Warszawie, a efektem prac jest obszerna dokumentacja powykonawcza zakończonego projektu. Cieszy mnie przede wszystkim aktywność naszej organizacji pozarządowej działającej na terenie gminy – mówi wójt gminy Jerzy Czyżewski. – Niewątpliwie odkrycie potwierdza fakt, że na placu poszkolnym znajdował się meczet. Odkryte miejsca świadczą o naszej wspólnej bogatej historii. Upamiętniamy ważne miejsca świadczące o naszej historii. Przykładem w ostatnich latach jest uporządkowanie i odnowienie cmentarza wojennego w Kozłach z 1915 roku, a także odsłonięcie tablicy i kamienia upamiętniającego bitwę w widłach rzeki Zielawy i Grabarki pomiędzy Konfederatami Barskimi a wojskami rosyjskimi z 15 września 1769. Trwa obecnie, pod nadzorem konserwatora zabytków inwentaryzacja nagrobków, macew znajdującym się na cmentarzu żydowskim w Łomazach. Działania podejmowane w ostatnich latach przybliżają świadomość historyczną dotyczącą wydarzeń historycznych naszej gminy – dodaje. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama