3 lutego na emeryturę odszedł dotychczasowy dyrektor Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej ppłk Artur Ambrozik.
Pracownicy bialskiej jednostki penitencjarnej pożegnali go podczas uroczystej odprawy służbowej. Wzięli w niej udział m.in. dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Lublinie płk Cyprian Bas oraz jego zastępca ppłk Damian Frańczak. Nie zabrakło też dyrektorów jednostek penitencjarnych okręgu lubelskiego oraz przedstawicieli służb mundurowych garnizonu bialskiego.
Przypomnijmy, Artur Ambrozik w służbie więziennej pracował od 1 maja 1997 r. Od 16 marca 2020 r. kierował Zakładem Karnym w Białej Podlaskiej, gdzie wcześniej od 5 listopada 2018 r. do 15 marca 2020 r. zajmował stanowisko zastępcy dyrektora.
– Podpułkownik Artur Ambrozik dał się poznać głównie jako znakomity przełożony. Jego profesjonalizm oraz liczne działania na rzecz rozwoju jednostki, jak również umiejętność zjednywania sobie ludzi, życzliwość i sprawiedliwość, jaką kierował się w codziennej służbie na zawsze pozostaną w pamięci wszystkich funkcjonariuszy i pracowników bialskiej jednostki penitencjarnej – podkreśla ppor. Paweł Makaruk, rzecznik prasowy ZK w Białej Podlaskiej.
Na razie nie wiadomo jeszcze, kto zostanie nowym szefem bialskiego więzienia. – Dyrektor Generalny nie powołał jeszcze nowego dyrektora Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej. Do czasu powołania nowego dyrektora ZK w Białej Podlaskiej, pełniącym obowiązki, będzie zastępca dyrektora mjr Sławomir Miroński – przekazuje kpt. Edyta Radczuk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie.
Dodajmy, że w ZK w Białej Podlaskiej zmienił się ostatnio nie tylko szef.
CZYTAJ TEŻ: Lokal w zabytku za złotówkę. Państwowa agenda w radzyńskim pałacu
Jednostka od sierpnia ubiegłego roku prowadzi remont pawilonu mieszkalnego dla więźniów. Łączna powierzchnia użytkowa poddasza wynosić będzie 924,06m². Dzięki temu liczba miejsc w bialskim więzieniu zwiększy się o 27 miejsc zakwaterowania dla osadzonych. Obecnie jest to 270 miejsc.
Prace obejmują przebudowę dachu oraz adaptację poddasza. – W nadbudowanej części powstaną m.in. nowoczesne sale terapeutyczne dla osadzonych, magazyn depozytowy osadzonych, dostosowany do aktualnych potrzeb oraz stanu jednostki, pomieszczenia biurowe dla personelu terapeutycznego, a także innych pionów służb, wyznaczonych do użytkowania nowo wybudowanych pomieszczeń, które w znaczny sposób poprawią komfort pracy oraz służby funkcjonariuszy i pracowników, a także wpłynie jednocześnie na poprawę warunków bytowych osadzonych przekazuje – st. chor. Michał Gnieciak z bialskiego ZK.
Dodatkowo w budynku zamontowana zostanie winda, która będzie jednym z elementów dostosowania obiektu do użytku przez osoby z niepełnosprawnościami. Obiekt po remoncie ma zostać oddany do użytku pod koniec 2023 roku.
Warto wspomnieć, że inwestycja przebiega pod nadzorem konserwatora zabytków. Budynki bialskiego więzienia powstały w 1898 roku.
– Architektura nadbudowanego obiektu nawiązuje do znajdującego się tuż obok budynku administracji ZK, zlokalizowanego przy ul. Prostej. Najważniejszym elementem elewacji budynku koszarowego są ściany attykowe bogato zdobione detalami architektonicznymi o specyficznych podziałach, nawiązujących do militarnych obiektów minionego wieku – podkreśla st. chor. Michał Gnieciak.
- Pogranicznicy śledzą teren sprzętem za 9 milionów [WIDEO]
- Odkrycie w Studziance. Przy dawnej szkole ujawniono fundamenty meczetu
- Wypiekamy jedno z najlepszych ciast świata. Sękacz wysoko w międzynarodowym rankingu
- Lubelskie. Hodował marihuanę w łazience. Miał też amfetaminę i wagę
- Zespół klasztorny w Jabłecznej wpisany na listę pomników historii
Prócz tego, w 2022 r. na terenie Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej zamontowana została również instalacja fotowoltaiczna. Na dachu budynku wielofunkcyjnego oraz warsztatowo-garażowego zamontowano 109 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 49,6 kWp do pozyskiwania energii z promieni słonecznych.
Napisz komentarz
Komentarze