Prawo oświatowe od 2020 roku daje możliwość szkołom średnim publicznym i niepublicznym tworzenia oddziałów przygotowania wojskowego w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej. „Możliwość tworzenia w szkołach oddziałów przygotowania wojskowego, jako rozwiązanie systemowe, stanowi wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społecznym, oraz zwiększenie upowszechniania edukacji w zakresie obronności, do czego resort obrony narodowej przykłada szczególną wagę.” - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronach MON. Tam też znajduje się informacja, o współpracy ministerstwa w prowadzeniu takich klas oraz profitach dla ich absolwentów. „Na prowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego minister obrony narodowej udziela wsparcia finansowego w postaci dotacji celowych. (...) Ponadto, na 180 godzin zajęć z zakresu przygotowania wojskowego zwiększona jest subwencja oświatowa na ucznia oddziału przygotowania wojskowego. Absolwent oddziału przygotowania wojskowego może skorzystać z możliwości odbycia 12-dniowego szkolenia podstawowego oraz otrzyma dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych. (...)”
CZYTAJ: Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
Wniosek o utworzenie takiego oddziału składa do ministerstwa samorząd prowadzący szkołę. Czas na aplikację mija z końcem marca każdego roku poprzedzającego rok szkolny, w którym oddział miałby zacząć funkcjonować.
Wniosek organu prowadzącego musi zatwierdzić w głosowaniu rada, przyjmując odpowiednią uchwałę. Projekt takiej uchwały znalazł się właśnie w porządku obrad najbliższej sesji rady miasta Biała Podlaska. Miasto chce bowiem utworzyć oddział przygotowania wojskowego (OPW) w II LO im. Emilii Plater.
„Utworzenie oddziału przygotowania wojskowego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater poszerzy dotychczasową ofertę edukacyjną szkoły, jednocześnie umożliwi podniesienie wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu edukacji wojskowej.” - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Wnioskujący przypominają radnym, że „(...) Od 2 lat w II LO im. Emilii Plater funkcjonuje oddział klasy wojskowej, który każdego roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych. Szkoła już współpracuje z jednostkami wojskowymi m.in. batalionem zmechanizowanym 1WBPancernej, 23 batalionem lekkiej piechoty, posterunkiem radiolokacyjnym w Roskoszy, Wojskowym Centrum Rekrutacji w Białej Podlaskiej. Dysponuje również wykwalifikowaną kadrą niezbędną do prowadzenia zajęć, w tym nauczycielem z ukończonym szkoleniem instruktorsko-metodycznym dla klas mundurowych. (…) w wyposażeniu szkoły znajduje się strzelnica pneumatyczna w której m.in. realizowane są zajęcia przewidziane programem kształcenia.”
Klasa OPW będzie utworzona w klasie pierwszej jako kontynuacja dotychczasowych oddziałów wojskowych – informuje Przemysław Olesiejuk, dyrektor ZSO nr 3, w skład którego wchodzi Platerka.
Kilkuletnie doświadczenie szkoły w prowadzeniu klasy wojskowej udowadnia, że powołanie oddziały przygotowania wojskowego, to dobry pomysł. - Mamy więcej chętnych do klas o tym profilu, niż jest miejsc – przyznaje dyrektor i dodaje, że w czasie, gdy w szkole działa klasa wojskowa, liceum nawiązało ścisłą współpracę z wojskiem. - Posiadamy też wykwalifikowaną kadrę wojskową do przeprowadzania szkoleń wojskowych, a także instruktorów strzelectwa i sportów walki.
PRZECZYTAJ: Via Carpatia i autostrada A2. Międzyrzec o szansach na rozwój
O tym, jak prężnie działa obecnie klasa wojskowa utworzona w II LO kilka lat temu, może świadczyć choćby ostatnie szkolenie, jakie uczniowie odbyli na wyjeździe. Pod koniec stycznia uczestniczyli chociażby w szkoleniu „Trenuj z wojskiem” zorganizowanym pod patronatem MON przez 19 Brygadę Zmechanizowaną im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga w Lublinie. Zdobywali tam wiedzę m.in. w zakresie: survivalu wojskowego, topografii, ochrony przeciwchemicznej, walki w bezpośrednim kontakcie z przeciwnikiem uzbrojonym, zasad bezpiecznego użycia broni, marszu grupowego w szyku patrolowym z reagowaniem na atakującego z różnych kierunków przeciwnika, łączności wojskowej z wykorzystaniem radiostacji, ratownictwa taktycznego, rozkładania i składnia wchodzących na uzbrojenie Wojska Polskiego karabinów MSBS 5,56 „Grot”, strzelania z różnych postaw z wykorzystaniem karabinków szturmowych wz. 96 „Beryl” i karabinu wyborowego ALEX.338. a także przygotowania oraz zasad użycia granatów zaczepnych i obronnych.
Zasadności ubiegania się w MON o zezwolenie na utworzenie w Platerce klasy OPW nie trzeba więc chyba będzie radnym bardziej uzasadniać. Warto nadmienić, że na terenie Białej Podlaskiej nauczanie w takiej formule jest już prowadzone. Oddział przegotowania wojskowego działa w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym.
CZYTAJ TAKŻE:
- Wojewoda unieważnił uchwałę, bo... brakowało załącznika
- Na budowie farmy fotowoltaicznej odnaleziono niewybuch. Wezwano saperów
- Wyjazd do USA przełożony. Paulinka pojedzie do szpitala w kwietniu
- Pogranicznicy śledzą teren sprzętem za 9 milionów [WIDEO]
- Odkrycie w Studziance. Przy dawnej szkole ujawniono fundamenty meczetu
- Wypiekamy jedno z najlepszych ciast świata. Sękacz wysoko w międzynarodowym rankingu
Napisz komentarz
Komentarze