Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:45
Reklama
Reklama

ASF: Zanim zlikwidują stado muszą je zbadać

ASF: Zanim zlikwidują stado muszą je zbadać

Dopiero po pobraniu próbek i otrzymaniu wyników ubijane będą stada znajdujące się w strefie zapowietrzonej. To część założeń nowego planu likwidacji hodowli trzody chlewnej w gminie Międzyrzec Podlaski, w związku z pojawiającymi się kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń. Walka z wirusem ma być bardziej przejrzysta, a przede wszystkim ludzka.

29 września w świetlicy wiejskiej w Maniach zorganizowano spotkanie, w którym uczestniczył zastępca powiatowego lekarza weterynarii, władze gminy, przedstawiciele powiatu, Urzędu Marszałkowskiego, a przede wszystkim rolnicy. Tematem był ASF, a przyczynkiem do rozmów kolejne ognisko wirusa na terenie gminy Międzyrzec Podlaski, wykryte właśnie w Maniach. W obliczu groźby likwidacji kolejnych stad samorządowcy postanowili interweniować u lekarza weterynarii, żeby procedury związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa były jasne dla rolników i przeprowadzane w sposób mniej radykalny.

– Apeluję, abyśmy zmienili sposób myślenia o ASF. Choroba nie jest w oborze, ona jest w środowisku. Życzyłbym sobie, żeby weterynarze stanowili pomoc dla rolników. Nie rozumiem dlaczego dzika dajemy do konsumpcji, a zdrowe świnie rolnikom wybijamy.  – mówił Krzysztof Adamowicz, wójt gminy Międzyrzec Podlaski. Według niego bioasekuracja nie jest właściwą metodą na uniknięcie wirusa. 

Podczas debaty padły również kwestie dotyczące rekompensat, które mają być wypłacone właścicielom likwidowanych hodowli, oraz pytania, dlaczego zdrowe stada, jeszcze przed przeprowadzeniem badań, są wybijane. Jak tłumaczył obecny na spotkaniu Jacek Martyniuk, zastępca powiatowego lekarza weterynarii, decyzyjność w tej sprawie została służbom zobligowanym do walki z chorobą narzucona z góry.

Jednak jak podkreślają rolnicy, również kwestia oszacowania strat w gospodarstwach jest za mało przejrzysta. Hodowcy, u których likwidowane są stada, podpisują protokół, w którym widnieje waga ubijanych tuczników bez szczegółowego kosztorysu. Dotychczas rolnicy mieli tylko wgląd do tego dokumentu, protokół był im odbierany. – Przychodzicie do gospodarstwa, bijecie świnie, które trzy tygodnie stoją w tej strefie zapowietrzonej. Jaką dajecie cenę? Bo nie z winy rolnika te świnie przerosły, tylko z powodu decyzji administracyjnej – dopytywał Marek Sulima, radny powiatu bialskiego.

Padły również konkretne obietnice pomocy, nie tylko materialnej. Od poniedziałku w Urzędzie Gminy Międzyrzec Podlaski uruchomiona została bezpłatna pomoc psychologiczna i prawna. Rozważane jest także uruchomienie specjalnego numeru kontaktowego, pod który rolnicy będą mogli zadzwonić, aby przebrnąć przez procedury związane z likwidacją stada i otrzymaniem rekompensaty.

W gminie Międzyrzec Podlaski wdrożony ma zostać nowy program walki z chorobą. Zakłada szacowanie wartości świń w stadach, które muszą zostać zlikwidowane: od teraz rolnicy mają otrzymywać kopie protokołu w dniu oszacowania. Wszystkie świnie zostaną zbadane jeszcze przed ubojem. 

Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, nr 41

Monika Pawluk

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

taki on 11.10.2017 22:19
utylizacji najpierw powinni poddac tych którzy takie decyzje wydają...... nóż w kieszeni sie otwiera c*h*o*l*e*r*a*.... oni nie tylko niszcza rolnikow ale takze gospodarke... kto bedzie i za co cokolwiek kupować?

obserwator 10.10.2017 20:15
Protokół do wglądu kto pobiera krew procedura monitoring transportu procedura badanie krwi wyniki do wglądu kto ma dostęp do dokumentacji

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama