Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:17
Reklama dotacje rpo
Reklama

Łomazy będą miastem? Zdecydują mieszkańcy

16 lutego radni gminy Łomazy rozpoczęli procedurę związaną z nadaniem Łomazom praw miejskich. To oznacza, że – jeśli mieszkańcy będą na „tak” i wojewoda wyrazi zgodę – w przyszłym roku gmina będzie miała status miejsko-wiejskiej.
Łomazy będą miastem? Zdecydują mieszkańcy
Radni gminy wszczęli procedurę związaną z nadaniem Łomazom praw miejskich

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Źródło: Słowo Podlasia

Rada Gminy przystąpiła do głosowania nad dwiema niecodziennymi uchwałami, które inicjują procedurę nadania miejscowości Łomazy statusu miasta, a także otwarcia konsultacji z mieszkańcami.

Łomazy miastem? Radni podjęli decyzję

 – Podjęcie uchwał nie jest jednoznaczne ze zmianą statusu, ale początkiem konsultacji, czyli oddaniem głosu mieszkańcom. Podjęte przez radę gminy działania są związane z pismami, które wpłynęły w ostatnim czasie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, w sprawie wyrażenia opinii, co do zasadności zainicjowana procedury, związanej ze złożeniem stosownych wniosków. Pisma zostały skierowane do samorządów, które utraciły prawa miejskie po Powstaniu Styczniowym, w powiecie bialskim. To osiem miejscowości – wyjaśnia przewodniczący rady gminy i mieszkaniec Łomaz, Andrzej Wiński.  

PRZECZYTAJ: Nadciąga cyklon Ulf. Sprawdź alerty pogodowe

Dodaje, że inicjatywa ta jest związana ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego. W zamiarze wojewody lubelskiego jest, aby jak najwięcej samorządów zyskało status miasta. Dziś w województwie lubelskim z 213 jednostek administracyjnych, 50 posiada status gmin miejskich lub miejsko-wiejskich. - Procedura dotycząca nadawania statusu miasta, zakłada przygotowanie wielu dokumentów i analiz, które należy złożyć do wojewody. Wniosek o nadanie Łomazom praw miejskich należy złożyć do końca marca, dlatego w gminie  rozpoczną się konsultacje społeczne. Opinia mieszkańców będzie badana za pomocą ankiety. Zbieranie głosów potrwa 3 tygodnie, a rozpocznie się zaraz po uprawomocnieniu się podjętej uchwały, czyli od 3 marca – zaznacza przewodniczący rady.

Łomazy spełniają warunki

Wójt Gminy Jerzy Czyżewski przedstawił na sesji uwarunkowania, jakie należy spełnić, aby status gminy zmienił się z gminy wiejskiej na miejsko-wiejską, tj.: posiadanie miejskich cech przestrzenno-urbanistycznych, odpowiednia infrastruktura techniczno-komunalna, uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, układ urbanistyczny rynku, ulic i dróg. 

SPRAWDŹ: Czy ktoś zagrozi liderom w Plebiscycie Sportowym Słowa Podlasia?

– To również uwarunkowania historyczno-administracyjne, czyli posiadanie praw miejskich w przeszłości oraz dostatecznej liczby instytucji. Poza tym miejscowość powinna pełnić funkcję ważnego ośrodka administracyjno-gospodarczego o znaczeniu ponadlokalnym. Warto zauważyć, że mimo spadku liczby mieszkańców w gminie Łomazy, od 20 lat w samej miejscowości Łomazy, przybyło mieszkańców. Najważniejszym czynnikiem jest poparcie lokalne, czyli wypowiedzenie się mieszkańców w konsultacjach, a na koniec pozytywna opinia wojewody – podkreśla Jerzy Czyżewski.

– Najważniejszym czynnikiem jest poparcie lokalne, czyli wypowiedzenie się mieszkańców w konsultacjach, a na koniec pozytywna opinia wojewody – podkreśla Jerzy Czyżewski. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Łomazy mają wiele cech, które stanowią podstawę do nadania miejscowości statusu miasta. Zasadność tej uchwały wypływa zarówno z faktu, że Łomazy posiadały już prawa miejskie w latach 1568-1870 i straciły je w wyniku retorsji po upadku Powstania Styczniowego, jak też i szansy na szybszy rozwój ekonomiczno-społeczny. –  W Łomazach znajduje się siedziba Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, Zespołu Placówek Oświatowych, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Klubu Malucha, Gminnego Stadionu Sportowego, Gminnego Zakładu Usług Komunalnych, Banku Spółdzielczego, poczty, ośrodka zdrowia, apteki, stacji paliw, kina, remizo-świetlicy, zakładów usługowo-handlowych. W Łomazach odbywają się cotygodniowe targi, których tradycja sięga XVI wieku.  W najbliższym roku powstanie posterunek policji oraz inkubator przedsiębiorczości – zaznacza Jerzy Czyżewski.

Niech się wypowiedzą mieszkańcy

Andrzej Wiński podkreśla, że uwarunkowania, chociażby historyczne, przemawiają „za” przekształceniem Łomaz w miasto. – Niemniej jednak to głos mieszkańców jest dla nas najważniejszy. A oni zadają wiele pytań, mają wątpliwości – stwierdza przewodniczący rady gminy.  

ZOBACZ: Kolumna VIP-ów pędzi ekspresówką [FILM]

Na ostatniej sesji rady gminy wójt rozwiał wiele wątpliwości dotyczących samej procedury przekształcenia statusu Łomaz z wiejskiego na miejski. Wyjaśnił m.in., że:

  • Po przekształceniu nie zmieni się liczba radnych i nie będą ogłaszane nowe wybory rady i burmistrza, jest ciągłość prawna tych organów.
  •  Nie wzrosną podatki, ponieważ bez względy na status miejscowości to rada gminy ustala stawki podatkowe. 
  • Gmina nadal będzie miała dostęp do funduszy na rozwój gmin wiejskich i dodatkowo na rozwój miast do 5 tys. mieszkańców. 
  • Nadal będzie można prowadzić działalność rolniczą, na dotychczasowych zasadach.  
  • Nie będzie potrzeby wymiany dowodów osobistych, dokumenty wszystkich mieszkańców pozostają bez zmian. 
  • Koszt przekształcenia to koszt wymiany szyldów i pieczątek w urzędzie, natomiast instytucje gminne nie zmienią swoich nazw i danych. 
  • Nie zwiększy się liczba zadań realizowanych przez samorząd oraz pracowników urzędu.
  •  Nie zmieni się sposób naliczania subwencji gminie, będzie na dotychczasowym poziomie oraz nie zmienią się wynagrodzenia nauczycieli, zostają dodatki wiejskie. 
  • Rada Gminy Łomazy zmieni nazwę na Rada Miasta i Gminy Łomazy, a wójt zmieni nazwę na burmistrz miasta i gminy. 
  • Urząd Gminy Łomazy zmieni nazwę na Urząd Miasta i Gminy Łomazy. 
  • Nadal będzie funkcjonował fundusz sołecki i sołtysi, będą te same sołectwa.

Teraz głos należy do mieszkańców, którzy otrzymają ankietę konsultacyjną w sprawie nadania miejscowości Łomazy statusu miasta, w której będą mogli wypowiedzieć się, czy są "za", "przeciw", czy wstrzymują się od głosu. Jak największa liczba ankiet, które mieszkańcy złożą do urzędu gminy, pozwoli radzie gminy poznać opinię mieszkańców i podjąć decyzję o zasadności nadania miejscowości Łomazy statusu miasta.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kaka 18.02.2023 18:09
I wszystkie opłaty... w górę !!!!!!

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama