Bogdanka, 16 lutego 2023 r.
W ostatnich dniach ziściły się kluczowe ryzyka, które brane były pod uwagę w analizie scenariuszowej przygotowanej na potrzeby Spółki. Dlatego też Rada Techniczna po konsultacjach z przedstawicielami Głównego Instytutu Górnictwa podjęła decyzję o wstrzymaniu dalszej eksploatacji tej ściany z uwagi na zagrożenie wylewu wód podziemnych. W skrajnym przypadku mogłoby to wykluczyć dalszą eksploatację, niżej leżących pokładów 389 i 391, na całej południowej części obszaru górniczego Puchaczów V. W efekcie groziłoby to drastycznym zmniejszeniem zasobów przemysłowych przewidzianych do eksploatacji w przyszłości.
Dementujemy równocześnie informację, jakoby sytuacja wymagała obecności w miejscu eksploatacji zastępów ratowniczych ze Spółki bądź ratowników z jakiejkolwiek Stacji Ratownictwa Górniczego.
Jednocześnie Zarząd składa podziękowania całej załodze Lubelskiego Węgla Bogdanka za trud włożonej pracy, gdyż siłą Spółki od zawsze byli ludzie, którzy tę firmę traktują jak własną.
Rozpoczęcie ruchu próbnego przedmiotowej ściany w lutym, pozwala Spółce zarządzić harmonogramem biegu ścian tak, że ogłoszony we wrześniu ubiegłego rok raportem bieżącym nr 21/2022 plan produkcyjny (8,3 mln ton węgla handlowego) jest niezagrożony. Trudności hydrogeologiczne, które wystąpiły na ścianie 3/VII/385, nie przekładają się w sposób bezpośredni na całość produkcji zaplanowanej na rok bieżący. LW Bogdanka wraca do prowadzenia eksploatacji średnio na trzech do czterech ścian w ciągu roku i dzięki temu, w pewnym zakresie, może elastycznie reagować na potrzeby rynkowe, bądź napotkane warunki geologiczno – górnicze, tak jak ma to miejsce w tej sytuacji.
Informujemy, że kopalnia prowadzi w tej chwili w pełni efektywną eksploatację ścian w Polu Bogdanka i Nadrybie, a kolejna planowana jest do uruchomienia w tym miesiącu w Polu Stefanów.
Zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.
Napisz komentarz
Komentarze