Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 08:01
Reklama dotacje rpo
Reklama

Dziś Światowy Dzień Walki z Depresją. Jak z nią walczyć?

Dzisiaj, 23 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok. 1,5 mln osóbj. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie, a zgodnie z prognozami, do 2030 roku będzie na pierwszym miejscu. Przedstawiamy niepokojące statystyki dotyczące zachorowań na depresję w ostatnich latach.
Dziś Światowy Dzień Walki z Depresją. Jak z nią walczyć?
W walce z depresją – jak z każdą inną chorobą – konieczna jest konsultacja z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń. Ważne jest, by unikać używek, czyli depresantów, które wpływają na działanie ośrodkowego układu nerwowego i pogłębiają chorobę.

Źródło: News4Media

Zgodnie z raportem Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowanym 16 stycznia br., liczba chorujących na depresję w Polsce stale rośnie. Według danych NFZ i GUS z 2021 roku, w województwie lubelskim odnotowano drugi co do wielkości wynik w Polsce, ilości osób, którym udzielono świadczenia z rozpoznaniem depresji (głównym lub współistniejącym).

Wszystkie statystyki pokazują ciągły wzrost zachorowań na depresję, w szczególności w latach 2020-2021, gdy trwała pandemia, przez co wiele osób straciło pracę i ograniczyło kontakty międzyludzkie. Skalę problemu obrazują, chociażby dane z ZUS na temat liczby zwolnień z tytułu dużej depresji. 
Według danych NFZ w latach 2013-2021 największy procent osób zmagających się z depresją lub z dolegliwościami współistniejącymi był wśród pacjentów w wieku od 55 do 64 roku życia. Najmniej chorych odnotowano pośród dzieci i młodzieży do lat 17. Niestety, odsetek nieletnich korzystających ze świadczeń zdrowotnych ze względu na depresję znacznie wzrósł, bo aż o 2,1% w ciągu 8 lat. Jednak największy przyrost zachorowań odnotowano pośród seniorów w wieku od 65 do 75 lat – w 2013 roku. 
Według portalu „Zdrowe Dane”, w 2019 roku leczeniem depresji objęto prawie 17,3 tysięcy osób poniżej 18 roku życia. Rok później, wskutek ograniczonego ze względy na pandemię COVID-19 dostępu do placówek medycznych, liczba młodych pacjentów, którzy trafili do specjalistów nieco spadła (do ok. 16,8 tys.), jednak już w 2021 roku wyniosła aż do 25,3 tysiąca. Oznacza to ponad stuprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2017.

Statystyki NFZ wskazują także na dużą dysproporcję pomiędzy ilością kobiet a mężczyzn, którzy korzystali ze świadczeń zdrowotnych w związku z depresją.

Niepokojącym faktem jest także znacznie większa ilość mężczyzn dokonujących skutecznych samobójstw – najpoważniejszego powikłania depresji. Z badań wynika, że większość osób z depresją, które próbowały popełnić lub popełniły samobójstwo, nie było leczonych farmakologicznie i nie korzystało z pomocy psychologicznej. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w państwach rozwijających się i rozwiniętych mężczyźni zabierają sobie życie aż trzy razy częściej niż kobiety. W Polsce stosunek ten wynosi 7:1. Według danych zebranych przez Komendę Główną Policji w 2021 roku zamachów samobójczych zakończonych zgonem dokonało 5201 osób, z czego 4413 było płci męskiej.
Zdaniem specjalistów z grupywsparcia.pl, dopóki nie będzie społecznego przyzwolenia dla mężczyzn do odczuwania emocji, dopóty małym chłopcom od najmłodszych lat będzie się wpajać, że chłopaki nie płaczą, nic się w tej kwestii nie zmieni.

Jak walczyć z depresją?

W walce z depresją – jak z każdą inną chorobą – konieczna jest konsultacja z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń. Najskuteczniejsze jest połączenie różnych form leczenia – farmakologia pozwoli usunąć skutek, czyli problemy z funkcjonowaniem mózgu, a psychoterapia pozwoli uporać się z przyczyną depresji. Gdy wdrążymy te dwie, podstawowe sposoby leczenia, warto także zadbać o tak zwaną higienę życia – pilnowanie rytmu dnia, odpowiedniej ilości snu, regularnych posiłków czy zacząć uprawiać sport. Ważne jest też, by unikać używek, czyli depresantów, które wpływają na działanie ośrodkowego układu nerwowego i pogłębiają chorobę.   

Gdzie szukać pomocy?

Z objawami depresji należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub psychiatry, do którego niepotrzebne jest skierowanie. Leczenie farmakologiczne należy uzupełnić o psychoterapię. Do psychoterapeuty skierowanie mogą wypisać ww. specjaliści. W najcięższych przypadkach depresja wymaga hospitalizacji. 

116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym (czynny przez 7 dni w tygodniu w godzinach 14–22);

116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu);

800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia (czynny od poniedziałku do niedzieli, z wyjątkiem dni świątecznych, w godzinach 14–20);

121 212 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka (czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu);

22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych (czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godzinach 17–20);

800 70 2222 – bezpłatny telefon do Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym  (czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama