Zorza polarna (aurora borealis/aurora australis) to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne. Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej.
Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika, przebiegającego m.in. przez Kraków. W nocy z 27 na 28 lutego zorzę można było rzeczywiście podziwiać z terenu Polski.
- Te panie przyrządzają najpyszniejsze dania z dziczyzny. W sobotę gotowały w Rokitnie [ZDJĘCIA]
- Kiedy przebudowa skrzyżowania Drohickiej z dk2? Pytamy GDDKiA
- Prezydent miasta i prezes ZGL pod lupą prokuratury
- Gmina Piszczac ma nowego skarbnika i przewodniczącego rady
Na Suwalszczyźnie obserwował ją pan Krzysztof, który przesłał naszej redakcji niezwykły film, obrazujący zorzę polarną nad Polską. Stworzył go w technice tzw. timelapse, składając go z 700 zdjęć. Wykonanie takiej serii fotografii zajęło mu prawie 4 godziny. – Dzisiejszej nocy na naszym niebie tańczyła piękna zorza polarna. Zrobiłem z niej ponad 700 zdjęć i skleiłem ten film. Został on nagrany na Suwalszczyźnie i zajeło to prawie 4 godziny – przekazuje pan Krzysztof.
Efekt jest powalający!
Napisz komentarz
Komentarze