Operacja Czysta Rzeka to największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce, która działa od 2019 roku.
– Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. Początkowo miała dotyczyć tylko rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce – podkreśla Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka. Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona – wydawca magazynu Kraina Bugu.
W pierwszej edycji udało się zebrać prawie 55 ton śmieci, a we wszystkich czterech dotychczasowych edycjach ponad 15 tys. uczestników uprzątnęło ponad 500 ton śmieci! W akcję od początku zaangażowali się mieszkańcy naszego regionu, a sztaby działały m.in. w powiecie bialskim – w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Leśnej Podlaskiej, Konstantynowie, Kodniu, Jabłecznej, Dubowie; powiecie radzyńskim – w Radzyniu Podlaskim i Czemiernikach oraz w powiecie łosickim – Łosicach, Sarnakach, Chlebczynie, Chybowie, Starych Litewnikach, Klepaczewie, Serpelicach, Borsukach i Kózkach.
Dodajmy, że od roku 2021 odbywają się także edycje letnie, czyli akcje sprzątania rzek z poziomu kajaka. Teraz akcja rusza już po raz piąty! Rejestracja sztabów i wolontariuszy rozpoczęła się 1 marca, a organizatorzy zachęcają, by 14 marca organizować już pierwsze wspólne sprzątanie z okazji Międzynarodowego Dnia Działań na rzecz Rzek.
– Po raz piąty zmierzymy się z problemem wszechogarniających śmieci. Dzięki naszym regularnym działaniom w plenerze czy społecznym ekopatrolom, miejsc do posprzątania ubywa, ale wiemy też, że pojawiają się nowe, wciąż mamy do czynienia z procederem dzikich wysypisk czy pozostawiania śmieci w okolicach biesiadowania czy relaksu. Nie możemy na to bezczynnie patrzeć, więc po raz kolejny zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do mobilizacji, by posprzątać najbliższe otoczenie lub inny wybrany teren zielony – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizatorów Operacji Czysta Rzeka.
Rejestracja sztabów odbywa się tradycyjnie drogą elektroniczną poprzez stronę internetową akcji www.operacjarzeka.pl. W systemie można założyć swój sztab lub dopisać się do wybranej akcji w swojej okolicy jako uczestnik.
– Szefem sztabu może zostać osoba dorosła, która chętnie bierze sprawy w swoje ręce i nie boi się odpowiedzialności za koordynację lokalnej akcji. W takiej roli najlepiej odnajdują się osoby przedsiębiorcze i z charyzmą, lokalni liderzy czy członkowie organizacji pozarządowych. Na naszej stronie pojawi się interaktywna mapa z pinezkami, które będą oznaczać miejsca, wybrane przez szefa sztabu, w których zaplanowano akcje i w ten sposób będzie można się do nich zapisać jako uczestnik. Wszyscy zgłoszeni otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Szefom sztabów udostępnimy także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania – zapowiada Daniel Parol.
Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z „Przewodnika Szefa Sztabu”, dostępnego TUTAJ. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać pod nr. tel. 22 290 20 40 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 lub pod adresem e-mail: [email protected].
Do dyspozycji uczestników Operacji jest też aplikacja “Operacja Czysta Rzeka”, którą można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play i AppStore. Służy ona do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania.
W tym roku akcje wspólnego sprzątania odbywać się będą od 14 marca do 6 maja, kiedy to nastąpi podsumowanie akcji wiosennej oraz rozpoczęcie edycji letniej.
Napisz komentarz
Komentarze