Na lutowej sesji Rady Gminy Piszczac radni przegłosowali uchwałę wprowadzającą program osłonowy „Teleopieka osób starszych w wieku 65 lat i więcej z terenu Gminy Piszczac”.
– Nasza gmina w tym roku przystąpiła do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Korpus wsparcia seniorów”. W ramach tego programu pozyskaliśmy środki na zakup teleopasek. Dofinansowanie do zakupu i rocznego abonamentu teleopasek wynosi 80 proc., 20 proc. kosztów to wydatek po stronie gminy – mówił na sesji wicewójt gminy Piszczac Bogusław Korzeniewski.
CZYTAJ TEŻ: Biała Podlaska: Chwile grozy na balkonie [NOWE INFORMACJE]
Wyjaśnił również, że teleopaski przeznaczone są dla osób w wieku 65 lat i więcej, które są w trudnej sytuacji życiowej spowodowanej chorobami lub samotnością. Opaski są funkcjonalne. Mają m.in. przycisk „SOS”. Kiedy senior go naciśnie, opaska łączy się z Centrum Obsługi Pomocy i osoba z centrum opieki decyduje, czy wysłać karetkę lub w jaki innym sposób udzielić seniorowi pomocy. – Opaski mają wbudowany GPS, dzięki czemu pracownik centrum jest w stanie szybko zlokalizować osobę, której potrzebna jest pomoc. Poza tym opaski monitorują funkcje życiowe seniorów, puls i saturację – tłumaczył na sesji Bogusław Korzeniewski.
Przeczytaj:
- To ostatnie dni głosowania w Plebiscycie Sportowym Słowa Podlasia!
- Korony Królowej Podlasia dotarły do kodeńskiego sanktuarium
- Zamiast szampana rozwód? Takie atrakcje tylko w Piszczacu
- Chcą powołać specjalną komisję ds. wielkich ferm w powiecie bialskim
- Koniec walki o mandat radnego PiS w pow. radzyńskim. Sąd zdecydował
Wójt Kamil Kożuchowski wyjaśnia, że koszt roczny projektu to ok. 17 tys. – Z tego roczny koszt koordynatora projektu wynosi 2 tys. Ok. 15 tys. to koszt 14 opasek i rocznego abonamentu. Seniorzy nic nie płacą, otrzymują opaski na użyczenie – mówi Kamil Kożuchowski.
Opaski będą rozdawane seniorom z gminy Piszczac przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. To GOPS określi szczegółowe kryteria przyznawania opasek.
Napisz komentarz
Komentarze