Idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powstała w 2009 roku w środowisku ks. Jacka Wiosny Stryczka. Jak czytamy na stronie organizatorów: “Pomysł był odpowiedzią na kryzys męskości i kryzys konsumpcjonizmu. EDK nie dogadza, ale wymaga. Proponuje przekraczanie własnych ograniczeń”.
Trasa EDK liczy zawsze ok. 40 km. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że wierni wyruszają w nocy. Mogą iść samotnie albo w grupie, ale zawsze w skupieniu, bo to czas na własne przemyślenia.
"EDK to doświadczenie osobiste. Nie jest to pielgrzymka, nocna przygoda. Można iść samemu. Można wybrać się w dwie lub kilka osób. Należy jednak umówić się wtedy, że w czasie drogi obowiązuje milczenie. Najważniejsze jest pragnienie zmiany. Nocna droga jest tylko narzędziem. Jest to czas na skupienie, samotność. Rozważania stacji drogi krzyżowej są inspiracją do przemyśleń" – podkreślają organizatorzy.
Już teraz każdy uczestnik może pobrać tegoroczne rozważania ze strony www.edk.org.pl oraz tam zapisać się na wybraną trasę. Przy opisie każdej z nich znajdziemy szczegółowy regulamin uczestnictwa. Można też pobrać specjalną aplikację z Google Play oraz AppStore.
Od wielu lat w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej licznie udział biorą mieszkańcy naszego regionu. W tym roku również mają do wyboru kilka tras. EDK wyruszą z Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego i Parczewa.
I tak, 24 marca o godz. 19:00 w EDK wyruszą mieszkańcy powiatu parczewskiego. W tym roku do wyboru mają aż 4 trasy. Każda z nich ma ok. 42-43 km długości.
Pierwsza, to trasa niebieska św. Wawrzyńca: Kościół pw. Opatrzności Bożej w Parczewie – Koczergi – Glinny Stok – Komarne – Gródek Szlachecki – Zabiele – Babianka – Bójki – stawy Prokop – Bobrówka – Jezioro Kleszczów – Jezioro Miejskie – Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim.
Druga trasa to trasa zielona Opatrzności Bożej: Parczew – Trakt Królewski – Smolarz – Bobrówka – Bójki – Jezioro Miejskie – Jedlanka Nowa – Jedlanka Stara – Drozdówka – Stary Uścimów – Nowy Uścimów – Głębokie – Ostrów Lubelski.
Trzecia trasa to trasa żółta Matki Bożej Ostrowskiej: Kościół pw. Opatrzności Bożej w Parczewie – Koczergi – Glinny Stok – Siemień – Wólka Siemieńska – Wierzchowiny – Działyń – Juliopol – Brzeźnica Książęca – Nadzieja – Zabiele – Babianka – Jamy – Ostrów Lubelski – Kolechowice Folwark – Kościół pw. Niepokalnego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim. Czwarta trasa jest w przygotowaniu i niebawem znajdzie się w opisach tras na www.edk.rg.pl. Warto też śledzić profil Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Parczew na Facebooku.
31 marca o godz. 20:00 w EDK wyruszą mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego i okolic. Trasa będzie wiodła przez: Kościół pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim – Tuliłów – Żabce – Tłuściec – Krzymoszyce – Pościsze – Sawki – Jelnica – Przychody – Grabowiec – Rzeczyca – Międzyrzec Podlaski. To wstępny zarys międzyrzeckiej trasy. Niebawem szczegóły pojawią się na stronie edk.org.pl oraz na profilu EDK Międzyrzec Podlaski na Facebooku.
Mieszkańcy Białej Podlaskiej w tej wyjątkowej drodze krzyżowej będą mogli wziąć udział 31 marca o godz. 18:00. Trasa wygląda następująco: Kościół bł. Honorata w Białej Podlaskiej – Rakowiska – Terebela – Jagodnica – Witulin – Ossówka – Kolonia Witulin – Mariampol – Bukowice Kolonia – Leśna Podlaska – Nowa Bordziłówka – Ludwinów – Worgule – Łukowce – Rakowiska – Kościół bł. Honorata w Białej Podlaskiej. Tutaj też warto śledzić profil na Facebooku.
Napisz komentarz
Komentarze