Radni miasta Radzyń Podlaski, powiatu radzyńskiego i gmin Komarówka Podlaska, Kąkolewnica i Wohyń głosowali podczas wspólnej sesji uchwałę „w sprawie obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II”.
To wyjątkowy dzień, to nie jest kolejna z sesji, to sesja wyjątkowa, bo i sytuacja jest nietypowa i niespodziewana, wymaga nadzwyczajnych działań. Dlatego jako samorządy powiatu radzyńskiego podjęliśmy decyzję stanięcia w obronie dobrego imienia Jana Pawła II. To polska racja stanu, nie możemy patrzeć na to co się dzieje obojętnie – mówił rozpoczynając obrady Adam Adamski, przewodniczący rady miasta Radzyń Podlaski.
CZYTAJ TEŻ: Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej: Praktyka drogą do sprawności
W uchwale, która została przedłożona radnym do przegłosowania czytamy:
„Uderzenie w świętego Jana Pawła II to próba deprecjonowania postaci największego Polaka w dziejach naszej Ojczyzny oraz niszczenia wizerunku Polski, która po latach zniewolenia i walki o wolność odzyskuje należytą jej pozycję na arenie świata i zaczyna pełnić funkcję jednego z liderów w dziedzinie rozwoju gospodarczego oraz przywództwa moralnego.
Nie godzimy się na szkalowanie pamięci Największego Syna Narodu Polskiego, szarganie Jego imienia, w oparciu w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL. Także dlatego , ze uderzenie w Papieża jest ciosem w nasza tożsamość narodową, kolejnym uderzeniem w jedność Polaków. Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła.
Pragniemy podziękować wszystkim Mieszkańcom Powiatu Radzyńskiego, którzy bronią dobrego imienia Świętego Jana Pawła II i zachęcamy , by czynili to nadal – świadectwem, modlitwą w szczególności przez głębsze poznawanie pozostawionego nam dziedzictwa Największego z Rodu Polaków. Samorządy Powiatu Radzyńskiego składają wyrazy uznania i szacunku dla wielkich dokonań świętego Jana Pawła II.”
CZYTAJ TEŻ:
- Brutalne pobicie 18-latka w Białej Podlaskiej. Co udało się ustalić?
- "Wszyscy skończymy na oddziale terapeutycznym, gdzie ja będę panem doktorem". Jest wyrok za zabójstwo Pawła Adamowicza
- Termin składania wniosków na renowację zabytków przedłużony
- Powiat ogłasza przetarg, bez zmian w dokumentach miasta
- Nasi renciści, emeryci i inwalidzi potrafią się doskonale bawić. Zobaczcie sami
Przewodniczący Adamski poinformował, że głosowania będą się odbywać na zasadzie jawnej, w każdym samorządzie poprowadzi je przewodniczący danej rady , a radni będą głosować imiennie, głośno artykułując głos, jaki oddają w głosowaniu.
Liczba radnych poszczególnych gmin, którzy pojawili się na wspólnej sesji pozwoliła każdej z rad podejmować prawomocne decyzje. Z gminy Kąkolewnica przyjechało na obrady 9 radnych, wszyscy oddali głos „za”. W komplecie stawili się radni gminy Komarówka Podlaska, by jednogłośnie zagłosować za przyjęciem uchwały. Z gminy Wohyń na sesji pojawiło się 11 radnych, wszyscy byli „za”. Czternastu radnych z powiatu radzyńskiego, którzy na sesję przybyli, również zagłosowało za uchwałą. Radę miasta Radzyń Podlaski reprezentowało podczas obrad 10 radnych, którzy oddali głos „za”.
We wspólnej sesji udziału nie wzięły rady gmin: Czemierniki, Borki, Ulan-Majorat i Radzyń Podlaski, - Mam nadzieję, że inne samorządy w powiecie podejmą podobne uchwały, że to wsparcie będzie jednoznaczne, bo warto być Polakiem i walczyć o sprawy polskie – podsumowywał obrady przewodniczący rady miasta Radzyń Podlaski.
W posiedzeniu uczestniczyli również wójtowie gmin, których radni głosowali, oraz burmistrz Radzynia Podlaskiego i starosta radzyński. Towarzyszyli im radzyńscy księża: ks. Dziekan Krzysztof Pawelec z parafii Świętej Trójcy i ks. Jarosław Sutryk, proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Po zamknięciu obrad połączonych rad samorządów wszyscy zostali zaproszeni do złożenia podpisów pod przyjętą uchwałą.
Tego typu uchwały podejmowane są w ostatnich dniach przez samorządy na terenie całego kraju. Temat został wywołany po emisji reportażu Marcina Gutowskiego w TVN 24 „Franciszkańska 3”, gdzie dziennikarz próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czy papież, będąc jeszcze kardynałem, wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele polskim.
Z inicjatywy PiS uchwałę w sprawie obrony imienia papieża 9 marca przegłosował Sejm RP.
Napisz komentarz
Komentarze