Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie ma powody do radości. Od niedawna wzbogaciło się bowiem o szereg cennych ekspozycji, m.in talerz namalowany przez Kraszewskiego oraz pamiątki po prawnuku Kajetana Kraszewskiego.
Talerz Kraszewskiego pochodzi prawdopodobnie z 1878 roku. Malarstwo na porcelanie było jedną z form twórczości pisarza. Inne podobne eksponaty znajdują się tylko w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie
– Talerz należał właściwie do prywatnego kolekcjonera. Trafił do niego od osoby związanej z Kraszewskim, która pracowała w jego domu w Dreźnie. Kraszewski w jednym ze wspomnień mówił, że namalował 40 takich talerzy, które później rozdawał bliskim osobom. I jeden z takich obiektów udało nam się zakupić – mówi Krzysztof Bruczuk, dyrektor Muzeum im. J.I. Kraszewskiego w Romanowie.
Muzeum otrzymało też kilka ciekawych ekspozycji od Jeremiasza Rościszewskiego, prawnuka Kajetana Kraszewskiego. Jedną z cenniejszych rzeczy jest portret Konstancji z Łozińskich Staniszewskiej, córki Konstancji z Kraszewskich i Bolesława Łozińskiego.
Tymczasem jeszcze w lipcu podpisano umowę na dofinansowanie renowacji dworu Kraszewskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. W ramach projektu odbędzie się malowanie elewacji wraz z reperacją tynków, wykonanie izolacji ścian, remont pomieszczenie biblioteki i wyposażenie jej w regały, montaż witacza, remont piwnicy oraz modernizacja strony internetowej i zakup palmptopów.
Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, 17 października
Maciej Maciejuk
Napisz komentarz
Komentarze