Przypomnijmy, że inwestycja trwa od września 2018 roku. Początkowo miała się zakończyć w IV kwartale 2019 roku. Jednak zaraz po jej rozpoczęciu, budowa została wstrzymana, gdy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił inwestorowi pozwolenie na budowę. Decyzja sądu została umotywowana protestem sąsiadów działki z ulicy Stodolnej w Białej Podlaskiej, którzy dowodzili, że jej część stanowi ich własność z tytułu zasiedzenia. Od decyzji WSA w Lublinie inwestor odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 19 lutego 2020 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał ostateczny wyrok, umożliwiający powrót do budowy centrum handlowego w Białej Podlaskiej.
Lockdown wyhamował budowę
Powrót na plac budowy miał być szybki, a powstanie inwestycji zapowiadano na połowę 2021 roku. Tak się jednak nie stało. – Regularne zamykanie sklepów z powodu lockdown'u nie sprzyja sklepom stacjonarnym i część handlu przesunęła się do Internetu. Trudno planować przyszłość, gdy nie da się określić, jak długo taki stan będzie trwał – mówił w rozmowie ze Słowem Podlasia, w marcu 2021 roku prezes zarządu Karuzela Holding, Grzegorz Pękalski. Wtedy też przyznał, ze rozważana jest zmiana formuły galerii na park handlowy. – W związku z pandemią i obawami klientów, formuła parku handlowego lepiej się obroniła niż galeria z zamkniętymi powierzchniami wspólnymi – mówił Grzegorz Pękalski.
Dopiero we wrześniu 2022 roku pojawił się komunikat o wznowieniu inwestycji. 13 września Hochtief Polska poinformował, że otrzymał zlecenie na budowę parku handlowego Karuzela Bialska w Białej Podlaskiej dla joint venture Karuzela Holding i Mitiska REIM. Obiekty realizowane przez join-venture są tworzone w miastach o wielkości 15 tys.-90 tys. mieszkańców. „W ramach kontraktu HOCHTIEF Polska wykona obiekt handlowo-usługowy składający się z dwóch jednokondygnacyjnych budynków o łącznej powierzchni handlowej blisko 18 tys. mkw., w których zaplanowano 40 sklepów.” – można było przeczytać w komunikacie głównego wykonawcy.
Natomiast prezes Grzegorz Pękalski informował wówczas nasz tygodnik: – Projekt Karuzeli składa się z kilku jednokondygnacyjnych budynków parku handlowego oraz niezależnych obiektów Agata Meble i Bricomarche o łącznej powierzchni handlowej blisko 28 tys. mkw. – informował prezes.
Dodawał, że do tej pory wynajęto już 86 proc. powierzchni, na której znajdą się m.in.: Lidl, Reserved, Sinsay, Rossmann, Douglas, Apart, Media Expert, 4F, KIK, Tedi, Kakadu. – Budowa obiektu zaczęła się ponad 2 lata temu właśnie w kształcie galerii, ale ostatecznie inwestorzy zdecydowali, że centrum handlowe będzie miało formę parku handlowego – dodał Grzegorz Pękalski.
Wiecha już jest
Pół roku po wejściu na plac budowy Karuzela Bialska osiągnęła najwyższy punkt swej konstrukcji. – Akcentujemy ten fakt symbolicznym momentem zawieszenia wiechy. Podsumowujemy w ten sposób zakończenie pewnego etapu budowy, czyli osiągnięcie najwyższego punktu realizacji budynku. To przedostatni, po uroczystości wmurowania kamienia węgielnego a przed przed ceremonią otwarcia, znaczący punkt w powstawaniu inwestycji. Zakończenia prac spodziewamy się we wrześniu tego roku – informował prezes podczas uroczystości zorganizowanej na terenie budowy, 23 marca.
Przyznaje, że postęp prac jest zaskakujący nawet dla niego. – Wszystko idzie płynnie, zgodnie z planem – mówi. W parku handlowym będzie około 60 sklepów posadowionych w trzech budynkach, wśród nich Agata Meble, Lidl, Reserved. – Pracujemy cały czas, jeśli chodzi o gastronomię. Miasto jest takiej wielkości, gdzie otwiera się KFC, ale firma ma obecnie jakieś swoje wewnętrzne wyzwania, nie wiem czy już to jest ten moment dla nich, by podjąć decyzję – uchyla rąbka tajemnicy z handlowych negocjacji prezes Pękalski.
Obecnie pod nazwą Karuzela działają obiekty w sześciu miastach: w Wodzisławiu Śląskim, Turku, Lublińcu, Wrześni, Ełku i Puławach. W chwili obecnej trwają kolejne 3 budowy – w Kołobrzegu, Wągrowcu i Białej Podlaskiej. W tym roku planowane jest jeszcze rozpoczęcie budowy dwóch kolejnych parków handlowych.
Obopólne korzyści
W uroczystym zwieńczeniu konstrukcji centrum handlowego w Białej Podlaskiej uczestniczył prezydent miasta, Michał Litwiniuk. – Gratulujemy inwestorowi takiego postępu prac i zaangażowania. Chciałbym również podziękować za zrozumienie przez inwestora potrzeb miasta i to partnerskie zaangażowanie w potrzeby społeczności. Widać je od 2017 roku, gdy Karuzela zaangażowała się w realizację drogi Koncertowej i Stodolnej, od skrzyżowania z ul. Witoroską, na czym skorzystała też społeczność naszej szkoły. Za chwilę inwestor na własny koszt zrealizuje budowę nowego ronda u zbiegu ulic Łomaskiej i Sportowej. Ponadto właśnie aneksowaliśmy też umowę angażującą inwestora w czekającą nas w kolejnych latach przebudowę ronda na styku ulic Łomaskiej i Kolejowej – wylicza prezydent Litwiniuk.
I dodaje. – Bardzo doceniamy takie inwestycje, odbywające się, pamiętajmy - w czasie dla przedsiębiorczości trudnym. Zdobywacie się państwo na tę śmiałość i podejmujecie takie przedsięwzięcia. My jako samorząd też dbamy, by tej mocy nabywczej w Białej Podlaskiej nie brakowało, by handel i usługi mogły się rozwijać. Obok właśnie powstaje garnizon, gdzie docelowo powstanie 2 tys. miejsc pracy.
Zdaniem prezesa Karuzeli współpraca z miastem układa się obecnie bardzo dobrze. – Życzyłbym każdej firmie takiej współpracy z samorządem, jak mamy my tutaj – stwierdził prezes i dodał, że firmie zależy również na dobrej opinii w lokalnej społeczności. – Chcemy, by mieszkańcy i nasi bezpośredni sąsiedzi byli zadowoleni, że na zdegradowanym terenie, jaki tu był, tworzy się miejski obiekt, również ku ich uciesze – dodał na koniec.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze