Koło Gospodyń Wiejskich w Rossoszu ma długą historię, Powstało w 1934 roku, a w obecnym składzie działa od 2019 r., kiedy to zostało reaktywowane. Dziś do koła należy 40 mieszkańców gminy Rossosz – 36 pań i 4 panów.
Członkowie KGW w Rossoszu angażują się w organizację wielu lokalnych uroczystości, takich jak np. Wigilia dla mieszkańców gminy, dożynki gminne, Dzień Dziecka, Dzień Kobiet. Przygotowywali też paczki dla najuboższych. Koło ma na swoim koncie wiele sukcesów. W 2020 roku zachwyciło pierwszą damę swoją lekko pikantną zupą jabłkową z chipsami z boczku, zajmując tym samym pierwsze miejsce w konkursie "Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa" w Lublinie. W 2021 roku zostało podwójnie nagrodzone przez komisję konkursu wielkanocnego „Słodki Mazurek”. Zajęło pierwsze miejsce w kategorii na najładniejszą dekorację mazurka wielkanocnego i drugie miejsce w kategorii "najbardziej pomysłową wideo-prezentację o tematyce konkursu". Z kolei w 2022 roku zajęło pierwsze miejsce w III Wojewódzkim Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Swój sukces powtórzyło w tym roku, wyjeżdżając z finału z pierwszym miejscem. Ponadto jedna z członkiń, Bogumiła Koprianiuk, zajęła trzecie miejsce w rywalizacji indywidualnej za pisanki wykonane metodą batikową.
Panie z KGW Rossosz na wielkanocny stół polecają:
Kaczka pieczona z majerankiem z pierożkami z jabłkami i cynamonem
Składniki:
- 1,5 kg kaczki,
- 2 łyżki oleju,
- 2 łyżki majeranku,
- 1 łyżeczka soli.
Wykonanie:
Kaczkę myjemy i osuszamy. Przygotowujemy marynatę: siekamy czosnek, sól, dokładnie ucieramy, dodajemy majeranek, olej i wszystko mieszamy. Nacieramy dokładnie kaczkę i wstawiamy na noc do lodówki. Następnie wkładamy kaczkę do rękawa i pieczemy w temp. 200 stopni Celsjusza przez ok.30 min. Zmniejszamy temperaturę do 180 stopni Celsjusza i pieczemy jeszcze 1,5 godz. Gorące mięso porcjujemy i podajemy z pierożkami.
Pierożki z jabłkami i cynamonem
Składniki:
- O,5 szklanki mąki,
- 1 szklanka ciepłej wody,
- 3 łyżki oleju,
- szczypta soli.
- Nadzienie: 4-5 jabłek, cynamon.
Wykonanie:
Jabłka obieramy i kroimy w kostkę, mieszamy z cynamonem.
Z podanym składników zagniatamy ciasto. Następnie je wałkujemy na podsypanej mąką stolnicy. Wycinamy szklanką krążki, nakładamy nadzienie i zlepiamy pierogi. Gotujemy w osolonej wodzie 5 minut od wypłynięcia.
Zupa porowa z pulpecikami z mięsa
Pulpeciki składniki:
- 50 dag mięsa mielonego drobiowego,
- 2 łyżki bułki tartej,
- 1 jajko,
- sól, pieprz, majeranek,
- 1 łyżka drobno posiekanego koperku
Pulpeciki wykonanie:
Wszystkie składniki łączymy z mięsem i wyrabiamy na jednolitą masę. Dłońmi formujemy pulpeciki wielkości orzecha włoskiego.Gotujemy 8-10 min.
Zupa składniki:
- 3 l bulionu drobiowego,
- 2-3 marchewki,
- 3 pory,
- 3 serki topione śmietankowe,
- szczypta gałki muszkatałowej,
- 40 dag mięsa mielonego,
- 2 cebule,
- 1 jajko,
- 2 łyżki bułki tartej,
- sól, pieprz do smaku.
Zupa wykonanie:
Na maśle dusimy pokrojone w cieniutkie krążki pory i wrzucamy do gotującego się bulionu. Gotujemy ok .8-10 min. Po tym czasie dodajemy rozdrobione serki śmietankowe i gotujemy tyle, aż serki się całkowicie rozpuszczą. Zupę przyprawiamy solą, pieprzem i szczyptą gałki muszkatałowej. Podajemy z pulpecikami.
Mazurek
Składniki:
- 1 żółtko,
- 3 białka,
- 15 dag pudru,
- 1 wafel,
- pół cytryny,
- 20 dag bakalii,
- 4 dag biszkoptów,
Wykonanie:
Pianę ubijamy, dodajemy cukier, sok z cytryny, żółtka, bakalie, pokrojone biszkopty. Wszystko mieszamy i wykładamy na wafel. Pieczemy w średnio nagrzanym piekarniku 25-30 min. Ciasto dekorujemy.
Pasztet orzechowy z nutą kardamonu
Składniki:
- 60 dag mięsa mielonego,
- 25 dag marchwi,
- 15 dag sera żółtego,
- 2 jaja,
- 6 łyżek bułki tartej,
- 6 posiekanych orzechów włoskich,
- sól, pieprz,
- 4 ząbki czosnku,
- sok z cytryny,
- kardamon.
Wykonanie:
Marchew obieramy i ścieramy na tarce. Skrapiamy sokiem z cytryny. Marchew mieszamy z serem, czosnkiem, bułką tartą, orzechami i kardamonem. Wbijamy jaja, doprawiamy solą i pieprzem. Dokładnie mieszkamy. Wkładamy do formy i pieczemy w temp. 200 stopni Celsjusza przez 1 godzinę.
Koszyczek wielkanocny
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej,
- 2 dag drożdży,
- 0,5 szklanki mleka,
- 0,5 łyżeczki soli,
- 2 łyżki cukru,
- 3 łyżki oleju,
- 1 jajko.
Wykonanie:
Mleko podgrzewamy i przygotowujemy rozczyn: drożdże rozcieramy z łyżką cukru, dodajemy pół szklanki mleka i 1 łyżkę mąki i zostawiamy na 10 minut do wyrośnięcia. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy wyrośnięte drożdże i resztę składników. Wyrabiamy ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia na 40 min. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 5 kawałków – 3 kawałki na koszyczek i 2 na rączkę i koło. Przygotowujemy 2 miseczki o średnicy 15 cm i owijamy je folią aluminiową.
Pieczenie koszyczka: największy kawałek ciasta rozwałkowujemy na grubość ok. 1 cm i dzielimy na paski o średnicy 1,5 cm. Układamy paski promieniście, łącząc je na czubku miski. Ważne, żeby paski były długie podczas splatania. Następnie w poziomie kolejno przeplatamy. Na drugiej misce kładziemy drożdżowy warkocz i smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy wszystko w piekarniku w 180 stopniach Celsjusza do zarumienienia. Po pieczeniu, za pomocą wykałaczek, mocujemy warkocz na wierzchu koszyczka i rączkę.
Sernik z brzoskwiniami
Ciasto składniki:
- 3 szklanki mąki,
- 3 łyżki cukru,
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1 masło,
- 5 żółtek.
- Masa składniki:
- 3 kostki sera białego,
- 1 budyń śmietankowy,
- 1 jajo,
- 0,5 kostki margaryny,
- 0,5 szklanki cukru,
- zapach pomarańczowy.
Pozostałe składniki:
- puszka brzoskwini,
- szklanka cukru do białek.
Wykonanie:
Ciasto zagniatamy. Dzielimy je na 2 części. Jedną część kładziemy na blachę, drugą wkładamy do lodówki, aby ją schłodzić. Na pierwszą część ciasta kładziemy ser, na ser brzoskwinie, na brzoskwinie – ubitą pianę, a na pianę – starte, schłodzone wcześniej ciasto.
Keks
Składniki:
- 5 dużych jaj,
- 25 dag cukru pudru,
- 25 dag masła,
- 25 dag mąki pszennej,
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej,
- 40 dag różnych bakalii/rodzynki, orzechy włoskie, papaja, żurawina.
Wykonanie:
Masło utrzeć na puszystą masę dodawać na przemian po jednym jajku i łyżce cukru pudu nie przerywając ucierania. Sodę rozpuścić w odrobinie ciepłego mleka, dodać do utartej masy następnie w trzech porcjach przesianą mąkę. Bakalie skropić wodą oprószyć mąką ziemniaczaną i dodać do utartej masy lekko wymieszać. Z tej porcji wyjdą dwie keksówki średniej wielkości. Piec w nagrzanym piekarniku temperaturze 180 stopni Celsjusza. Po upieczeniu można polać lukrem i udekorować skórką pomarańczową i orzechami lub posypać cukrem pudrem.
Napisz komentarz
Komentarze