Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:14
Reklama
Reklama

"Domowe hospicja" dla seniorów. Pilotażowy program gmin i szpitala

Gminy Międzyrzec Podlaski oraz Drelów wraz ze szpitalem powiatowym realizują pilotażowy program pomocy i wsparcia seniorów. “Domowe hospicja” zapewniono 10 osobom, które dzięki temu są objęte zindywidualizowaną opieką zespołu terapeutycznego, zbudowanego z opiekunki medycznej, lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty oraz psychologa.
"Domowe hospicja" dla seniorów. Pilotażowy program gmin i szpitala
Gminy Międzyrzec Podlaski oraz Drelów wraz ze szpitalem powiatowym realizują pilotażowy program wsparcia seniorów. “Domowe hospicja” zapewniono 10 osobom

Źródło: Pixabay.com/poglądowe

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim realizuje grant pn. Opieka domowa w gminach wiejskich Międzyrzecczyzny, w ramach ogólnopolskiego projektu pn. Skalowanie innowacji społecznej "Opieka domowa na terenach wiejskich".

Pierwszy taki program w Polsce

To pilotażowy program, stworzony i przetestowany przez Fundację Hospicjum Proroka Eliasza z siedzibą w Michałowie. Projekt tzw. domowych hospicjów realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych z siedzibą w Białymstoku oraz Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL z siedzibą w Warszawie.

Międzyrzecki szpital jest jednym z 20 podmiotów z całej Polski, wdrażających tę innowację, wyłonionych na drodze konkursu spośród ok. 100 zgłoszonych kandydatur.

Projekt w całości finansowany jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Wartość projektu to 100 000 zł. Jest on realizowany od września 2022 roku do sierpnia 2023 roku.

Celem zadania jest objęcie opieką domową osób zamieszkujących tereny wiejskie, wykluczonych komunikacyjnie i zagrożonych wieloma chorobami. Model zakłada holistyczną i zindywidualizowaną opiekę zespołu terapeutycznego, zbudowanego głównie w oparciu o pracę opiekunek medycznych. Pozostałymi członkami zespołu są: lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta oraz psycholog.

Efektami realizacji projektu ma być poprawa jakości życia i zmniejszenie wykluczenia osób zamieszkujących tereny wiejskie, a także poprawa dostępności usług medycznych poprzez stworzenie sieci pomocy w środowisku podopiecznych.

Opieka lekarza, pielęgniarki, psychologa

Szpital realizuje projekt na terenie gmin Międzyrzec Podlaski oraz Drelów. Na ostatniej sesji międzyrzeckiej gminy szczegółowo o tzw. domowych hospicjach opowiedzieli szefowie SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim. 

– To nasza nowa inicjatywa, którą podjęliśmy w roku 2022, związana z opieką nad osobami starszymi. Jest to tzw. domowe hospicjum. W ubiegłym roku został ogłoszony projekt takiego programu, z całej Polski przystąpiło do niego 150 placówek medycznych. Ocena naszego wniosku była bardzo wysoka, otrzymaliśmy wysoką pozycję, jako jednemu z trzech podmiotów w województwie lubelskim udało nam się uzyskać granty finansowe, dzięki którym możemy ten pilotażowy program realizować na terenie obszarów wiejskich, czyli miejscowości gmin Międzyrzec Podlaski i Drelów. Działania tego programu polegają przede wszystkim na wsparciu i pomocy osobom starszym, które mają różnego rodzaju dysfunkcje i nie są w stanie samodzielnie funkcjonować – tłumaczył dyrektor międzyrzeckiego SPZOZ Marek Zawada.

Seniorzy mają w ramach programu zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną, opiekuna medycznego i rehabilitanta. – W ramach tego programu współpracujemy z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej i jesteśmy obecnie w połowie tego projektu, jak do tej pory oceny programu są bardzo wysokie, więc mam nadzieję, że przekształci się on w standard opieki nad osobami starszymi – podkreślił szef szpitala powiatowego.

O szczegółowych założeniach programu opowiedział natomiast zastępca dyrektora Maciej Płaszewski. 

Maciej Płaszewski, zastępca dyrektora SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim (fot. screen z sesji)

– Model, na podstawie którego pracujemy, powstał w Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie pod Białymstokiem. Opracował go dr Paweł Grabowski. Model jest wspierany przez rzecznika praw obywatelskich. Zainteresowanie programem było w Polsce ogromne, a realizuje go 21 podmiotów. Łącznie wsparciem objętych jest 10 osób, po 5 z obu gmin. Przeznaczonych jest po 120 godzin wsparcia dla każdej osoby. Są one naprawdę w trudnym stanie zdrowotnym, potrzebują więc pomocy w domu, a nie w placówkach – wymieniał.

Maksymalną liczbę osób objętych wsparciem określali organizatorzy programu, który w gminach Międzyrzec Podlaski i Drelów zakończy się 31 sierpnia tego roku. 

Niezbędny w projekcie jest też udział GOPS-ów. – Jestem bardzo zadowolona z tego projektu i współpracy ze szpitalem, ponieważ te działania wtapiają się w nasze działania i je uzupełniają. Dzięki programowi, nasi mieszkańcy mają zapewnione wsparcie psychologiczne, opiekę medyczną, więc jestem za tym, żeby dalej taki program funkcjonował i się rozwijał – podkreśla kierowniczka GOPS w Międzyrzecu Podlaskim Dorota Świrydziuk. Dodaje, że na terenie gminy Międzyrzec Podlaski znalazłoby się jeszcze więcej osób, które kwalifikują się do programu i z takiej pomocy mogłyby korzystać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama