Wspólnie ze starostą radzyńskim postanowiliśmy złożyć wniosek do Ministra Obrony Narodowej o reaktywację jednostki wojskowej w Maryninie. W latach 1963 – 1985 stacjonowała tam jednostka wojskowa stanowiąca część Lubelskiego Pułku Obrony Terytorialnej. Powrót jednostki na nasz teren zapewni nam nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także stworzy nowe miejsca pracy – wyjaśnia Jerzy Rębek, burmistrz Radzynia Podlaskiego, współinicjator przedsięwzięcia.
W akcję poparcia pomysłu władz miasta i powiatu włączają się samorządy gminne. Zwoływane są nadzwyczajne sesje rad gmin, gdzie podejmowane są uchwały popierające pomysł. Jednocześnie na terenie samorządów mieszkańcy składają podpisy pod wnioskiem do ministerstwa.
17 kwietnia sesja w sprawie uchwały wspierającej powołanie jednostki wojskowej w Maryninie odbyła się w gminie Kąkolewnica. – Samorząd gminy Kąkolewnica wyraża poparcie dla utworzenia jednostki – zaznaczała w uzasadnieniu uchwały wójt Anna Mróz. Przypomniała, że jednostka wojskowa do 1985 roku działała w Maryninie i pozostała tam infrastruktura, która w latach 90-tych na swoje potrzeby zaadaptowały Ochotnicze Hufce Pracy.
– Nie negując potrzeby funkcjonowania OHP w innej lokalizacji, rada gminy opowiada się za utworzeniem jednostki w miejscu gdzie wcześniej była rozlokowana. Jest to uzasadnione tym bardziej, ze istniejąca infrastruktura rozlokowana na powierzchni ponad 9 ha, należy do Skarbu Państwa – uzasadniała wójt Mróz.
- Temat kurzych ferm na sejmowej komisji? Interweniuje poseł Niedziela
- "Majówkową sielankę" w Zamku Janów Podlaski rozpoczną świętem piwa!
- Oto najlepsza szkoła w Polsce! Działa w naszym regionie
- O czym mówili Donald Tusk i Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej? GALERIA ZDJĘĆ
- Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
Władze gminy dodają, że Radzyń Podlaski jest bardzo dobą lokalizacją i wskazują na 70-kilometrową odległość od granicy wschodniej, dobry układ komunikacyjny. – Obecność jednostki będzie korzystna dla rozwoju miasta i krzewienia postaw patriotycznych wśród młodych mieszkańców. Wpłynie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców – dodają w uzasadnieniu podejmowanej uchwały wójt Kąkolewnicy.
Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie, a przewodniczący rady Mariusz Majczyna podziękował mieszkańcom za aktywność w kwestii składania podpisów pod wnioskiem do MON. Podpisy składają też mieszkańcy miasta. Jak poinformował ratusz, listy wyłączone są w sekretariacie urzędu, w godzinach jego pracy. Podpis można złożyć do końca tygodnia, czyli do 21 kwietnia włącznie.
Do przyjęcia stosowniej uchwały przygotowuje się również powiat radzyński. Nadzwyczajna sesja rady powiatu zwołana została w tej sprawie na 21 kwietnia. O poparciu inicjatywy swoim podpisem na liście pod wnioskiem do MON poinformował już radny powiatowy Jakub Jakubowski, choć zaznacza, że ma kilka pytań w związku z tym przedsięwzięciem.
– W związku z tą inicjatywą – zasadniczo uzasadnioną – mam więcej pytań niż odpowiedzi. Na przykład, dlaczego powstaje w takim trybie? Wśród mieszkańców obserwuję gremialne niezrozumienie i zaniepokojenie – podzielił się refleksją na temat przedsięwzięcia radny Jakubowski.
Być może swoje wątpliwości będzie miał okazję rozwiać podczas dyskusji nad podejmowaną uchwałą.
Napisz komentarz
Komentarze