Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:07
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Spotkanie lekarzy w Janowie Podlaskim. Wiemy, o czym debatowali

Lekarze z Lubelszczyzny spotkali się podczas konferencji w Janowie Podlaskim. Wiemy, o czym rozmawiali.
Spotkanie lekarzy w Janowie Podlaskim. Wiemy, o czym debatowali
Lekarze spotkali się podczas konferencji “Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie”. Tematem była opieka koordynowana i cyfryzacja w medycynie

Źródło: Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców

Jej tematem była ochrona zdrowia w kontekście medycyny rodzinnej i jej najpilniejszych potrzeb oraz projekt ministerstwa zdrowia, dotyczący opieki koordynowanej. – Jestem szczęśliwy, że udało nam się zgromadzić tak wielu lekarzy, aby porozmawiać o rozwoju opieki nad pacjentem, a tym samym poprawie jakości leczenia w ramach POZ – mówi Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.

Konferencja pn. “Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie” zgromadziła całą rzeszę lekarzy z województwa lubelskiego i całej Polski. Dwudniowe wydarzenie pozwoliło omówić najpilniejsze potrzeby medycyny rodzinnej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na opiekę koordynowaną –  projekt ministerstwa zdrowia – oraz cyfryzację w medycynie. Panele dyskusyjne i wykłady poprowadzili specjaliści. 

1000 placówek z opieką koordynowaną 

Przypomnijmy, od 1 października 2022 roku lekarze pierwszego kontaktu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mogą realizować świadczenia zdrowotne w nowym modelu zwanym opieką koordynowaną. Dotyczy ona chorych przewlekle powyżej 18. roku życia, leczonych w placówkach POZ. W ramach opieki koordynowanej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem.  Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta na temat wybranych chorób z dziedziny: kardiologii, diabetologii, endokrynologii pulmonologii. 

Realizacja świadczeń w opiece koordynowanej odbywa się na postawie działania w tzw. Indywidualnym Planie Opieki Medycznej, który lekarz POZ ustala razem z pacjentem. 

Dotychczas ponad 1000 placówek w całej Polsce zgłosiło gotowość do wdrożenia projektu i podpisało umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niekwestionowanym liderem we wprowadzaniu tego przełomowego rozwiązania jest Lubelszczyzna.  

Dlatego też, Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców na konferencji “Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie” zgromadził przedstawicieli placówek, mogących podzielić się obserwacjami z pierwszych miesięcy wdrożenia. W spotkaniu wzięli udział również lekarze, którzy dopiero rozważają podpisanie umowy z NFZ, aby pozyskać praktyczną wiedzę.  

Jedną z prelegentek w tym temacie była prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, która drugiego dnia konferencji poprowadziła również sesję warsztatową na temat diagnostyki, farmakoterapii i tworzenia zaleceń dla pacjentów diabetologicznych oraz kardiologicznych. 

O korzyściach z opieki koordynowanej mówił uczestnikom Tomasz Zieliński, odpowiadając na najbardziej nurtujące pytania. Prezes Lubelskiego Związku poruszył też kwestię realizacji programu profilaktyki CHUK.  

Cyfryzacja w medycynie 

Sporo uwagi poświęcono też cyfryzacji w ochronie zdrowia oraz analizie dostępnych narzędzi, ułatwiających placówkom medycznym ucyfrowienie, tematem prelekcji było również cyberbezpieczeństwo m.in. właściwe pozyskiwanie i przechowywanie danych pacjentów. O tym mówili przedstawiciele RS Jamano – podmiotu monitorującego wdrożenie „Kodeksu postępowania dotyczącego ochrony danych osobowych przetwarzanych w małych placówkach medycznych”. 

Rozwiązania cyfrowe w ochronie zdrowia są dla mnie ważne i staram się technicznymi nowinkami zarażać lekarzy, należących do mojego Związku. Dlatego nie mogło na naszej konferencji zabraknąć tego tematu, szczególnie, że w zasadzie od niego powstała idea “Wiosny”. Chcę podziękować ministrowi Januszowi Cieszyńskiemu za wsparcie, ponieważ dzięki jego zaangażowaniu mogliśmy gościć przedstawiciela NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – przyp. red.). Realizowane będę również szkolenia z cyberbezpieczeństwa docelowo w każdej placówce POZ w Polsce – mówi Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. 

Dodaje, że bardzo cieszy się, że podczas konferencji udało się zgromadzić tak wielu lekarzy z Lubelszczyzny, ale nie tylko, aby porozmawiać o rozwoju opieki nad pacjentem, a tym samym poprawie jakości leczenia w ramach POZ. 

 Konferencja “Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie” zgromadziła ponad 200 lekarzy (fot. Facebook Tomasza Zielińskiego)

– Jako zwolennik opieki koordynowanej czuję się odpowiedzialny za to, aby korzystać z każdej okazji, która pozwala środowisku przybliżać ten temat. Jestem dumny tym bardziej, że nasza konferencja zgromadziła wybitnych prelegentów, którym również zależy na rozwoju medycyny rodzinnej w Polsce. Dobro pacjenta nie jest dla nas hasłem, ale realną wartością i razem chcemy do tego dążyć – podsumowuje Tomasz Zieliński.  

Organizatorzy dodają, że konferencja “Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie” zgromadziła ponad 200 lekarzy, którzy z zaangażowaniem brali udział w dyskusjach, wymieniali się wiedzą i doświadczeniem, co z pewnością wpłynie na jakość obsługi pacjentów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama