Wydarzenie odbyło się 25 kwietnia przy ul. Rolniczej w Łomazach. – Cieszę się, że po kilku latach przerwy, okresie oczekiwania na inwestycję, a także realizacji projektu możemy się spotkać w tym miejscu, aby oddać mieszkańcom odnowiony obiekt – mówił podczas otwarcia wójt gminy, Jerzy Czyżewski.
To miejsce znów zatętniło życiem
– To ważne wydarzenie w życiu gminy, ponieważ temu miejscu nadajemy nowe życie i nowe przeznaczenie. To wydarzenie jest ważne także z punktu widzenia powiatu, ale i województwa, dlatego, że na mapie naszego regionu tworzy się kolejna nowa jednostka organizacyjna zajmująca się gospodarką komunalną, a także pierwszy w powiecie bialskim inkubator przedsiębiorczości – zaznaczył wójt.
W otwarciu GZUK-u udział wzięli m.in. poseł na Sejm Dariusz Stefaniuk, wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach, ks. Kanonik Adam Kamecki, przewodniczący Rady Gminy Łomazy Andrzej Wiński wraz z radnymi, sołtysi Marian Serhej i Sławomir Gicewicz, a także członkowie rady nadzorczej oraz zarządu Spółdzielni Usług Rolniczych oraz reprezentanci biura projektowego, wykonawcy, nadzoru inwestorskiego. Gospodarzami spotkania byli zaś pracownicy GZUK z kierownikiem Jackiem Adamskim na czele oraz pracownicy łomaskiego urzędu gminy.
Wójt podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w zrealizowanie inwestycji i życzył pracownikom nowej jednostki wielu sukcesów. Natomiast proboszcz miejscowej parafii poświecił obiekt. Głównym punktem wydarzenia było także przecięcie wstęgi.
Z rządowym dofinansowaniem
Z końcem 2020 roku gmina Łomazy złożyła wniosek do wojewody lubelskiego w ramach naboru z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wartość inwestycji to 1 587 166,92 zł, z czego dofinansowanie wynosiło 1 005 156,18 zł.
– Dzięki temu budynek biurowo-warsztatowy przy ul. Rolniczej w Łomazach został przebudowany i gruntowanie wyremontowany. Został ocieplony, wykonano nową instalację sanitarną, elektryczną, wodno-kanalizacyjną a także na dachu instalację fotowoltaiczną, obniżającą rachunki za energię. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Zostały wykonane nowe ściany, posadzki i utwardzenie terenu, a także podłączenie zbiornika na gaz płynny i bezobsługowy piec. Został też zamontowany monitoring. W budynku są prysznice, szatnia i duża hala garażowa. Nadano temu miejscu nową funkcjonalność i nowe funkcje społeczne – opowiada Jerzy Czyżewski.
Projekt przebudowy budynku wykonało Biuro Projektów i Wycen Majątkowych MDM Piotr Dawidziuk z Piszczaca. Wykonawcą jest lokalna firma Zakład Stolarsko-Budowlany Zdzisław Serhej z Łomaz, natomiast nadzór nad inwestycją sprawowała firma Investcom z Białej Podlaskiej.
Rada Gminy w października 2022 r. uchwalą utworzyła nową jednostkę budżetową o nazwie Gminny Zakład Usług Komunalnych w Łomazach.
– GZUK wykonuje zadania związane z gospodarką wodno-kanalizacyjną, świadczy usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, utrzymania zielni i terenów rekreacyjnych oraz czystości w gminie Łomazy – wyjaśnia kierownik GZUK-u, Jacek Adamski.
Jednocześnie podkreśla, że przed nimi dalszy etap prac. – Chodzi o remont istniejącego budynku gospodarczego, budowę zasieków zadaszonych i montaż pojemników, które poprawią funkcjonowanie gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Chcemy również wybudować wagę najazdową oraz zagospodarować terenu wokół budynku – precyzuje kierownik.
Pierwszy inkubator przedsiębiorczości
W tym samym budynku będzie się mieścić również, pierwszy w powiecie bialskim, inkubator przedsiębiorczości. – Inkubator ma stanowić zaplecze dla lokalnych przedsiębiorstw. Głównym celem powstania inkubatora przedsiębiorczości jest udzielanie pomocy osobom rozpoczynającym prowadzenie własnego biznesu, które mogą otrzymać wsparcie w postaci m.in. wynajmu biura, doradztwa prawnego. Celem realizacji inkubatora jest promocja i rozwój gminy, a także pobudzenie do zakładania nowych przedsiębiorstw na terenie naszej gminy – podkreśla Jerzy Czyżewski.
Historia tego miejsca:
W gminnej kronice czytamy, że: „Spółdzielnia Kółek Rolniczych została zorganizowana w dniu 18 maja 1974 roku. W tym dniu odbyło się zebranie założycielskie w Łomazach, a do spółdzielni przystąpiło 25 kołek rolniczych z Gminy Łomazy. Formalnie Spółdzielnia rozpoczęła funkcjonowanie 1 lipca 1974 r. Jej zadaniem jest organizowanie obsługi rolnictwa i wykonywanie różnego rodzaju usług mechanicznych związanych z rozwojem rolnictwa.” Pierwszym prezesem zarządu został Józef Rżycki, drugim Franciszek Molicki, a od 1 stycznia 1978 r. do końca istnienia SUR Marian Niczyporuk. Członkiem zarządu była Jadwiga Bańkowska, będąca jednocześnie główną księgową spółdzielni. Z dniem 1 czerwca 1981 r nastąpiła reorganizacja SKR, powstała SUR.
W „Słowie Podlasia” w latach 80. XX wieku czytamy: „najlepiej przygotowaną i dbającą o sprzęt w naszym regionie jest SKR w Łomazach, Podedwórzu. Wysoki stan gotowości maszyn, dbałość o sprzęt i należyta konserwacja oraz świadczenie usług remontowych dla rolników indywidualnych na najwyższym poziomie”. Do sukcesów spółdzielni należy uznać m. in. uruchomienie punktu sprzedaży benzyny indywidualnym przedsiębiorcom. Jej sprzedaż rozpoczęto w 1985 r. SUR zaopatrywała w części zamienne Kółka rolnicze z połowy dawnego województwa bialskopodlaskiego. Zatrudnienie osób od 60 do nawet 130 osób. W końcowym etapie SUR posiadało następujące maszyny rolnicze, m.in. 101 ciągników, 39 młocarni, 69 przyczep, 18 kosiarek do trawy. Spółdzielnia zarządzała także zlewniami mleka w Gminie Łomazy.
Budynek dawnej SKR, a obecnie Gminnego Zakładu Usług Komunalnych w Łomazach został zaprojektowany w 1969 roku i pełnił rolę biura i warsztatu. Z biegiem lat i rozwoju rolnictwa indywidualnego tutejsza SUR przestała funkcjonować i była w etapie likwidacji. Ten teren wraz z budynkami na wniosek wójta Gminy Łomazy, przy aprobacie rady nadzorczej Spółdzielni Usług Rolniczych oraz rady gminy Łomazy został w 2016 r. przekazany aktem notarialnym w formie darowizny gminie Łomazy. Dużą otwartością na pomysł wykazał się ówczesny prezes SUR, śp. Marian Niczyporuk. Gmina zadeklarowała wówczas, że obiekt ten będzie nadal służył mieszkańcom gminy. Od momentu przekazania nieruchomości czasu modernizacji budynek stał pusty i niewykorzystywany, a gmina starała się o środki zewnętrzne na jego przebudowę i remont.
Napisz komentarz
Komentarze