18 maja Fundacja Most the Most i Gmina Jabłoń podpisały umowę na dofinansowanie rewitalizacji pałacu Łubieńskich w Kolanie. Podpisy na dokumencie złożyli: Brygida Ślabska – prezes Fundacji Most the Most oraz Dariusz Łobejko – wójt gminy Jabłoń. Umowę kontrasygnował skarbnik gminy Jabłoń – Roman Wójciuk.
Wygrali milion na swój zabytek
Przypomnijmy, milionowe dofinansowanie na rewitalizację pałacu Łubieńskich to efekt udziału i zwycięstwa w konkursie "Nasz Zabytek". W pierwszym etapie mieszkańcy zgłaszali propozycje zabytków, które warto byłoby poddać renowacji, a w drugim dzielili się swoimi pomysłami na nowe zaaranżowanie budynków. Pałac w Kolanie został wybrany spośród 25 zgłoszeń, a uznanie komisji konkursowej zyskały pomysły mieszkańców gminy Jabłoń na jego rewitalizację i nową funkcję społeczną. Wpłynęło 181 zgłoszeń.
Teraz, dzięki zaangażowaniu i aktywności mieszkańców, otwartości na współpracę władz gminy Jabłoń oraz grantowi od Fundacji Most the Most, pałac Łubieńskich nie tylko uniknie dewastacji, ale stanie się miejscem integracji, edukacji i rozwoju.
– Celem naszej fundacji jest budowanie kapitału społecznego poprzez aktywizowanie lokalnych społeczności wokół działań, związanych z dziedzictwem narodowym i kulturą. W konkursie "Nasz Zabytek" najważniejszą rolę pełnią ludzie pełni energii, zaangażowani i twórczo współpracujący. Jesteśmy dumni z mieszkańców miejscowości Kolano i gminy Jabłoń, którzy stanowią grupę prawdziwych lokalnych bohaterów – zagłosowali na pałac Łubieńskich i wygrali dla tego obiektu 1 mln zł na jego rewaloryzację i rozszerzenie funkcji społecznej. Gratulujemy niezachwianej wiary w sukces, dynamizmu i dziękujemy za troskę o lokalne dziedzictwo – podkreśliła podczas uroczystości Brygida Ślabska, prezes Zarządu Fundacji Most the Most. Fundatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
- Bialscy strażacy świętują. Były awanse, medale i święcenie wozów
- Bmw wjechało do rowu i powiadomiło o tym policję. Kierowca był pijany?
- "Cud" w Parczewie – ludzie modlą się przy drzewie. Co na to kuria? [ZDJĘCIA, FILM]
- Żołnierze nauczą kobiety samoobrony. Wiemy, kiedy szkolenia w regionie
Rolę społecznego zaangażowania i siłę sprawczą mieszkańców docenia również wójt gminy Jabłoń. – Dzięki wspólnemu wysiłkowi i przy bardzo sprawnym zaangażowaniu mieszkańców i przyjaciół naszej gminy, pałac Łubieńskich w Kolanie już niebawem odzyska dawną świetność. Wygrana w konkursie, organizowanym przez Fundację Most the Most, pozwoli na utworzenie jeszcze szerszej oferty usług społecznych i kulturalnych, skierowanych do mieszkańców oraz turystów. W przeszłości pałac w Kolanie pełnił różne funkcje i po przeprowadzonej rewaloryzacji budynku, będzie miał szansę na drugie życie. Podpisanie umowy jest początkiem ważnych zmian dla społeczności lokalnej i całej gminy – podkreśla wójt Dariusz Łobejko. Dziękuje też wszystkim, którzy przyczynili się do wygranej pałacu.
Po oficjalnej ceremonii podpisania umowy 18 maja, zaproszeni goście wzięli udział we wspólnym sadzeniu drzewek jabłoni w otaczającym pałac parku. Drzewka te były wspólną inicjatywą fundacji "Most the Most" i fundacji "State of Poland". Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, akt sadzenia jabłonek w parku pałacu Łubieńskich stanowi piękny symbol zjednoczenia społeczności lokalnej w trosce o przyrodę i tworzeniu przyjaznego środowiska dla wszystkich.
Jakie funkcje zyska pałac Łubieńskich?
Przypomnijmy, pałac Łubieńskich w Kolanie-Kolonii to dworska rezydencja, wzniesiona w połowie XIX wieku. Budynek otoczony jest parkiem, a w okresie międzywojennym do lat 70. budynek pełnił funkcję szkoły. Później, w latach 1993-2010 mieścił się tu Dom Pomocy Społecznej, a następnie pałac przeszedł na własność gminy Jabłoń. Obecnie mieści się w nim Dzienny Dom Pomocy i Aktywny Klub Seniora, które prowadzi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłoniu.
Jakie funkcje zyska dzięki wygranej w konkursie "Nasz Zabytek"? Biorąc pod uwagę ograniczenia architektoniczne oraz konieczność zachowania części budynku dla seniorów, mieszkańcy zaproponowali wprowadzenie kilku stałych funkcji oraz harmonogramu zadań realizowanych na terenie pałacu. Będzie to więc Dzienny Dom Seniora, czyli ośrodek wsparcia dziennego dla osób niesamodzielnych, działający przez 5 dni w tygodniu przez 8 godzin dziennie, zapewniający całodzienne usługi opiekuńcze i aktywizację fizyczną, intelektualną i społeczną.
Drugie przeznaczenie to Aktywny Klub Seniora, czyli miejsce integracji i wsparcia aktywności osób starszych, zapewniające im dobre towarzystwo w pobliżu miejsca zamieszkania.
Będzie tam również Archiwum Społeczne Izba Pamięci, czyli miejsce spotkań mieszkańców z najstarszymi osobami z terenu gminy, prezentacja starych zdjęć miejscowości oraz nagrywanie relacji do zasobów archiwum, dotyczących historii, obyczajów i obrzędów. Znajdzie się tam galeria starych fotografii miejscowości i tablice informacyjne o ludziach, związanych z Kolanem.
Powstanie też Klub Kultury i Książki jako siedziba filii Gminnej Biblioteki Publicznej i Wiejskiego Domu Kultury. Budynek pałacu Łubieńskich stanie się centrum kulturalnym i naukowym, gdzie odbywać się będą warsztaty, koncerty, wystawy, prelekcje, konkursy, wypożyczanie książek i czasopism oraz spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Poprzez te różnorodne inicjatywy, zrewaloryzowany pałac Łubieńskich stanie się ważnym miejscem spotkań międzypokoleniowych, propagujących kulturę i historię gminy Jabłoń.
Obecnie o grant z konkursu "Nasz Zabytek" walczy spichlerz, należący do zespołu pałacowo-parkowego w Międzyrzecu Podlaskim. By wysłać zgłoszenie, należy wypełnić krótki formularz, znajdujący się w linku https://tiny.pl/wz4s1 lub zgłosić zabytek przez telefon pod nr. tel. 22 47 55 111 lub 517 884 088.
Napisz komentarz
Komentarze