W niedzielę 21 maja Międzyrzec Podlaski oficjalnie został zawierzony i trafił pod patronat papieża Polaka – świętego Jana Pawła II. Przypomnijmy, to pokłosie ponad dwuletnich starań nie tylko środowiska kościelnego i wspólnot parafialnych, ale również władz samorządowych. We wrześniu 2020 roku, na wniosek mieszkańców, rada miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem miasta. Następnie odpowiednie dokumenty w imieniu społeczności wszystkich międzyrzeckich parafii oraz poparte przez Akcję Katolicką Diecezji Siedleckiej i Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim, razem z uchwałą rady miasta przekazane zostały do siedleckiej kurii i poprzez biskupa siedleckiego i kurię do Stolicy Apostolskiej. Ta, po ponad 2 latach, na początku marca tego roku wydała stosowną decyzję i zaczęły się przygotowania do tego ważnego w historii miasta wydarzenia.
Uroczystości trwały kilka dni. Pomiędzy 18 a 20 maja we wszystkich kościołach międzyrzeckich trwało Triduum oraz o godz. 20:30 odbywał się apel przy pomniku św. Jana Pawła II.
Nauczanie Jana Pawła II tematem konferencji
20 maja w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego w Międzyrzecu Podlaskim odbyła się natomiast konferencja popularnonaukowa ph. "Społeczeństwo obywatelskie w nauczaniu papieża Jana Pawła II". Jednym z prelegentów oraz organizatorów był dr hab. Przemysław Litwiniuk.
– Tematem konferencji jest nauka społeczna Jana Pawła II, a takim szczegółowym kontekstem jest społeczeństwo obywatelskie, czyli znaczenie wspólnoty w życiu człowieka, Kościoła, państwa. Prelegentami są prof. Marta Osuchowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek, trzeci referat o ekonomii społecznej w nauczaniu Jana Pawła II wygłoszę ja – mówił jeszcze przed rozpoczęciem konferencji dr hab. Przemysław Litwiniuk.
Jak odczuwa nadanie Międzyrzecowi patronatu papieża Polaka?
– To jest wielki dzień w historii miasta. Myślę, że każdy, kto jest wierzący może czuć się lepiej zaopiekowany w niebiosach od tego momentu, może zidentyfikować swojego patrona, papieża, który jest patronem rodziny, a który z pewnością pomoże w troskach i będzie przyczynkiem do sukcesów. Jestem pewien, że międzyrzeczanie zasłużyli na to, żeby cieszyć się takim wyróżnieniem – podkreśla Przemysław Litwiniuk.
Tego dnia zgromadzeni na konferencji mieli okazję obejrzeć eksponaty z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, działającego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, a którego dyrektorem jest pochodzący z Międzyrzeca Podlaskiego Piotr Dmitrowicz. Szef placówki opowiedział o pamiątkach po świętym.
– Pierwszym eksponatem jest stuła, którą Jan Paweł II otrzymał w 1996 roku z okazji 50-lecia święceń kapłańskich. Drugim jest kielich, którego Jan Paweł II przynajmniej do 2000 roku używał. Tak przynajmniej twierdzi kardynał Re, który ten kielich nam przekazał. Jest też piuska papieża i m.in. naczynie do yerby, którą Ojciec Święty otrzymał od Indian z Paragwaju. W zbiorach naszego muzeum jest mnóstwo prezentów, które papież otrzymywał podczas swoich pielgrzymek po całym świecie, co pokazuje charakter Jana Pawła II, który niemal od początku swojego pontyfikatu jeździł w najdalsze zakątki świata, wypełniając swoje słowa: “Chcę być głosem tych, którzy nie mogą mówić”, czyli tych najsłabszych, tych najbiedniejszych. Ostatnim eksponatem jest przepiękny krzyż, który w 1994 roku papież otrzymał od prezydenta Chile – wymieniał dyrektor muzeum Piotr Dmitrowicz.
W przerwie pomiędzy panelami piękny koncert zagrali uczniowie międzyrzeckiej szkoły muzycznej. Potem przyszedł czas na panel dyskusyjny, w którym wzięli udział m.in. nauczyciele i samorządowcy na temat tego, co wniósł do życia lokalnej społeczności Jan Paweł II.
Dzień zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SGGW "Św. Janowi Pawłowi II na urodziny".
"Ten dzień to zobowiązanie"
Główne uroczystości miejsko-kościelne odbyły się natomiast 21 maja. Rozpoczęła je uroczysta sesja rady miasta, podczas której radni przyjęli uchwałę, ustanawiającą św. Jana Pawła II patronem Międzyrzeca Podlaskiego. Nie zabrakło gości, wśród których znaleźli się m.in. poseł Dariusz Stefaniuk oraz senator Grzegorz Bierecki, który z tej okazji wręczył władzom miasta pamiątkowy medal, wybity z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.
O tym doniosłym momencie mówił nam także biskup siedlecki. – Jest to wydarzenie bardzo ważne dla całej społeczności, ponieważ papież Jan Paweł II w swojej działalności i w swoim słowie, nauczaniu bardzo wszechstronnie traktował rzeczywistość, w której żył, więc jego nauczanie dotyczy wielu obszarów życia społecznego, nie tylko kościelnego. Był on tym, który przede wszystkim upominał się o to, by była zachowana godność człowieka, aby wszyscy byli objęci należnym szacunkiem oraz by zachowywane prawa człowieka. Dla nas wierzących, stanowiących Kościół Chrystusowy, jego nauczanie jest wskazaniem, jak postępować w dzisiejszych czasach – podkreśla ks. biskup Kazimierz Gurda.
Po mszy świętej w kościele pw. Św. Mikołaja uczestnicy przemaszerowali na plac Jana Pawła II. Tam też odbyło się oficjalne zawierzenie mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego św. Janowi Pawłowi II. Odśpiewano hymn Polski, a we wspólnym koncercie wystąpiły zjednoczone chóry międzyrzeckich parafii oraz Orkiestra Wojskowa z Siedlec.
– To dzień wyjątkowy, wielki dzień, kiedy świętujemy nadanie patronatu św. Jana Pawła II naszemu miastu. To tutaj, w parafii pw. Św. Józefa wśród parafian pod przewodnictwem księdza prałata Kazimierza Korszniewicza powstał ten pomysł. Dziękuję wszystkim, którzy przyłożyli rękę do tego doniosłego momentu w historii Międzyrzeca. Musimy pamiętać, że przyjmujemy dziś wyjątkowe wyzwanie, byśmy myśli i słowa Jana Pawła II mogli przekuć na życie naszego lokalnego społeczeństwa. Papież Polak prócz tego, że był głową Kościoła katolickiego, był także teologiem, filozofem, pielgrzymem, a bliskie jego sercu były sprawy, związane ze społeczeństwem obywatelskim i ekonomią społeczną. Jednocześnie bardzo często zwracał się do władz samorządowych i wyższego szczebla na całym świecie. Wielokrotnie powtarzał, że samorząd to służba obywatelom i ta służba obywatelom powinna być dla nas na pierwszym miejscu – mówił zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk i dodawał: – Życzę sobie i państwu, by ten dzień był przełomem, byśmy mogli ze spokojem spojrzeć w lustro, być może nawet przeprosić siebie nawzajem i od jutra razem zaczęli budować na nowo nasze miasto. Ten dzień to zobowiązanie, musimy zrobić wszystko, by ten dzień zapadł w pamięci wszystkich pokoleń międzyrzeczan.
Potem uchwałę intencyjną rady miasta odczytał przewodniczący Robert Matejek. Na koniec głos zabrał ksiądz Dariusz Parafiniuk, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja i dziekan dekanatu międzyrzeckiego.
Po uroczystościach mieszkańcy mieli okazję wysłuchać kolejnego koncertu, tym razem w wykonaniu Chóru Miasta Siedlce, połączonego ze spektaklem solistów Teatru ES ph. "Śpiewnik Papieski". Na koniec przy pomniku Jana Pawła II odprawiono apel jasnogórski.
CZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze