Jak co roku, w okresie święta Wszystkich Świętych policja organizuje „Akcję Znicz”, która w tym roku trwa od 27 października do późnych godzin wieczornych 2 listopada. Chodzi o to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym, którzy chcą odwiedzić groby swoich bliskich.
Funkcjonariusze będą zwracać uwagę m.in. na stan trzeźwości kierowców, stan techniczny pojazdów, prędkość, z jaką się poruszają. Policjanci będą, jak co roku, nadzorować ruch przy cmentarzach.
Wszystkich Świętych to wyjątkowy okres, w którym wiele osób podróżuje z daleka, aby zapalić znicz na grobie bliskich osób. W takich wypadkach każdy kierowca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim za kierownicę należy wsiadać trzeźwym i wypoczętym. Upewnijmy się czy mamy wszystkie wymagane do podróży dokumenty i czy są one aktualne. Ważne jest aby sprawdzić stan techniczny samochodu, a osoby zażywające leki powinny upewnić się czy są bezpieczne do kierowania pojazdem.
Policjanci apelują o zachowaniu szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach. Należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Ważną zasadą jest ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu drogowego i rozwaga, które mogą zapobiec wypadkom.
Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są niesprzyjające, widoczność ograniczona, a pogoda zmienna. Uważać na siebie powinni również piesi i rowerzyści. Pamiętajmy, że każdy pieszy i rowerzysta poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek nosić odblask widoczny dla kierujących. Takiego obowiązku nie ma w obszarach zabudowanych i w ciągu dnia, ale dla swojego bezpieczeństwa, w okresie świątecznym i w czasie wzmożonego ruchu zalecamy zakładanie odblasków przez cały dzień, co może pomóc uniknąć tragedii. Pamiętajmy również, że w okresie jesiennym czas hamowania pojazdu wydłuża się, więc przez pasy piesi powinni przechodzić w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu.
Warto sprawdzić planowane utrudnienia na drogach i parkować w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach parkingowych, a nie pod samą bramą cmentarza. W okresie świątecznym, jeśli to możliwe, warto korzystać z transportu publicznego – jest to szybszy sposób, zwłaszcza, że 1 i 2 listopada MZK oferuje większą ilość autobusów dojeżdżających na cmentarze (zobacz tutaj).
Pamiętajmy, że zachowanie ostrożności na drodze może uratować życie!
Statystyki 2016 rok:
534 wypadki drogowe, 49 osób zabitych i 654 osoby ranne – tak wyglądały policyjne statystyki po zakończeniu akcji „Znicz” przeprowadzonej w czasie długiego listopadowego weekendu w 2016 roku. Z roku na rok niestety rośnie liczba osób, które ucierpiały na polskich drogach w okolicach dnia Wszystkich Świętych.
Napisz komentarz
Komentarze