Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:29
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Skarby Białej Podlaskiej czekają na ekspozycję. Pomysł już jest

W ostatnich tygodniach bialscy archeolodzy wydobyli ciekawe artefakty z wykopaliska na terenie parku Radziwiłłów. Wcześniej przebadali wykopy pod inwestycję na ul. Moniuszki. Teraz weszli z pracami na teren jednostki wojskowej, by szukać śladów po Podlaskiej Wytwórni Samolotów, a dzięki współpracy z holdingiem Karuzela, pozyskują artefakty z dzielnicy przemysłowej. – Mamy już wiele eksponatów do pokazania – przyznaje Mieczysław Bienia, szef działu archeologii w Muzeum Południowego Podlasia.
Skarby Białej Podlaskiej czekają na ekspozycję. Pomysł już jest
– Mamy już wiele eksponatów do pokazania – przyznaje Mieczysław Bienia, szef działu archeologii w MPP. Liczy na ekspozycję Podziemna Biała Podlaska

Autor: Joanna Danielewicz

Zespół archeologów przy Muzeum Południowego Podlasia w ostatnich latach intensywnie pracuje na terenie miasta. Urobkiem są liczne eksponaty wydobywane spod ziemi tak na terenie parku Radziwiłłów, jak i w innych częściach miasta, gdzie prowadzone są inwestycje. Ostatnio fragmentem  znalezisk z badania pawilonu rekreacyjnego Radziwiłłów dział archeologii chwalił się podczas Nocy Muzeów. Te badania już się kończą, ale archeolodzy właśnie wchodzą na teren jednostki wojskowej, gdzie trwa budowa obiektów potrzebnych wojsku. Tu szukać będą śladów Podlaskiej Wytwórni Samolotów.

– Jest trochę fundamentów budynków produkcyjnych PWS, widniejących w wykopach, jest bocznica kolejowa. Zobaczymy, z jakiego okresu są szyny. Mamy nadzieję, że coś uda się odkryć, planujemy z konserwatorem takie bardzo ratownicze badania, bo proces inwestycyjny na tym terenie jest już dość zaawansowany – przyznaje Mieczysław Bienia. Liczy, że z ziemi uda się wydobyć jakieś elementy, jednoznacznie kojarzące się z fabryką, może tabliczki znamionowe...

„Przemysłowa Wola” autorstwa Mirosława Barczyńskiego, to wystawa poświęcona rozwojowi przemysłu w Białej Podlaskiej – zakładom przemysłu drzewnego  H.B. Raabe, których kontynuacją były Bialskie Fabryki Mebli. Niegdyś tętniące życiem, dziś już powoli zapominane, tak jak Zakłady Przemysłu Włókienniczego „Biawena” czy zlokalizowane na Woli Przedsiębiorstwo Remontowe Sprzętu Wodno-Melioracyjnego (fot. Joanna Danielewicz)

Współpraca kwitnie również z holdingiem Karuzela, który prowadzi inwestycję przy ul. Łomaskiej. Firma przekazała bialskim archeologom koło zamachowe, które pomoże zakonserwować. 

– Myślimy nad stworzeniem przy wybudowanej galerii alejki poświęconej Woli Przemysłowej. Liczymy na remont budynku przy ul. Łomaskiej, który jest po sąsiedzku, dobrze się wkomponuje z planowaną tam wystawą podstawową o skarbach podziemnych Białej Podlaskiej. Pokażemy te wszystkie rzeczy, które udało nam się pozyskać na terenie zespołu zamkowego i w innych częściach miasta – mówi Bienia. – Myślę, że jest to kwestia najbliższych 5-6 lat.

A pokazywać jest co, bo archeolodzy mają też na swoim koncie ciekawe odkrycia na terenie inwestycji realizowanej na ul. Moniuszki. – Odkryliśmy pozostałości ponad 20 budynków, w tym pozostałości kuźni. Na terenie budowy parkingu przy ul. Piłsudskiego znaleźliśmy na przykład tabliczki z fabryki Raabego, ale mamy też nieeksponowane dotąd, bardzo ciekawe elementy z wykopu pod inwestycję na ul. Krótkiej – wylicza archeolog. Przyznaje, że wiele znalezisk z badań prowadzonych w ostatnich latach na terenie miasta nie zostało jeszcze opisanych.

Natomiast budynek muzeum przy ul. Łomaskiej czeka na remont. Po nim ma się zresztą powiększyć o część zajmowaną wcześniej przez przedszkole samorządowe nr 6, które przeniosło się do nowej siedziby. Nieruchomość ma swoją historię. Od 1939 roku było siedzibą Gestapo. Przez cele, znajdujące się w areszcie, w czasie wojny przewinęło się około 10 tys. aresztowanych. 

Obecnie budynek jest nieczynny z powodu jego stanu technicznego. 

– Planujemy remont i modernizację budynku przy ul. Łomaskiej. Będzie on w całości zagospodarowany przez Muzeum Południowego Podlasia. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach aktualizowanego obecnie Gminnego Programu Rewitalizacji. Zamierzamy pozyskać na ten cel fundusze z Unii Europejskiej – informuje prezydent Michał Liwiniuk

Gdy to się stanie, mieszkańcy Białej Podlaskiej już nie wyrywkowo, ale w szerszej odsłonie oglądać będą mogli skarby, które kryły podziemia miasta, dopóki nie wydobyli ich archeolodzy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama