Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:29
Reklama dotacje rpo
Reklama

Targi Pracy i Edukacji za nami [FIM, ZDJĘCIA]

W piątek, 26 maja w Białej Podlaskiej odbyły się Targi Pracy i Edukacji. Swoje stoiska wystawiły firmy, instytucje z naszego regionu oraz uczelnie z województwa lubelskiego. Słowo Podlasia objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
Targi Pracy i Edukacji za nami [FIM, ZDJĘCIA]
W piątek, 26 maja w Białej Podlaskiej odbyły się Targi Pracy i Edukacji. Swoje stoiska wystawiły firmy, instytucje i uczelnie z naszego regionu

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Targi zorganizowało Centrum Edukacji i Pracy OHP w Białej Podlaskiej. Jest to wydarzenie cykliczne. W tym roku na hali widowiskowo-sportowej bialskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą około 50 wystawców.

Targi CEiP OHP Biała Podlaska. Okazja do spotkania
 

– Targi miały pokazać, jak wygląda lokalny rynek pracy. Widzimy, że rynek ten co roku się zmienia. Celem wydarzenia jest też promocja rynku pracy i zachęta pracodawców do pokazania atrakcyjnej oferty swoich firm, a pracowników do szukania lepszej pracy. Wychodzimy z założenia, że lepiej poszukać nowej pracy i lepszej płacy niż nic nie rozbić i narzekać na nieodpowiadające nam warunki – wyjaśnia dyrektor CEiP OHP w Białej Podlaskiej, Ewa Koziara

Centrum miało też swoje stoisko, na którym wystawiło szereg materiałów ułatwiających start na rynku pracy.  Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Centrum miało też swoje stoisko, na którym wystawiło szereg materiałów ułatwiających start na rynku pracy. Można więc było dostać ulotki informacyjne, książki oraz płyty CD. Placówka na co dzień prowadzi doradztwo zawodowe, szkolenia z OHP, radzi, jak szukać pracy, prowadzi zajęcia z autoprezentacji, zbiera oferty pracy dla młodzieży oraz przekazuje informacje na temat działalności gospodarczej. Pomaga młodym ludziom odnaleźć się na rynku pracy.

Wśród wystawców były też szkoły policealne i uczelnie wyższe z województwa lubelskiego, w tym Medyczne Studium Zawodowe im. Danuty Siedzikówny w Białej Podlaskiej. – Jesteśmy tu dziś, aby zaprezentować nasze kierunki kształcenia. Nie mamy granic wiekowych, nasz słuchacz nie potrzebuje matury, szkoła jest bezpłatna i przyjazna. Plan lekcji ułożony jest w systemie stacjonarnym, czyli zajęcia są dopasowane do możliwości osób uczących się, albo zaocznym. Dziś wykonujemy pokaz makijażu biznesowego oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy medycznej – opowiada nauczyciel ze studium, Barbara Sokołowska. Z kolei studenci Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie zachęcali tegorocznych maturzystów do studiowania na ich uczelni. – Nasza oferta ciągle ewoluuje. Dostosowujemy kierunki studiów do potrzeb na rynku pracy, dlatego nasi studenci, nawet na kierunkach humanistycznych, mają sporo zajęć praktycznych – zaznaczają studenci.

 
Kultura ludowa jako wielki potencjał

Organizatorzy targów chcieli w tym roku podkreślić, jak ogromny potencjał tkwi w kulturze ludowej i działalności lokalnych kół gospodyń wiejskich, które w ostatnim czasie są mocno dotowane. – Zwróciliśmy uwagę, że na rynku jest pewna nisza. Chodzi o produkt lokalny, który produkują kgw i który można sprzedawać. W ten sposób koła mogą zarabiać i dalej się rozwijać. Warto inwestować w kapitał społeczny, tak jak to robi wójt gminy Tuczna, Zygmunt Litwiniuk – podkreśla Ewa Koziara. Stąd na targach obecność członkiń KGW Choroszczynka w gminie Tuczna. Gospodynie pokazały na swoim stoisku stroje ludowe oraz regionalne przysmaki. – Przygotowałyśmy m.in. nasz pszenicznik, czyli ciasto z serem i pszenicą, syrop z pokrzywy i pilotażowe dżemiki, które chcemy sprzedawać – wylicza prezes koła, Bożena Kołtun.

Gospodynie z KGW choroszczynka pokazały na swoim stoisku stroje ludowe oraz regionalne przysmaki. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Lokalne frykasy pokazała też spółdzielnia socjalna „Wspólna Chata” z Tucznej. – Przygotowałyśmy placki ziemniaczane i pierogi z soczewicą, kapustą i ruskie, które rozeszły się w mig – cieszy się Maria Maciejuk. – Nasza spółdzielnia świadczy codzienne usługi cateringowe lub na przyjęcia okolicznościowe. Poza tym zajmujemy się naprawą sprzętu rolniczego, wymianą opon i drobnymi pracami remontowo-budowlanymi – dodaje. Z kolei zespoł ludowy „Na swojską nutę” z Zahorowa w gminie Piszczac uświetnił wydarzenie wspaniałym występem. – Zaśpiewaliśmy „Piękne jest Podlasie”, „Szumiała leszczyna” i „U mojej mamuni”. Poza tym jedną z piosenek wykonałysmy po chachłacku – opowiadają członkinie zespołu, który w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Muzycznym akcentem wydarzenia był też występ zespołu śpiewaczego „Tęcza” z Dabrowicy Dużej w gminie Tuczna.

Ciekawe wykłady

Oprócz oferty edukacyjnej i firm odwiedzający wysłuchali wielu ciekawych wykładów związanych ze współczesnym rynkiem pracy oraz budowaniem kariery zawodowej. Wśród prelegentów byli: 

  • dr inż. Marcin Parchomiuk reprezentujący Sieć Badawczą Łukasiewicz, Instytut Elektrotechniki z Warszawy, 
  • Dorota Sorbian-Przybysz z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej,
  • Agata Szaniawska-Trochonowicz z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej,
  • Dorota Sorbian oraz Ewa Koziara z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej,
  • Joanna Koziara z Uniwersytetu Adama Kopernika w Toruniu.

Patronat honorowy nad targami sprawuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama