Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 października 2024 02:31
Reklama
Reklama

Targi Pracy i Edukacji za nami [FIM, ZDJĘCIA]

W piątek, 26 maja w Białej Podlaskiej odbyły się Targi Pracy i Edukacji. Swoje stoiska wystawiły firmy, instytucje z naszego regionu oraz uczelnie z województwa lubelskiego. Słowo Podlasia objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
Targi Pracy i Edukacji za nami [FIM, ZDJĘCIA]
W piątek, 26 maja w Białej Podlaskiej odbyły się Targi Pracy i Edukacji. Swoje stoiska wystawiły firmy, instytucje i uczelnie z naszego regionu

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Targi zorganizowało Centrum Edukacji i Pracy OHP w Białej Podlaskiej. Jest to wydarzenie cykliczne. W tym roku na hali widowiskowo-sportowej bialskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą około 50 wystawców.

Targi CEiP OHP Biała Podlaska. Okazja do spotkania
 

– Targi miały pokazać, jak wygląda lokalny rynek pracy. Widzimy, że rynek ten co roku się zmienia. Celem wydarzenia jest też promocja rynku pracy i zachęta pracodawców do pokazania atrakcyjnej oferty swoich firm, a pracowników do szukania lepszej pracy. Wychodzimy z założenia, że lepiej poszukać nowej pracy i lepszej płacy niż nic nie rozbić i narzekać na nieodpowiadające nam warunki – wyjaśnia dyrektor CEiP OHP w Białej Podlaskiej, Ewa Koziara

Centrum miało też swoje stoisko, na którym wystawiło szereg materiałów ułatwiających start na rynku pracy.  Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Centrum miało też swoje stoisko, na którym wystawiło szereg materiałów ułatwiających start na rynku pracy. Można więc było dostać ulotki informacyjne, książki oraz płyty CD. Placówka na co dzień prowadzi doradztwo zawodowe, szkolenia z OHP, radzi, jak szukać pracy, prowadzi zajęcia z autoprezentacji, zbiera oferty pracy dla młodzieży oraz przekazuje informacje na temat działalności gospodarczej. Pomaga młodym ludziom odnaleźć się na rynku pracy.

Wśród wystawców były też szkoły policealne i uczelnie wyższe z województwa lubelskiego, w tym Medyczne Studium Zawodowe im. Danuty Siedzikówny w Białej Podlaskiej. – Jesteśmy tu dziś, aby zaprezentować nasze kierunki kształcenia. Nie mamy granic wiekowych, nasz słuchacz nie potrzebuje matury, szkoła jest bezpłatna i przyjazna. Plan lekcji ułożony jest w systemie stacjonarnym, czyli zajęcia są dopasowane do możliwości osób uczących się, albo zaocznym. Dziś wykonujemy pokaz makijażu biznesowego oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy medycznej – opowiada nauczyciel ze studium, Barbara Sokołowska. Z kolei studenci Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie zachęcali tegorocznych maturzystów do studiowania na ich uczelni. – Nasza oferta ciągle ewoluuje. Dostosowujemy kierunki studiów do potrzeb na rynku pracy, dlatego nasi studenci, nawet na kierunkach humanistycznych, mają sporo zajęć praktycznych – zaznaczają studenci.

 
Kultura ludowa jako wielki potencjał

Organizatorzy targów chcieli w tym roku podkreślić, jak ogromny potencjał tkwi w kulturze ludowej i działalności lokalnych kół gospodyń wiejskich, które w ostatnim czasie są mocno dotowane. – Zwróciliśmy uwagę, że na rynku jest pewna nisza. Chodzi o produkt lokalny, który produkują kgw i który można sprzedawać. W ten sposób koła mogą zarabiać i dalej się rozwijać. Warto inwestować w kapitał społeczny, tak jak to robi wójt gminy Tuczna, Zygmunt Litwiniuk – podkreśla Ewa Koziara. Stąd na targach obecność członkiń KGW Choroszczynka w gminie Tuczna. Gospodynie pokazały na swoim stoisku stroje ludowe oraz regionalne przysmaki. – Przygotowałyśmy m.in. nasz pszenicznik, czyli ciasto z serem i pszenicą, syrop z pokrzywy i pilotażowe dżemiki, które chcemy sprzedawać – wylicza prezes koła, Bożena Kołtun.

Gospodynie z KGW choroszczynka pokazały na swoim stoisku stroje ludowe oraz regionalne przysmaki. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Lokalne frykasy pokazała też spółdzielnia socjalna „Wspólna Chata” z Tucznej. – Przygotowałyśmy placki ziemniaczane i pierogi z soczewicą, kapustą i ruskie, które rozeszły się w mig – cieszy się Maria Maciejuk. – Nasza spółdzielnia świadczy codzienne usługi cateringowe lub na przyjęcia okolicznościowe. Poza tym zajmujemy się naprawą sprzętu rolniczego, wymianą opon i drobnymi pracami remontowo-budowlanymi – dodaje. Z kolei zespoł ludowy „Na swojską nutę” z Zahorowa w gminie Piszczac uświetnił wydarzenie wspaniałym występem. – Zaśpiewaliśmy „Piękne jest Podlasie”, „Szumiała leszczyna” i „U mojej mamuni”. Poza tym jedną z piosenek wykonałysmy po chachłacku – opowiadają członkinie zespołu, który w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Muzycznym akcentem wydarzenia był też występ zespołu śpiewaczego „Tęcza” z Dabrowicy Dużej w gminie Tuczna.

Ciekawe wykłady

Oprócz oferty edukacyjnej i firm odwiedzający wysłuchali wielu ciekawych wykładów związanych ze współczesnym rynkiem pracy oraz budowaniem kariery zawodowej. Wśród prelegentów byli: 

  • dr inż. Marcin Parchomiuk reprezentujący Sieć Badawczą Łukasiewicz, Instytut Elektrotechniki z Warszawy, 
  • Dorota Sorbian-Przybysz z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej,
  • Agata Szaniawska-Trochonowicz z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej,
  • Dorota Sorbian oraz Ewa Koziara z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej,
  • Joanna Koziara z Uniwersytetu Adama Kopernika w Toruniu.

Patronat honorowy nad targami sprawuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JokerTreść komentarza: Ja to nie wiem ludzie wy naprawdę jesteście tacy głupi ? Jakie lody człowieku wez ty się zastanów masz pewnie z 80 lat i gadasz jak byś miał problem z głowa i nie jesteś z kodnia to po co się udzielasz za dużo czasu masz nie masz zajęć dla emerytów. Widać ze każdy z was tam nie mieszka ale się udziela proponuje zająć się sobą a nie czyjaś miejscowością i pisać głupotyData dodania komentarza: 18.10.2024, 23:15Źródło komentarza: Wycinka pod elektroniczną zaporę na Bugu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Struś-EKSPERTTreść komentarza: A ja zapraszam na stronę dobrowolnego zatwierdzania slubow,dr.nauk seks.licencjat prokurator z prokuratorii wiedeńskiej,Eliasz Struś-Swendzinoga.Posiadam bogaty dorobek naukowy,oczekuję że przyszły prezydent wręczy mi ,przynależne profesury zwyczajne,nadzwyczajne,oraz dodatkowo unijne z brukseli.Data dodania komentarza: 18.10.2024, 19:45Źródło komentarza: „Rozwody kościelne” coraz popularniejsze. Także za sprawą celebrytówAutor komentarza: czyt.Treść komentarza: Ja też się o taki starałem,ale gdzie tam podejścia nie było w czasie komuny.Przemordowałem się jakoś,teraz już nie będę.Data dodania komentarza: 18.10.2024, 19:36Źródło komentarza: „Rozwody kościelne” coraz popularniejsze. Także za sprawą celebrytówAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Dlaczego NFZ nie chce zapłacić? Przegrali pieniądze ze składek na loterii u Buddy?Data dodania komentarza: 18.10.2024, 19:23Źródło komentarza: Agata Kaduszkiewicz walczy o życie! Pomóżmy jejAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: [email protected]Data dodania komentarza: 18.10.2024, 00:32Źródło komentarza: „Rozwody kościelne” coraz popularniejsze. Także za sprawą celebrytów
Reklama
Reklama
Reklama