Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:56
Reklama
Reklama

Zespół Szkół Specjalnych świętował 40-lecie założenia placówki

Szkoła Podstawowa Specjalna w Białej Podlaskiej obchodziła 40-lecie założenia placówki. Jubileusz uświetnili licznie zaproszeni goście. Jednym z punktów uroczystości było otwarcie nowo powstałego boiska szkolnego, sfinansowanego z funduszy budżetu miasta. Nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu oraz oddanie strzałów do bramki przez gości.
Zespół Szkół Specjalnych świętował 40-lecie założenia placówki
Szkoła Podstawowa Specjalna w Białej Podlaskiej obchodziła 40-lecie. Jednym z punktów uroczystości było otwarcie nowo powstałego boiska szkolnego. Uczniowie zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności

Źródło: Archiwum Zespołu Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej

W części artystycznej swoje talenty zaprezentowali uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego „Bajka”, w przedstawieniu pt. „Planeta, Łąka Wyjątkowe Miejsce”. Kolejno zaproszeni goście zwiedzili szkołę, dokonali wpisu w kronice szkolnej oraz skosztowali słodkości, przygotowanych przez warsztaty szkolne Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Podlaskiej.  

Jak zauważyła dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej Małgorzata Bielecka, początek szkoły to dwie klasy specjalne, funkcjonujące przy Szkole Podstawowej nr 4, które na przestrzeni 40 lat przeobraziły się w obecnie funkcjonujący Zespół Szkół Specjalnych, w skład którego wchodzi jubilatka Szkoła Podstawowa Specjalna, licząca 24 oddziały, z czego 4 oddziały to oddziały przedszkolne oraz 2 grupy rewalidacyjno-wychowawcze i szkoła przysposabiająca, licząca 8 oddziałów.  

Kadra szkoły nie boi się wyzwań

Nasza kadra pedagogiczna nigdy nie bała się wyzwań. Pomagała zrozumieć otaczającą rzeczywistość, stała na straży wartości, uczyła patriotyzmu. Tutaj zawsze najważniejszy był i jest uczeń. Jego rozwój intelektualny i bezpieczeństwo zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Najważniejszym zadaniem szkoły jest przygotowanie absolwentów do radzenia sobie w dorosłym życiu. Priorytetem jest przede wszystkim wspomaganie rozwoju każdego ucznia, przygotowanie do odpowiedzialnego udziału w życiu społecznym, kulturalnym i rodzinnym, wychowanie przez integrację, kształtowanie poczucia własnej wartości uczniów i umożliwianie odniesienia sukcesu – zaznaczyła w czasie swojego przemówienia dyrektor Małgorzata Bielecka. 

Jak czytamy w monografii szkoły, początki szkolnictwa specjalnego w Białej Podlaskiej sięgają roku 1982. Utworzono wówczas przy Szkole Podstawowej nr 4 dwie "klasy specjalne”. Dyrektorem nowo powstałej placówki została Alina Sucharzewska, pełniąca również obowiązki wychowawcy klasy „I”.  

Początki szkolnictwa specjalnego 

"W dniu 16 czerwca 1983 r. decyzją kuratora oświaty szkoła została przeniesiona do budynku przy ulicy Kopernika 7. Dzięki temu zaczęła pracę w lepszych warunkach lokalowych, umożliwiających prowadzenie zajęć dla większej liczby uczniów. Pomimo problemów lokalowych, w roku szkolnym 1984/85 utworzono w szkole, dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym, pierwszą „klasę życia”. Władze oświatowe zostały zmuszone do przeniesienia szkoły do pawilonu szkolnego przy ul. Akademickiej 8. Jednak również ten budynek nie spełniał oczekiwań uczniów i pracowników szkoły. Od roku szkolnego 1987/88 szkoła specjalna stała się samodzielną jednostką budżetową. W roku szkolnym 1987/88 uczniowie „klasy życia” zostali przeniesieni do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zalutyniu koło Białej Podlaskiej. W tym samym roku powołano filię Szkoły Podstawowej Specjalnej. Filia funkcjonowała do 1990 roku" – podaje monografia.

PRZECZYTAJ:

Jednym z punktów uroczystości było otwarcie nowopowstałego boiska szkolnego sfinansowanego z funduszy budżetu miasta. Nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu oraz oddanie strzałów do bramki przez gości fot. archiwum Zespołu Szkół Specjalnych

Kronikarze odnotowują, że w roku 1987 Szkoła Podstawowa Specjalna nawiązała współpracę ze Spółdzielnią Inwalidów „ELREMET" w Białej Podlaskiej, która wspierała szkołę materialnie oraz w procesie opieki nad jej absolwentami. W 1989 roku władze oświatowe miasta przeniosły szkołę do części przy ulicy Warszawskiej 11. Od 1 stycznia 1991 r. Szkoła Podstawowa Specjalna, Młodzieżowy Dom Kultury i Wojewódzka Poradnia Wychowawczo-Zawodowa stanowiły Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Białej Podlaskiej, z odrębną organizacją pracy. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 1992/1993 funkcję dyrektora szkoły objęła Barbara Trochimiuk. Szkoła Podstawowa Specjalna w Białej Podlaskiej była dwukrotnie organizatorem Wojewódzkiej Olimpiady Specjalnej. 

Prężny rozwój szkoły 

"W listopadzie 1997 roku szkoła objęła oddziaływaniami edukacyjno-terapeutycznymi dzieci, przebywające w Domu Pomocy Społecznej w Kozuli. W październiku 2000 roku szkoła pozyskała i zaadaptowała budynek po żłobku przy ul. Waryńskiego 3, usytuowany w sąsiedztwie innych placówek oświatowo-wychowawczych.  

W lutym 2009 r. rada miasta podjęła decyzję o przeniesieniu Zespołu Szkół Specjalnych do budynku byłego Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 na ul. Orzechowej 58. Oprócz sal klasowych w budynku szkoły stworzono gabinety: logopedyczny, psychologa, integracji sensorycznej, rehabilitacyjny oraz pielęgniarki szkolnej, pracownie: krawiectwa, informatyczną, gospodarstwa domowego, obróbki drewna, metaloplastyki, sale: zajęć muzyczno-rytmicznych, gimnastyczną, gimnastyki korekcyjnej, siłownię, świetlicę, bibliotekę szkolną stołówkę, boisko sportowe. 1 września 2009 r. rozpoczęła działalność także Szkoła Specjalna Przysposabiająca, która stała się częścią Zespołu Szkół Specjalnych. Wiodącymi przedmiotami były: gospodarstwo domowe, papieroplastyka, metaloplastyka i glina, obróbka drewna, ogrodnictwo, krawiectwo, introligatorstwo i poligrafia. 

CZYTAJ TEŻ:

W roku szkolnym 2011/2012 przy ZSS utworzono oddział przedszkolny dla niepełnosprawnych dzieci. Z myślą o nich, w ramach programu rządowego „Radosna Szkoła”, przy boisku szkolnym powstał plac zabaw, a w budynku szkoły sala zabaw" – opisuje monografia. 

Uzdolniona artystycznie i sportowo młodzież 

Dyrektor Małgorzata Bielecka wskazuje, że uzdolniona artystycznie młodzież włącza się w działalność zespołu muzyczno-wokalnego, występując na regionalnych przeglądach piosenki, imprezach, uroczystościach szkolnych. 

Inną formą rozwijania uzdolnień artystycznych jest działalność Szkolnego Kółka Teatralnego. Na przestrzeni wielu lat, młodzież odnosiła sukcesy sportowe podczas Igrzysk Sportowych Młodzieży Niepełnosprawnej na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim w takich dyscyplinach sportu jak: biegi przełajowe, piłka nożna, turniej tenisa stołowego, turniej w warcabach i od 2012 roku w mitingach pływackich. Szkolne Koło PCK corocznie organizuje Dni Zdrowego Stylu Życia połączone z degustacją zdrowej żywności i ćwiczeniami fizycznymi – przekazuje dyrektor.

Dyrektor Małgorzata Bielecka wskazuje, że uzdolniona artystycznie młodzież włącza się w działalność zespołu muzycznowokalnego, występując na regionalnych przeglądach piosenki, imprezach, uroczystościach szkolnych fot. archiwum Zespołu Szkół Specjalnych

Rodzice wspierają szkołę 

Przy szkole działa Stowarzyszenie Rodziców na Rzecz Pomocy Zespołu Szkół Specjalnych "Otwarte Serca". Jak wskazuje Marta Kudewicz, prezes stowarzyszenia, w szkole przez ostatnie lata wiele się zmieniło. 

– Wszyscy się starają, by placówka się rozwijała, a dzieci miały sprzęt, na którym mogą pracować. Rodzice są zadowoleni z kadry i wyposażenia. W szkole są dzieci z różnym stopniem upośledzenia, więc do każdego trzeba podejść indywidualnie – mówi Marta Kudewicz. 

Dodaje, że stowarzyszenie pomaga szkole w pozyskaniu dotacji na zakup sprzętu do szkoły np. wyposażona została sala usprawniająca ruchowo, zakupiony został też telewizor do świetlicy.  – Odbywały się również zbiórki na ten cel, wykorzystujemy też fundusze, pochodzące z 1 proc. – wyjaśnia. Przypomina, że świetną inwestycją był m.in. dywan interaktywny, który służy uczniom. Przyznaje, że rodzice i nauczyciele bardzo się angażują w działalność społeczną na rzecz szkoły. 

Dzieci i młodzież rozwijają się, dzięki temu, że ich otoczenie jest nowoczesne i wielobarwne. Nauczyciele wiele z siebie dają, a ich pracę widać po zachowaniu dzieci. Uczniowie lubią chodzić do szkoły. Moja córka uczy się w Zespole Szkół Specjalnych, chociaż nie mówi, ma okazję się rozwijać, a nauczyciele starają się nawiązać z nią kontakt w inny sposób. Nauczyła się samodzielności, a także różnych czynności np. gotowania czy szycia – przekazuje Marta Kudewicz.   

PRZECZYTAJ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama