Jak informuje Agnieszka Dados rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białej Podlaskiej podjęła natychmiastowe działania, mające na celu przerwanie dróg szerzenia się zakażenia.
Salmonella w bialskim przedszkolu
– Przeprowadzono kontrolę placówki oraz szczegółową analizę dostaw, warunków przechowywania surowców, półproduktów, środków spożywczych oraz jadłospisów. Pobrano próbki sanitarne do badań laboratoryjnych. Przeprowadzono wywiady epidemiologiczne z rodzicami dzieci oraz personelem przedszkola, zlecono także badania u dzieci i osób potencjalnie narażonych na zakażenie – przekazuje rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Agnieszka Dados.
Dodaje, że pracownicy inspekcji sanitarnej w Białej Podlaskiej kontynuują dochodzenie epidemiologiczne i podejmują wszelkie niezbędne działania, mające na celu kontrolę i zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia.
Wyjaśnia, że 6 czerwca, zakażonych salmonellą było dziewiętnaście osób z przedszkola, w tym osiemnaścioro dzieci oraz jeden opiekun.
– Obecnie trwają badania osób z otoczenia, które miały kontakt z potwierdzonymi przypadkami, w celu oceny ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się bakterii salmonella – tłumaczy Agnieszka Dados.
Po przeprowadzonych konsultacjach z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Białej Podlaskiej, organ prowadzący przedszkole podjął decyzję o zamknięciu placówki do dnia 7 czerwca. – Zamknięcie przedszkola ma na celu przeprowadzenie kompleksowych zabiegów sanitarnych, w tym gruntownej dezynfekcji wszystkich pomieszczeń przedszkolnych. Ostateczna decyzja, dotycząca ponownego otwarcia przedszkola zostanie podjęta przez organ prowadzący – tłumaczy Agnieszka Dados.
- Mężczyzna utonął w przydrożnym rowie. Sprawę bada policja i prokuratura
- Milionowe straty po pożarze. Z ogniem walczyło 60 strażaków
- Znaleziono ciało w Krznie. To może być poszukiwana kobieta
Marzena Andrzejuk dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 6 w Białej Podlaskiej stwierdza, że pojawienie się bakterii salmonella w przedszkolu było wywołane czynnikiem zewnętrznym.
– Wymazy przeprowadzone w kuchni i stołówce przedszkolnej przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Białej Podlaskiej nie wykazały obecności bakterii. Wszelkie działania prowadzone w przedszkolu w związku z zaistniałą sytuacją, uzgadniane są przez dyrekcję i organ prowadzący z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Białej Podlaskiej. Stan zdrowia wszystkich zakażonych jest dobry nie wymagają pomocy lekarskiej – przekazuje dyrektor Marzenna Andrzejuk.
Informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na jej prośbę, organ prowadzący zawiesił zajęcia w przedszkolu od 2 czerwca do 7 czerwca, informując o tym Kuratorium Oświaty w Lublinie. – W przedszkolu przeprowadzono dezynfekcję wewnętrzną, dodatkowo zostanie przeprowadzone ozonowanie przedszkola przez firmę zewnętrzną – mówi Marzenna Andrzejuk, dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 6 w Białej Podlaskiej.
Od piątku 9 czerwca przedszkole wznawia działalność. – Przedszkole będzie otwarte od piątku (9 czerwca przyp. red.) – informuje rzecznik UM Biała Podlaska, Gabriela Kuc-Stefaniuk.
Czym jest salmonella?
Jak wskazuje rzeczniczka WSSE w Lublinie, Agnieszka Dados, salmonella to rodzaj bakterii, która jest jedną z głównych przyczyn zakażeń pokarmowych u ludzi. Choroba wywoływana przez salmonellę nazywa się salmonellozą. Źródła zakażenia salmonellą mogą być różnorodne. – Salmonella może być obecna w surowych lub niedogotowanych produktach spożywczych, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, takich jak drób (kurczaki, indyki), jaja, mięso wieprzowe, wołowe i jagnięce, mleko i produkty mleczne. Kontaminacja może występować na różnych etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności – informuje rzecznik WSSE w Lublinie.
- Czy Biała Podlaska obroni tytuł? Kręćmy razem kilometry
- Uczennica "kraszaka" finalistką olimpiady. Wiktoria Kamińska na podium
- Leon Głuchowski nagrodzony najwyższym odznaczeniem od papieża
Dodaje, że salmonella może przenikać do wody pitnej lub wód powierzchniowych zanieczyszczonych fekaliami zwierzęcymi lub ludzkimi. Spożycie zakażonej wody może prowadzić do zakażenia salmonellą. Zauważa też, że bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami, zwłaszcza gadami i ptakami, może prowadzić do zakażenia salmonellą. – Dotykanie zwierząt lub ich środowiska i nieumyte ręce mogą przyczynić się do przeniesienia się bakterii na człowieka – stwierdza.
– Nieprawidłowe mycie rąk po skontaktowaniu się z zakażonymi substancjami, zwierzętami lub po skorzystaniu z toalety może przyczynić się do przeniesienia salmonelli na jedzenie lub powierzchnie. Ważne jest zachowanie odpowiednich praktyk higienicznych w zakresie przygotowywania żywności, mycia rąk i ograniczania kontaktu z potencjalnie zakażonymi substancjami, aby uniknąć zakażenia salmonellą – podkreśla Agnieszka Dados.
Rzecznik WSSE w Lublinie zaznacza, że osoba zakażona salmonellą może być źródłem zakażenia dla innych. – Bakterie salmonella mogą być obecne w stolcu osoby zakażonej i mogą rozprzestrzeniać się na powierzchnie, przedmioty lub żywność za pośrednictwem nieumytych rąk. Jeśli inna osoba spożywa zakażoną żywność, która została skażona salmonellą, może również zachorować na salmonellozę – mówi Agnieszka Dados rzecznik WSSE w Lublinie.
Napisz komentarz
Komentarze