Owszem, może pani rozważyć tzw. odwołanie darowizny. Otóż stosownie do brzmienia art. 898 § 1 Kodeksu cywilnego darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Przedmiotowe oświadczenie w myśl art. 900 k.c. winno zostać złożone obdarowanej – czyli pani córce – na piśmie, przy czym w myśl przeważającego w orzecznictwie poglądu nie musi ono określać szczegółowo przyczyny.
Co jednak istotne, darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył (art. 899 § 1 k.c.), jak też po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego (art. 899 § 3 k.c.). Wskazany termin roczny jest nieprzywracany, jego upływ, jak wskazują sądy, stwarza niejako domniemanie (nieobalalne!) przebaczenia.
Należy jednak zaznaczyć, że samo odwołanie darowizny nie powoduje jeszcze odzyskania własności rzeczy – do tego konieczne jest złożenie przez córkę stosownego oświadczenia przed notariuszem, a gdy nie będzie ona chciała tego uczynić, wytoczenie przeciwko niej do sądu stosownego powództwa o ustalenie obowiązku złożenia tego rodzaju oświadczenia (a który to wyrok zastępuje w istocie to oświadczenie).
Napisz komentarz
Komentarze