W ramach corocznych przygotowań do sezonu wypoczynkowego mazowiecka policja wraz z urzędem marszałkowskim, władzami samorządowymi oraz podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na wodach i terenach przywodnych, przygotowali zaktualizowaną mapę z oznaczeniami „czarnych punktów wodnych”.
W tym roku w województwie mazowieckim na mapę niebezpiecznych kąpielisk trafi pięć kolejnych miejsc oraz stanie 88 nowych czarno-żółtych tablic ostrzegawczych. Powiat łosicki, tak jak w poprzednich latach, liczyć sobie będzie trzy oznakowane kąpieliska. Wszystkie znajdują się na rzece Bug: w Serpelicach, Mierzwicach Starych oraz w Mężeninie.
Tablice, wskazujące na „czarne punkty wodne”, stawiane są w niestrzeżonych i dzikich kąpieliskach. W takich lokalizacjach dochodzi do zawirowań wody oraz występuje zmienne dno o niebezpiecznym ukształtowaniu i głębokości. Kąpiel tam jest szczególnie niebezpieczna, choć do utonięć dochodzi także w zbiornikach nieoznakowanych. Największa liczba wypadków zdarza się w miejscach niestrzeżonych (ale niezabronionych) lub na dzikich plażach. Ze statystyk wynika, że częściej dochodzi do utonięć nad rzekami, jeziorami czy nawet stawami niż nad morzem. Najczęstszą przyczyną utonięć jest brawura, lekkomyślność oraz alkohol. W 2021 roku na terenie garnizonu policji mazowieckiej doszło do 25 utonięć, a rok później aż do 46.
PRZECZYTAJ:
Napisz komentarz
Komentarze