Radzyńskie Sportowe Centrum Taekwon-do miało podczas weekendowego Pucharu Europy ośmioro swoich reprezentantów w składzie: Alina Kaznadziej, Zuzanna Mierkiewicz, Michał Cieślak, Jakub Cieślak, Ewelina Andryszczyk, Maciej Jaszczuk, Karol Szwed i Bartosz Chadaj.
Sobotni dzień zawodów Taekwondo w Lublinie, odbył się pod znakiem konkurencji technicznych w układach, z czynnym udziałem radzyńskich taekwondoków. W kategorii juniorów, w konkurencjach technicznych, radzyńska ekipa zdobyła dwa złote medale. Krążek z najcenniejszego kruszcu został zawieszony na szyi Michała Cieślaka (zawody indywidualne w kat. 15-17 lat, układy juniorów, I DAN), który w obecnym sezonie zdobył również brązowy medal Mistrzostw Europy.
- Myślę, że spełniłem swoje sportowe oczekiwania związane z zawodami w Lublinie, ponieważ zdobyłem złoto w Pucharze Europy i wygrałem rywalizację z bardzo dobrym przeciwnikiem. To był w mojej karierze już czwarty pojedynek z tym rywalem, ale walka była trudna. Czułem lekki dreszcz przed tym pojedynkiem, ale udało się przekuć stres w mobilizację i wygrać. Cieszę się, że robię postępy, bo przełamałem się. Po wakacjach czekają mnie Mistrzostwa Świata w Finlandii i tam będę chciał osiągnąć jak najlepszy wynik - mówi Michał Cieślak. W sobotę 17 czerwca zawodnik dołożył do swojego dorobku złoty medal Pucharu Europy.
Następne złoto dołożyli w układach drużynowych juniorów, Maciej Jaszczuk i Karol Szwed.
- Startowaliśmy w układach drużynowych i zdobyliśmy złoto, czyli najcenniejszy medal dla każdego sportowca. Przygotowaliśmy bardzo dobrą choreografię i zdobyliśmy najwięcej punktów - mówi Maciej Jaszczuk. Kolega z drużyny Macieja Jaszczuka, Karol Szwed także nie krył zadowolenia z wyniku w Pucharze Europy. - Potwierdzam, było sporo przygotowań do tej imprezy. Podczas samych zawodów rywalizacja stała na najwyższym poziomie. Byliśmy najlepsi podczas Pucharu Europy w swojej kategorii, a złoto w Lublinie, zdobyte z orzełkiem na piersi, smakuje szczególnie - dodaje Szwed.
Najważniejsze kategorie dla zawodników Radzyńskiego Centrum Sportowego Taekwon-do - (Sobota, 17 czerwca, wyniki):
Kategoria juniorów 15-17 lat, I DAN (zawody indywidualne)
1. Michał Cieślak - Central Poland Taekwon-do Club
2. Mateusz Slian - Klub sportowy Dragon Janów
3. Paweł Książek - Central Poland Taekwon-do Club
3. Marcin Owczarski - SK Wrocławska Akademia Taekwondo
Kategoria juniorów 15-17 lat (zawody drużynowe, I-III DAN)
1. Central Poland Taekwon-do Club (Polska)
2. Solovey Team (Ukraina)
3. The Israel Taekwon-do Center (Izrael)
W niedzielę 18 czerwca, zawodnicy Radzyńskiego Sportowego Centrum Taekwon-do zdobyli aż 12 medali
W niedzielę około południa, w walkach indywidualnych i drużynowych w poszczególnych kategoriach: wagowych i wiekowych zawodnicy z Radzynia Podlaskiego zdobyli kolejne medale w Pucharze Europy. Ostatni dzień obfitował w sukcesy, bo kolejnych krążków było aż 12! Medale dla Radzynia przywieźli: Ewelina Andryszczyk (złoto w walkach do 53 kg), Bartosz Chadaj - (złoto w walkach do 75 kg oraz złoto w drużynowych walkach juniorów), Alina Kaznadziej (srebro w walkach do 61 kg oraz złoto w drużynowych walkach juniorek), Zuzanna Mierkiewicz (brąz w walkach fo. 53 kg oraz złoto w drużynowych walkach juniorek), Karol Szwed (brąz w walkach do 70 kg oraz złoto w drużynowych walkach juniorów), Jakub Cieślak (złoto w drużynowych walkach juniorów), Michał Cieślak (złoto w drużynowych walkach juniorów), Maciej Jaszczuk (złoto w drużynowych walkach juniorów).
Drużyny juniorskie z udziałem radzyńskich zawodników zdobyły puchar dla najlepszej drużyny turnieju! To był ostatni start zawodników Radzyńskiego Centrum Sportowego Taekwon-do przed przerwą wakacyjną. Młodzi reprezentanci Polski zgromadzili na swoim koncie 14 medali Pucharu Europy.
Rozmowa o XII Pucharze Europy w Taekwon-do w Lublinie z Tadeuszem Łobodą, organizatorem wydarzenia i prezesem Zarządu Polskiego Związku Taekwon-Do
- W znamienitej większości w zawodach rozgrywanych w Lublinie, udział wzięły państwa europejskie. Startowało ich dokładnie 22. Dwie reprezentacje były spoza Europy, bo z Azji. Chodzi mi tu o Wietnam i Nepal. To kraje, które tworzyły międzykulturową otoczkę tych zawodów. Wietnamski zawodników zajął nawet pierwsze miejsce w kategorii juniorów młodszych! To nacja, która nie ma dobrych wyników drużynowych, ale przez to, że młodzi mężczyźni tego kraju, są wzywani do służby wojskowej i muszą ją odbywać przez 3 lata. To nie pozwala na pełny rozwój taekwondoków zakończony seniorską karierą. Dookoła są kraje arabskie i w tamtym regionie ciągle trwa wojna. Młodsze grupy wiekowe (do lat 18 - przyp. red.) z Wietnamu, przyjechały do Lublina w liczbie 36 sportowców. - W pierwszym dniu zawodów startowały dzieci od 10 roku życia, podzielone na kategorie ze względów bezpieczeństwa.
Taekwondo składa się z czterech konkurencji, ale też swoim pochodzeniem nawiązuje do myśli koreańskiej.
- Pierwszą konkurencją podczas weekendowych zawodów były układy formalne, które wymagają od zawodnika kompletu wytrenowanych umiejętności, potrzebnych do walki. To bardzo ważna podstawa, którą kontynuujemy wraz z myślą koreańską, gdzie taekwondo towarzyszy wojownikowi przez całe życie. Stąd liczba układów wynosząca 24. Tak, jak liczba godzin w dobie. Drugą konkurencją były już walki, które podzielono na siedem kategorii wagowych. Mamy takie zasady w każdej kategorii wiekowej. Natomiast trzecią kategorią są techniki specjalne, które nawiązują do koni, z których zrzucano jeźdźców. Współcześnie wygląda to tak, że taekwondocy skaczą powyżej wysokości obręczy (3.20 m - przypis red.). Czwarta konkurencja polega na zdobywaniu punktów, na podstawie testów siły. Każda konkurencja może być rozgrywana indywidualnie lub drużynowo. Suma punktów daje zwycięzcę, a czasami ma znaczenie po prostu choreaografia poszczególnych ruchów. To bardzo wszechstronny sport, przygotowany z myślą o wojsku - tłumaczy Tadeusz Łoboda, prezes Zarządu Polskiego Związku Taekwon-Do.
Wydarzenie odbyło się przy wsparciu patronów honorowych i sponsorów wydarzenia, do których należeli: Marszałek Województwa Lubelskiego - Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin - Krzysztof Żuk, a także: Lublin 2023 - Europejska Stolica Młodzieży, Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin, Z dumą wspieramy sport - Lubelskie Smakuj Życie oraz sponsorzy: Czarny Kot, Fuji Mae, Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie, Kancelaria Ekspertów Prawa Karnego Sp. Z o.o. Paweł Dziubiński, Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A, Musi Lublin sp. z o.o.., Top Ten, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola, Patronat Prezydenta Miasta Lublin - Krzysztofa Żuka.
Napisz komentarz
Komentarze