- W lutym 2003 roku grupa seniorów z Zofią i Stanisławem Skolimowskimi oraz z ówczesnym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury Ryszardem Kornelukiem zaczęli realizować wspólny pomysł zorganizowania grupy aktywnych seniorów. Członkowie tej grupy mieli dostać impuls do życia. Pokazać, że w tym wieku jest możliwa aktywność różnego rodzaju. I tak się stało – mówi aktywista Andrzej Jastrzębski związany z Klubem Seniora Srebrny Włos.
Dodaje, że mimo, że powstanie grupy nie zostało nagłośnione, seniorzy chętnie integrowali się z grupą. Pierwszym prezesem klubu został Stanisław Skolimowski, a jego żona Zofia Solimowska chętnie użyczała swego głosu i grała na spotkaniach, na akordeonie. Następnie funkcję prezesa pełnił Kazimierz Michalak, a kolejno Ryszard Korneluk. Od początku swej działalności Klub Srebrny Włos postawił na rożne formy aktywnej działalności. - Oprócz tradycyjnych spotkań czwartkowych, seniorzy spotykają się na imprezach okolicznościowych. Wspólnie bawią się przy okazji jubileuszy, w klubie brydżowym, podczas spotkań świątecznych, sylwestrowych czy Święcie Pieroga. Od wielu lat są organizowane spotkania z policją, rzecznikiem praw konsumenta, autorami prozy i poezji – przekazuje Adam Jastrzębski.
Wskazuje, że odbywają się też wieczory literackie w Terespolu i poza Terespolem oraz wykłady prozdrowotne. Seniorzy z Klubu Srebrny Włos utrzymują kontakty z innymi klubami seniorów np. Łobaczewiankami, Dobryniankami, Klubem Zloty Wiek z Małaszewicz, Salonikiem z Piszczaca, z Klubem z Dubeczna, a także z Klubem Białoruskim z Brześcia "Nadieżda". Cyklicznie organizowane są też ogniska.
Jak informuje Adam Jastrzębski, seniorzy uczestniczyli w wielu wycieczkach, byli m.in. w Kotlinie Kłodzkiej, Zamku Książ, Zamościu, twierdzy Modlin, hucie szkła w Dubecznej, Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Brali udział w rajdach rowerowych, spływach kajakowych po Bugu.Od ponad 10 lat, na wniosek ówczesnego prezesa klubu Kazimierza Michalaka zaczął aktywnie działać zespół śpiewaczy Echo Polesia. - Instruktorem muzycznym i dyrygentem zespołu jest Tomasz Jezuit. Śpiewacy Echa Polesia wielokrotnie występowali w kościołach w Terespolu i Małaszewiczach z koncertami kolęd, pieśni wielkopostnych i patriotycznych. Swymi występami uświetniają również uroczystości patriotyczne np. 3 maja, 11 listopada w Terespolu – mówi Adam Jastrzębski.
Przekazuje, że członkowie zespołu śpiewają także na Festiwalach Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej, Przeglądach Tradycji Wielkanocnych i Wielkopostnych w Sosnówce, występują z koncertami kolęd w Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie, na Festiwalu Sękaczy w Łomazach, Festiwalach Pieśni Patriotycznej w Tucznej, w Przeglądach Pieśni Papieskich i Maryjnych w Kodniu.
Patronat i opiekę kulturalną nad seniorami sprawuje Urzad Miasta Terespol, rada miasta i Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu. W 20. rocznicę Klub Seniora Srebrny Włos otrzymał wiele upominków rzeczowych, listów gratulacyjnych i okolicznościowych życzeń. Z okazji jubileuszu członek klubu Kazimierz Michalach napisał okolicznościową piosenkę, a aranżację i muzykę do tego utworu skomponował Tomasz Jezuit. W czasie uroczystości z okazji 20-lecia zaśpiewały zespoły: Echo Polesia, Dobrynianki i Łobaczewianki.
CZYTAJ TAKŻE:
- Artyści na plenerze do Dworze Woskrzenice. Dziś wernisaż
- Dwa dni Festiwalu Nauki w Akademii Bialskiej
- Gmina Konstantynów zaprasza na Piknik Rodzinny
- Varius Manx i Róże Europy zagrają na festiwalu "Kultura bez Granic"
- Zlot samochodów elektrycznych i rodzinny piknik już w tę niedzielę
- Przed nami warsztaty wykończeniowe. Nie może Cię tam zabraknąć!
Napisz komentarz
Komentarze