Pierwsze ognisko wyznaczono 15 czerwca 2023 r. w gospodarstwie w miejscowości Bezwola Górne. W gospodarstwie hodowanych było 109 świń, w tym 11 loch, 3 loszki, 40 tuczników, 30 warchlaków i 25 prosiąt. Drugie ognisko wyznaczono 16 czerwca. Wystąpiło w Rudzieńcu w gminie Milanów, w gospodarstwie w którym hodowanych było łącznie 1216 świń (tuczników).
– W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, inspekcja weterynaryjna wdraża wszystkie środki, związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego – informuje w komunikacie z 19 czerwca główny lekarz weterynarii, lek. wet. Paweł Niemczuk.
– Podjęliśmy działania, mające na celu likwidację stada i utylizację zwierząt w piątek, 16 czerwca – mówi powiatowy lekarz weterynarii w Radzyniu Podlaskim, Leszek Golecki. W powiecie parczewskim ostatnie ognisko ASF wykryto w 2018 r. Likwidacja zwierząt odbiła się głośnym echem w całej Polsce, głównie za sprawą opory gospodarzy. Dlatego mieszkańcy obawiają się i teraz o swoje świnie. – W promieniu dwóch kilometrów od gospodarstwa w Rudzieńcu nie ma żadnych dużych ferm. Natomiast obszar zapowietrzony obejmie ok. 50 gospodarstw, gdzie są duże ilości świń – informował na portalu tygodnik-rolniczy.pl, powiatowy lekarz weterynarii w Parczewie, lek. wet. Piotr Kicman.
- Ksiądz przyłapany z narkotykami. Prokuratura postawiła zarzuty
- Ponad 3 lata temu zabił swoją macochę. Decyzją sądu, wyszedł na wolność
- Lubelskie: Afera w drogówce i zarzuty dla trzech policjantów
W związku z wystąpieniem nowych ognisk ASF na części powiatów radzyńskiego, parczewskiego i bialskiego wyznaczone zostały obszary zapowietrzone i zagrożone.
Obszar zapowietrzony obejmuje teren o promieniu ok. 3 km wokół ogniska ASF. W powiecie radzyńskim obejmuje miejscowości: Bezwola i Ossowa w gminie Wohyń. Natomiast w powiecie parczewskim miejscowości: Rudzieniec, Radcze oraz część miejscowości Rudno, położonej na południe od drogi nr 63.
Obszar zagrożony obejmuje teren o promieniu ok. 7 km od gospodarstwa, w którym wystąpiło ASF.
W powiecie radzyńskim obejmuje:
- w gminie Wohyń miejscowości: Bojanówka, Branica Suchowolska, Lisiowólka, Ostrówki, Planta, Suchowola, Wohyń, Zbulitów Mały.
- w gminie Kąkolewnica: część miejscowości Turów, położoną na wschód od drogi krajowej nr 19,
- w gminie Komarówka Podlaska miejscowości: Brzeziny, Brzozowy Kąt, Derewiczna, Komarówka Podlaska, Przegaliny Duże, Przegaliny Małe, Wiski, Woroniec, Wólka Komarowska,
- w gminie Radzyń Podlaski miejscowości: Branica Radzyńska, Siedlanów, Stasinów, Ustrzesz, Zbulitów. Duży.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Już w niedzielę wyścig kaczek! Pomożemy Stasiowi Motyczce
- 15 punktów karnych i na tym koniec liczenia. RPO chce zmian w systemie
- Maja Di Silvestro ze srebrem w Mikołowie!
Jeśli chodzi o powiat parczewski, to obszar zagrożony obejmuje:
- w gminie Milanów miejscowości: Cichostów, Czeberaki, Kostry, Kopina, Milanów, Zieleniec i część miejscowości Rudno, położona na północ od drogi 63, oraz obszar ewidencyjny Mogiłki,
- w gminie Jabłoń miejscowości: Dawidy, Gęś, Jabłoń, Kolano, Łubno, Wantopol,
- w gminie Parczew miejscowości: Jasionka, Przewłoka, Wierzbówka, Zaniówka.
Obszar zagrożony został również wyznaczony w powiecie bialskim:
- gminie Drelów obejmuje miejscowości: Aleksandrówka, Worsy, Wólka Łózecka,
- w gminie Wisznice miejscowości: Polubicze Dworskie i Polubicze Wiejskie Pierwsze.
W tym roku w Polsce stwierdzono już 5 ognisk ASF.
Napisz komentarz
Komentarze