Głównym celem Programu jest dążenie do przybliżenia się do wskaźników europejskich w zakresie 5-letnich przeżyć chorych na nowotwory mające największy udział w strukturze zgonów na nowotwory w Polsce.
Realizowany jest szereg działań nakierowanych w szczególności na rozwój profilaktyki wczesnej nowotworów złośliwych, polegających na utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia oraz na profilaktyce pierwotnej, polegającej na zapobieganiu chorobom przez kontrolowanie czynników ryzyka, ze szczególnym nastawieniem na raka szyjki macicy, raka piersi, raka jelita grubego, raka płuc.
W działaniach tych szczególna uwaga skierowana jest na wczesne wykrycie nowotworów piersi, płuca, jelita grubego i szyjki macicy.
Wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia. Pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych.
Zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach przesiewowych!
REJESTRACJI NA BADANIA MOŻNA DOKONAĆ:
| |
| |
Dział Diagnostyki Obrazowej przy ul. Terebelskiej 57-65, I piętro.
83 414 73 32 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 18.00 |
Ponadto Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej realizuje bezpłatne profilaktyczne badania tomografii komputerowej płuc. Badania są realizowane w bialskim Szpitalu w ramach „Programu badań w kierunku wykrywania raka płuca”, w ramach „Narodowej Strategii Onkologicznej”.
Celem programu jest poprawa wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju poprzez prowadzenie badań profilaktycznych wśród osób z grup ryzyka zachorowania na raka płuc. Objawy raka płuca zależą od jego stopnia zaawansowania, lokalizacji guza i obecności przerzutów. U części chorych, u których nie występują objawy kliniczne, rak płuca może być rozpoznawany na podstawie badań obrazowych wykonywanych z innych wskazań. Dlatego zachęcamy Państwa do skorzystania z badań profilaktycznych, które pozwolą wykryć raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju i odpowiednio wcześnie podjąć leczenie specjalistyczne.
Więcej informacji o badaniach można uzyskać również w Dziale Świadczeń Medycznych i Projektów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, nr telefonu: (83) 414 73 90, e-mail: [email protected]
Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej www.szpitalbp.pl, w zakładce "Programy profilaktyczne".