Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 05:37
Reklama
Reklama

Bitwa o Kodeń w teledysku - premiera na Jarmarku Sapieżyńskim

Trwa tworzenie teledysku o powstańcach styczniowych z Kodnia. Wzięło w nim udział trzydziestu rekonstruktorów. Reżyserem i scenarzystą jest Norbert „Smoła” Smoliński. Artysta przygotował też piosenkę pt. „Na Kodeń marsz”. Teledysk i piosenka będą miały swoją premierę, 9 lipca, na Jarmarku Sapieżyńskim.
Reklama
Bitwa o Kodeń w teledysku - premiera na Jarmarku Sapieżyńskim
Trwa tworzenie teledysku o powstańcach styczniowych z Kodnia. Wzięło w nim udział trzydziestu rekonstruktorów. Reżyserem i scenarzystą jest Norbert „Smoła” Smoliński

Autor: Norbert "Smoła" Smoliński

Jak informuje Norbert „Smoła" Smoliński, rekonstruktorzy to grupy rekonstrukcyjne z Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny. 

Reklama

– Kręciliśmy sceny nocne imitując bitwę o Kodeń styczniowej nocy 1863. Sceny kręcone były głównie w okolicy kościoła pw. Św. Ducha w Kodniu, ale również w zabytkowej, prawie „grottgerowskiej" kuźni na terenie skansenu Muzeum Wsi Lubelskiej – mówi Norbert „Smoła" Smoliński. 

Dodaje, że chciałby, by teledysk nie był kolorowo-bajkowy, ale ponury, czarno-biały jak ze wspomnianych grafik Artura Grottgera. – Trudne jest to, że kręcimy sceny ze stycznia w środku lata. Stąd unikamy szerokich ujęć plenerowych, na których byłoby widać roślinność, aurę... – wyjaśnia. 

Twórcy odnoszą się do pierwszej nocy powstania, kiedy rozegrała się zwycięska bitwa o Kodeń. - Wprawdzie, wówczas w styczniu nie było dużych opadów śniegu jak podają kronikarze, ale chcemy zachować realizm scen – tłumaczy artysta. Dodaje, że odzew był szeroki, więc stawiło się na plan trzydziestu rekonstruktorów, część z nich miało oryginalny rynsztunek. 

– Nakręciliśmy na ganku starej chaty błogosławieństwo rodziny powstańca idącego na bitwę, są zdjęcia wydobywania broni z zabytkowych kufrów i skrzyń, są zdjęcia wykuwania kos w kuźni. Jest też wzruszająca scena wyszywania sztandarów przez kobiety ubrane w czarne stroje z epoki. Te „żałobne wdowy" to niejako symbol powstania styczniowego - wtedy kobiety ubierały się na czarno, nosiły czarną biżuterię. W teledysku znajdzie się też scena walki, zaprzysiężenia, carskich kazamatów, pojawią się armaty – przekazuje Norbert Smoliński. Artysta skomponował tę piosenkę wspólnie z Marcinem Fideckim znanym lubelskim pianistą. 

Norbert „Smoła" Smoliński dodaje, że chciałby, by teledysk nie był kolorowo-bajkowy, ale ponury, czarno-biały jak ze wspomnianych grafik Artura Grottgera fot. Ewa Rafałko

Trwa montaż teledysku

– Miałem zamysł melodii, a kiedy usiedliśmy do tworzenia, w ciągu dwóch godzin powstała cała piosenka. Teraz nagrywają swoje partie muzycy - partie gitar, gitary basowej, organów, orkiestracja. Tekst napisałem samodzielnie już po powstaniu muzyki. To rockowy utwór o charakterze bitewnym, mocno szturmowy. Jest w tej piosence sporo epickiej opowieści, nawiązuje bezpośrednio do "kodeńskiej nocy". 

Aktualnie trwa montaż materiału. – Pomysłodawcą teledysku był sekretarz gminy Kodeń Mariusz Zańko, a  Ewa Rafałko – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu przygotowała wniosek – przekazuje Norbert „Smoła” Smoliński. -To oni zaprosili mnie do współpracy przy tworzeniu tej pieśni. Już 9 lipca podczas Jarmarku Sapieżyńskiego będzie miała miejsce premiera teledysku, który zostanie wyświetlony na telebimie na przyklasztornych błoniach. Tam również wystąpię z dziecięcym zespołem Dziecięca Ferajna „Lubelaki". Jak informuje Norbert Smoliński, zaśpiewają wspólnie kilkanaście pieśni patriotycznych, mówiących o historii Polski – będzie to muzyczny hołd bohaterom różnych okresów historycznych, w tym również powstańcom styczniowym. 

 Już 9 lipca podczas Jarmarku Sapieżyńskiego będzie miała miejsce premiera teledysku, który zostanie wyświetlony na telebimie na przyklasztornych błoniach fot. Norber "Smoła" Smoliński

Projekt realizuje Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. Wniosek na pozyskanie na ten cel funduszy przygotowała dyrektor instytucji Ewa Rafałko.  

– Koncepcja wniosku jest moja. Zawnioskowaliśmy do biura programu „Niepodległa” aby upamiętnić, w tym roku, na Jarmarku Sapieżyńskim, 160. rocznicę powstania styczniowego. To dla gminy Kodeń ważny rok, zaczęliśmy od rekonstrukcji bitwy. Rozmawialiśmy o tym, kto mógłby wystąpić na jarmarku i zdecydowaliśmy, że moglibyśmy zaprosić Norberta „Smołę” Smolińskiego i Dziecięcą Ferajnę. W ramach tego koncertu będzie zaprezentowana piosenka napisana przez Norberta Smolińskiego, by upamiętnić bitwę w Kodniu, która się rozegrała w czasie powstania styczniowego – mówi sekretarz gminy Kodeń Mariusz Zańko

Dodaje, że teledysk, który również zostanie zaprezentowany na Jarmarku Sapieżyńskim, ma pokazać postawę patriotyczną powstańców styczniowych i ich zapał do walki, pokazane zostaną też represje, które spotkały powstańców. – Na Jarmarku Sapieżyńskim zostanie zaprezentowany teledysk i piosenka pt. „Na Kodeń marsz” – wyjaśnia. Przekazuje, że sam też zagrał w teledysku mieszczanina kodeńskiego, który wziął udział w powstaniu styczniowym.  

CZYTAJ TAKŻE:

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama