W Międzyrzecu Podlaskim zakończył się pierwszy etap projektu "Dom Kultury+ Inicjatywy miejskie". Miejski Ośrodek Kultury przeprowadził diagnozę potrzeb kulturalnych oraz potencjału kulturotwórczego mieszkańców.
Czego brakuje mieszkańcom?
Spotkania z mieszkańcami, rozmowy przy kawie, pogadanki z najmłodszymi, badania ankietowe – to za ich pomocą udało się ośrodkowi kultury wyróżnić najważniejsze potrzeby kulturalne międzyrzeczan.
– Przez trzy miesiące organizowaliśmy spotkania w szkołach, przedszkolach, z emerytami, z osobami z niepełnosprawnościami, z przedstawicielami Warsztatu Terapii Zajęciowej i organizacji pozarządowych. Wiemy już, jakie działania możemy podjąć, by odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców miasta i zaangażować ich bardziej w życie kulturalne miasta. Postawiliśmy na bezpośrednie spotkania, bo wtedy ludzie najbardziej się otwierają – mówi dyrektor MOK w Międzyrzecu Podlaskim, Andrzej Marciniuk.
Wśród potrzeb, jakie zgłaszali mieszkańcy są m.in. kino, w tym organizacja przeglądów i festiwali filmowych; koncerty, spektakle teatralne, stand-upy oraz kabarety. Dzieci potrzebują więcej aktywności w miejskim parku, młodzież – miejsca spotkań z ciekawymi ludźmi, a seniorzy aktywności artystycznej i integracji z mieszkańcami.
– Ostatnim etapem projektu był konkurs małych grantów, zakładający finansowanie i realizację inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców. W jego ramach wpłynęło 6 wniosków, a komisja oceniająca postanowiła dofinansować każdy z nich. Łączna kwota dotacji na wszystkie inicjatywy to 30 tys. złotych – informuje dyrektor.
Rozmowa to podstawa
Koordynatorką projektu była Angelika Magier. – Przeprowadziliśmy ponad 300 bezpośrednich rozmów z mieszkańcami w przestrzeni miasta i podczas 14 spotkań informacyjno-promocyjnych. Rozmowa to jedno z najlepszych narzędzi w realizacji projektu, dające wyczerpujące odpowiedzi, konkretne wnioski oraz możliwość bezpośredniej interakcji – przekazuje Angelika Magier.
Dodaje, że w spotkaniach udział wzięło ponad 350 osób z różnych grup wiekowych. – Staraliśmy się porozmawiać z każdym środowiskiem: dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, seniorami, rodzicami małych dzieci, tzw. młodymi dorosłymi przed 25. rokiem życia, osobami z niepełnosprawnościami i osobami ze szczególnymi potrzebami – wymienia koordynatorka projektu.
Wśród działań znalazły się też spotkania z Młodzieżową Radą Miasta, z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z opiekunami osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, MOK uczestniczył w spotkaniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Elementum pod hasłem "Kawa ze społecznikami". – To działanie pokazało nam, jak ważne jest sieciowanie pomiędzy instytucjami, lokalnymi organizacjami NGO, grupami inicjatywnymi, hobbystycznymi oraz animatorami kultur i edukatorami, działającymi samodzielnie – podkreśla Angelika Magier.
Z kolei punkt konsultacyjny MOK zorganizował podczas pikniku "Krew motorem życia". Tam mieszkańcy mogli dowiedzieć się więcej na temat projektu.
Dzięki projektowi, ośrodkowi kultury udało się poznać potrzeby mieszkańców z różnych grup wiekowych.
– Dokument diagnozy jest wstępem do dalszych zmian i punktem wyjścia do dalszej działalności Miejskiego Ośrodka Kultury. Mamy nadzieję, że będzie to także początek naszej współpracy z mieszkańcami, a tegoroczna edycja Dom Kultury+ nie będzie naszą ostatnią przygodą z tym programem. Czy spodziewaliśmy się, jak wypadnie ostateczny wynik diagnozy? Absolutnie nie. Jesteśmy dumni z mieszkańców Międzyrzeca i mile zaskoczeni efektem końcowym – podsumowuje Angelika Magier.
Projekt "Dom Kultury+ Inicjatywy miejskie" został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023.
Na jakie inicjatywy postawili mieszkańcy?
Wśród pomysłów mieszkańców znalazły się następujące działania. "Wakacje w parku Potockich", polegające na wakacyjnych rozgrywkach w gry podwórkowe, warsztatach jazdy na rolkach dla dzieci oraz spacerze przyrodniczym. "Kino dla dużych i małych", czyli organizacja w kinie "Sława" przeglądu bajkowo-filmowego oraz dyskusyjnych spotkań filmowych.
"Teatralna jesień" to warsztaty teatralne dla seniorów, zakończone spektaklem w sali widowiskowej. Mają też zostać zorganizowane obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych ph. "Jesteśmy razem", a w ramach nich warsztatów, ukazujących świat widziany z perspektywy osób z niepełnosprawnościami oraz koncertu w sali widowiskowej.
- Takiego zatrucia Huczwy i jej dopływu jeszcze nie było! Są tony martwych ryb, padają też ptaki
- Nie będzie malin? Plantatorzy grożą, że nie będą zbierali owoców
- Lubelszczyzna: Zabójstwo na Kredowej. Zamordowany 36-latek miał rany kłute
- Autostrady, maseczki, wyższe pensje. Te zmiany czekają nas już od 1 lipca
- Morderstwo w Dubowie. Wnuk zabił dziadka nożem. Babcia walczy o życie
Zadanie "Spotykaj się, inspiruj, działaj" to z kolei spotkanie z Marcinem Gnatem dla lokalnych działaczy społecznych i kulturalnych. Ostatnie działanie, które dostało dofinansowanie to "Dojrzali do sztuki, zakotwiczeni w Międzyrzecu".
Napisz komentarz
Komentarze