Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:43
Reklama
Reklama

Jakich inicjatyw brakuje w mieście? Mieszkańcy mają swoje propozycje

Niedawno w Międzyrzecu Podlaskim zakończył się projekt pod nazwą "Dom Kultury+ Inicjatywy miejskie". W ramach zadania pracownicy międzyrzeckiego ośrodka kultury rozmawiali z mieszkańcami, by poznać ich potrzeby i pomysły na nowe inicjatywy kulturalne na terenie miasta. Jakie działania zaproponowała lokalna społeczność?
Jakich inicjatyw brakuje w mieście? Mieszkańcy mają swoje propozycje
W Międzyrzecu Podlaskim zakończył się projekt pod nazwą "Dom Kultury+ Inicjatywy miejskie". Pracownicy MOK-u zapytali, jakich inicjatyw brakuje mieszkańcom

Źródło: UM Międzyrzec Podlaski

W Międzyrzecu Podlaskim zakończył się pierwszy etap projektu "Dom Kultury+ Inicjatywy miejskie". Miejski Ośrodek Kultury przeprowadził diagnozę potrzeb kulturalnych oraz potencjału kulturotwórczego mieszkańców. 

Czego brakuje mieszkańcom?

Spotkania z mieszkańcami, rozmowy przy kawie, pogadanki z najmłodszymi, badania ankietowe – to za ich pomocą udało się ośrodkowi kultury wyróżnić najważniejsze potrzeby kulturalne międzyrzeczan. 

– Przez trzy miesiące organizowaliśmy spotkania w szkołach, przedszkolach, z emerytami, z osobami z niepełnosprawnościami, z przedstawicielami Warsztatu Terapii Zajęciowej i organizacji pozarządowych. Wiemy już, jakie działania możemy podjąć, by odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców miasta i zaangażować ich bardziej w życie kulturalne miasta. Postawiliśmy na bezpośrednie spotkania, bo wtedy ludzie najbardziej się otwierają – mówi dyrektor MOK w Międzyrzecu Podlaskim, Andrzej Marciniuk.

Wśród potrzeb, jakie zgłaszali mieszkańcy są m.in. kino, w tym organizacja przeglądów i festiwali filmowych; koncerty, spektakle teatralne, stand-upy oraz kabarety. Dzieci potrzebują więcej aktywności w miejskim parku, młodzież – miejsca spotkań z ciekawymi ludźmi, a seniorzy aktywności artystycznej i integracji z mieszkańcami. 

– Ostatnim etapem projektu był konkurs małych grantów, zakładający finansowanie i realizację inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców. W jego ramach wpłynęło 6 wniosków, a komisja oceniająca postanowiła dofinansować każdy z nich. Łączna kwota dotacji na wszystkie inicjatywy to 30 tys. złotych – informuje dyrektor.

Rozmowa to podstawa

Koordynatorką projektu była Angelika Magier. – Przeprowadziliśmy ponad 300 bezpośrednich rozmów z mieszkańcami w przestrzeni miasta i podczas 14 spotkań informacyjno-promocyjnych. Rozmowa to jedno z najlepszych narzędzi w realizacji projektu, dające wyczerpujące odpowiedzi, konkretne wnioski oraz możliwość bezpośredniej interakcji – przekazuje Angelika Magier.

Dodaje, że w spotkaniach udział wzięło ponad 350 osób z różnych grup wiekowych. – Staraliśmy się porozmawiać z każdym środowiskiem: dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, seniorami, rodzicami małych dzieci, tzw. młodymi dorosłymi przed 25. rokiem życia, osobami z niepełnosprawnościami i osobami ze szczególnymi potrzebami – wymienia koordynatorka projektu.

Wśród działań znalazły się też spotkania z Młodzieżową Radą Miasta, z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z opiekunami osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, MOK uczestniczył w spotkaniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Elementum pod hasłem "Kawa ze społecznikami". – To działanie pokazało nam, jak ważne jest sieciowanie pomiędzy instytucjami, lokalnymi organizacjami NGO, grupami inicjatywnymi, hobbystycznymi oraz animatorami kultur i edukatorami, działającymi samodzielnie – podkreśla Angelika Magier.

Z kolei punkt konsultacyjny MOK zorganizował podczas pikniku "Krew motorem życia". Tam mieszkańcy mogli dowiedzieć się więcej na temat projektu. 

Dzięki projektowi, ośrodkowi kultury udało się poznać potrzeby mieszkańców z różnych grup wiekowych. 

– Dokument diagnozy jest wstępem do dalszych zmian i punktem wyjścia do dalszej działalności Miejskiego Ośrodka Kultury. Mamy nadzieję, że będzie to także początek naszej współpracy z mieszkańcami, a tegoroczna edycja Dom Kultury+ nie będzie naszą ostatnią przygodą z tym programem. Czy spodziewaliśmy się, jak wypadnie ostateczny wynik diagnozy? Absolutnie nie. Jesteśmy dumni z mieszkańców Międzyrzeca i mile zaskoczeni efektem końcowym – podsumowuje Angelika Magier.

Projekt "Dom Kultury+ Inicjatywy miejskie" został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023.

Na jakie inicjatywy postawili mieszkańcy?

Wśród pomysłów mieszkańców znalazły się następujące działania. "Wakacje w parku Potockich", polegające na wakacyjnych rozgrywkach w gry podwórkowe, warsztatach jazdy na rolkach dla dzieci oraz spacerze przyrodniczym. "Kino dla dużych i małych", czyli organizacja w kinie "Sława" przeglądu bajkowo-filmowego oraz dyskusyjnych spotkań filmowych. 

"Teatralna jesień" to warsztaty teatralne dla seniorów, zakończone spektaklem w sali widowiskowej. Mają też zostać zorganizowane obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych ph. "Jesteśmy razem", a w ramach nich warsztatów, ukazujących świat widziany z perspektywy osób z niepełnosprawnościami oraz koncertu w sali widowiskowej. 

Zadanie "Spotykaj się, inspiruj, działaj" to z kolei spotkanie z Marcinem Gnatem dla lokalnych działaczy społecznych i kulturalnych. Ostatnie działanie, które dostało dofinansowanie to "Dojrzali do sztuki, zakotwiczeni w Międzyrzecu".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama