Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:07
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Uśmiercono prawie 2000 świń. ASF nie odpuszcza

Główny lekarz weterynarii, Paweł Niemczuk wyznaczył nowe ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń w naszym regionie. Ogniska choroby znajdują się w powiecie radzyńskim i parczewskim.
Uśmiercono prawie 2000 świń. ASF nie odpuszcza
Główny lekarz weterynarii, Paweł Niemczuk wyznaczył nowe ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń w naszym regionie. Ogniska choroby znajdują się w 2 powiatach

Autor: poglądowe/pixabay.com

Pierwsze nowe ognisko ASF w naszym regionie wyznaczono 25 czerwca. Wirus dostał się do gospodarstwa w miejscowości Tyśmienica, w gminie Parczew. W gospodarstwie tym utrzymywano 1779 świń (tuczników).  Kolejne, tym razem 7. ognisko ASF w Polsce, wyznaczono 27 czerwca 2023 r. w miejscowości Królewski Dwór w gminie Parczew. 

– W gospodarstwie utrzymywanych było 150 świń: 12 loch, 1 knur, 39 tuczników, 44 warchlaki oraz 54 prosięta – czytamy w komunikacie głównego lekarza weterynarii. Jest to 6. ognisko ASF w Polsce.

Następne ognisko ASF wyznaczono 28 czerwca 2023 r. w miejscowości Bezwola Górne, w gminie Wohyń. Wirus zaatakował gospodarstwo, w którym utrzymywano 28 świń: 3 lochy, 11 tuczników, 14 warchlaków. – Ognisko zostało stwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych próbek pobranych w ramach prewencyjnego uśmiercania świń w gospodarstwie uznanym za kontaktowe – informuje główny lekarz weterynarii. Jednocześnie jest to 8. ognisko ASF w Polsce.

– Ognisko zostało stwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych próbek pobranych w ramach prewencyjnego uśmiercania świń w gospodarstwie uznanym za kontaktowe – informuje główny lekarz weterynarii.
 

Wojewoda wyznaczył obszary zapowietrzony  zagrożony

W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, inspekcja weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki związane z likwidacją choroby, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego. 
 

Powiatowy lekarz weterynarii w Parczewie, Piotr Kicman podkreśla, że inspekcja zlikwidowała świnie już na drugi dzień po wyznaczeniu ognisk w danych gospodarstwach. 

– Gospodarstwa zostały odkażone, została nam jeszcze ostateczna dezynfekcja. Czekamy też na wygaszenie stref zagrożonej i zapowietrzonej – mówi. – Jesteśmy w stałym kontakcie z rolnikami. Przeprowadziliśmys szereg szkoleń z bioasekuracji, na bieżąco informujemy rolników o sytuacji. Z ASF-em zmagamy się nie pierwszy raz, choć od 2018 roku do 16 czerwca 2023 roku na terenie powiatu parczewskiego nie było żadnego ogniska – przyznaje lek. wet. Piotr Kicman.
 

Przypomnijmy, w naszym regionie wyznaczono w tym roku łącznie 5 ognisk ASF, w miejscowościach Bezwola Górne (2 ogniska), Rudzieniec, Tyśmienica, Królewski Dwór.

Zabito ponad 1300 świń. Kolejne ogniska ASF w naszym regionie

Do tej pory w Polsce wykryto 10 ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń.

Wojewoda lubelski wyznaczył obszar zapowietrzony: 
 

– do 9 lipca 2023 r. w powiecie radzyńskim o promieniu ok. 3 km wokół ogniska afrykańskiego pomoru świń, obejmujący miejscowości Bezwola i Ossowa w gminie Wohyń, 
– do 12 lipca 2023 r. w powiecie parczewskim, o promieniu ok. 3 km wokół ogniska afrykańskiego pomoru świń, obejmujący w gminie Parczew miejscowości Babianka, Buradów, Tyśmienica oraz miejscowość Gródek Szlachecki w gminie Siemień,
– do 14 lipca 2023 r. - w powiecie parczewskim, o promieniu ok. 3 km wokół ogniska afrykańskiego pomoru świń, obejmujący miasto Parczew oraz miejscowości w gminie Parczew: Królewski Dwór, Koczergi, Wierzbówka, część miejscowości Jasionka położona na zachód od drogi 813, w gminie Siemień miejscowości Augustówka i Glinny Stok, w gminie Milanów - obszar ewidencyjny Mogiłki i Las Brzeziny.
Obszar zagrożony obejmuje powiaty: radzyński, parczewski, bialski i lubartowski, o promieniu ok. 7 km od ogniska ASF. 

Obszar zagrożony w powiecie radzyńskim:
–  w gminie Wohyń miejscowości: Bojanówka, Branica Suchowolska, Kuraszew, Lisiowólka, Ostrówki, Planta, Suchowola, Wohyń, Wólka Zdunkówka, Zbulitów Mały,
-  w gminie Kąkolewnica część miejscowości Turów, położona na wschód od drogi krajowej nr 19,
–  gminie Komarówka Podlaska miejscowości: Brzeziny, Brzozowy Kąt, Derewiczna, Komarówka Podlaska, Przegaliny Duże, Przegaliny Małe, Wiski, Woroniec, Wólka Komarowska,
– W gminie Radzyń Podlaski miejscowości: Branica Radzyńska, Siedlanów, Stasinów, Ustrzesz, Zbulitów Duży.
 

Obszar zagrożony w powiecie parczewskim:
– w gminie Dębowa Kłoda miejscowości: Leitinie, Makoszka, Plebania Wola, Stępków,
–  w gminie Milanów miejscowości: Cichostów, Cichostów Kolonia, Czeberaki, Kostry, Kopina, Milanów, Okalew, Zieleniec i część miejscowości Rudno, położona na północ od drogi 63,
– w gminie Jabłoń miejscowości: Dawidy, Gęś, Jabłoń, Kolano, Łubno, Wantopol,
– w gminie Parczew miejscowości: Brudno, część miejscowości Jasionka położona na wschód od drogi 813, Kolonia Babianka, Komarne, Laski, Michałówka, Pohulanka, Przewłoka, Siedliki, Sowin, Szytki, Wola Przewłocka, Zaniówka, tj. obszar całej gminy bez miejscowości wymienionych, jako obszar zapowietrzony,
– w gminie Siemień miejscowości: Działyń, Jezioro, Juliopol, Miłków, Miłków Kolonia, Nadzieja, Pomyków, Sewerynówka, Siemień, Siemień Kolonia, Tulniki, Władysławów, Wola Tulnicka, Wólka Siemieńska, Żminne.
 

Obszar zagrożony w powiecie bialskim: 
– w gminie Drelów miejscowości: Aleksandrówka, Worsy, Wólka Łózecka,
– w gminie Wisznica miejscowości: Polubicze Dworskie i Polubicze Wiejskie Pierwsze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

c z y→ t 07.07.2023 20:00
O! Dobrze, że na Cowida nie uśmiercano chorych. No i nagle choroba znikła, była, jakoś w luty, marzec 2022. Ot tak, z dnia na dzień, znikły wirusy. Może i Świnkom, zaaplikować, podobną kurację, leczenie, profilaktykę. Zlikwidowali, Państwo, zlikwidowało hodowlę zagrodowa świń. To samo planuje się z drobiem: do ostatnie Kurzy.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama