Uroczystość odbyła się 11 lipca.
Meldunek o rozpoczęciu uroczystości odebrał komendant wojewódzki policji w Lublinie, nadinspektor Artur Bielecki. Następnie przywitał się z pocztem sztandarowym Komendy Miejskiej w Białej Podlaskiej. Dokonał też przeglądu pododdziału i przywitał się z policjantami. Potem odbyło się podniesienie flagi państwowej. W czasie podnoszenia flagi odegrano hymn narodowy. Kolejno miało miejsce przemówienie komendanta Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, inspektora Wojciecha Czapli.
Później odbyło się wręczenie odznaczeń resortowych oraz aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe. Przekazano też nagrody dla zwycięzców tegorocznych zawodów strzeleckich zorganizowanych przez Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policji w Białej Podlaskiej z okazji 104. rocznicy powstania policji. Miały też miejsce przemówienia zaproszonych gości. Obchody zakończyło odprowadzenie sztandaru bialskiej policji i złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości.
Inspektor Wojciech Czapla, komendant Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej przypomniał, że 24 lipca odbędą się obchody 104. rocznicy powstania polskiej policji.
– Ostanie lata były wielkim wyzwaniem dla naszej służby. Pandemia, agresja Rosji na Ukrainę, problemy na granicy polsko-białoruskiej generowały wyzwania i zadania, do których polska policja, tak naprawdę, nie była przygotowana i szkolona. Działania, jakie podejmowaliśmy często były nowatorskie. Jednak, rzetelność, sumienność i oddanie służbie, zaowocowało tym, że egzamin ten zdaliśmy wzorowo. Polska policja stanęła na wysokości zadania. Ostatni rok bialskiej policji, to również zadania związane z wspieraniem działań Straży Granicznej na granicy z Białorusią. W chwili obecnej również jesteśmy tam obecni, wspólnie z delegowanymi policjantami z kraju i z Komendy Wojewódzkiej w Lublinie – powiedział inspektor Wojciech Czapla.
Dodał, że policjanci pełnią służbę radiowozami, kładami, na łodziach, w patrolach zmotoryzowanych, w patrolach konnych. Wykorzystują drony i inny sprzęt policyjny. Podkreślił, że policjanci dbają też o bezpieczeństwo na trasach k2 i k68, wzdłuż kolejki samochodów ciężarowych. Przypomniał, że w związku z sankcjami jedyne otwarte przejście z Białorusią dla pojazdów ciężarowych znajduje się na terenie powiatu bialskiego, co powoduje korki stwarzające zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. – Każdej doby na tych trasach pełni służbę kilkudziesięciu bialskich policjantów, przy wsparciu Komendy Wojewódzkiej w Lublinie. W trosce o bezpieczeństwo utworzyliśmy strefy buforowe w dwóch miejscowościach – w Zalesiu i Wólce Dobryńskiej. Oprócz wymienionych zadań, realizujemy obowiązki w zakresie ścigania sprawców przestępstw, wykroczeń, poszukiwania osób zaginionych i ukrywających się. Z zakresu ruchu drogowego i szeroko rozumianej prewencji – wymieniał komendant. Zaznaczył też, że sukcesywnie zwiększa się liczba policjantów powiatu bialskiego.
Powstaną nowe posterunki
W roku ubiegłym otrzymaliśmy dodatkowych pięć etatów, cztery etaty zasiliły posterunek policji w Sławatyczach, a jeden wydział do walki z przestępczością gospodarczą bialskiej komendy.
– W roku bieżącym komendant główny przekazał do obsady osiem etatów, do budowanego właśnie posterunku w Piszczacu. Posterunek ten powstaje dzięki współpracy komendanta głównego, komendanta wojewódzkiego oraz wójta gminy Piszczac Kamila Kożuchowskiego, który wspólnie z radą gminy zdecydował o nieodpłatnym przekazaniu pod budowę posterunku działki oraz w sfinansowaniu dokumentacji projektowej. Posterunek budowany w technologii modułowej zostanie oddany jeszcze w roku bieżącym – przekazał komendant.
Dodał, że w ubiegłym tygodniu komendant wojewódzki policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki oraz wójt gminy Łomazy Jerzy Czyżewski podpisali akt nieodpłatnego przekazania działki na rzecz Skarbu Państwa pod budowę kolejnego posterunku policji. Tym razem w gminie Łomazy. Gmina sfinansuje opracowanie dokumentacji na ten projekt. – Na obsadę tego posterunku mamy gwarancję od komendanta głównego, że zostanie obsadzonych kolejnych osiem etatów – wyjaśnił inspektor Wojciech Czapla. Przekazał, że trwa budowa skrzydła siedziby Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej na potrzeby zamiejscowej siedziby kompani prewencji na potrzeby lubelskiego oddziału policji. - Będzie tu dodatkowych stu funkcjonariuszy, których będziemy mogli wykorzystać do służby na terenie powiatu bialskiego, za zgodą generała – poinformował. Wskazał też, że ostatnie lata to również zakup sprzętu. Ostatnio nabyto dwa motocykle i samochód. – Wczoraj z prezydentem Michałem Litwiniukiem podpisaliśmy wstępne porozumienie o przekazanie pieniędzy na fundusz wsparcia na zakup rowerów służbowych. Pomysł wprowadzenia patroli rowerowych zrodził się w ubiegłym roku. Pozyskaliśmy dwa rowery. Efekt służby patroli i oddźwięk społeczny przeszedł nasze oczekiwania – zaznaczył komendant.
Święto Policji to też czas podziękowań i podsumowań, w tym roku jeden funkcjonariusz został odznaczony brązową odznaką „Zasłużony Policjant”, natomiast sześćdziesięciu trzech policjantów otrzymało awanse. W czasie uroczystości wręczono akty nominacji na wyższe stopnie służbowe.
Napisz komentarz
Komentarze