Przypomnijmy, remont pałacu Potockich odbywa się w ramach projektu "Rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne dawnego pałacu Potockich". Jego wartość to 3,8 mln złotych, a dofinansowanie z UE i budżetu państwa wyniosło 2,2 mln zł. To element programu "Dziedzictwo kulturalne i naturalne – projekty lokalne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020".
MOK powoli się przenosi do pałacu
Prace są już na finiszu, a okres wakacyjny to czas wytężonej pracy pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, który w dużej części właśnie do wyremontowanego pałacu Potockich przeniesie swoją działalność.
– W związku z remontem obiektu mamy sporo planów. Swoją siedzibę będą tam miały nie tylko nasze pracownie, ale też m.in. organizacje pozarządowe. Pałac ma być otwarty dla mieszkańców. Już po remoncie będziemy się starać o kolejne dofinansowania, które pozwolą nam jeszcze wzbogacić ofertę kulturalną miasta – podkreśla Andrzej Marciniuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. W ofercie MOK znajdują się zajęcia m.in. taneczne, z grafiki czy z fotografii. – Póki co jednak np. zajęcia z grafiki odbywają się w sali zaplecza kinowego, dlatego musimy je przenieść do pałacu Potockich. Jedna z wyremontowanym sal jest wyposażona w fotele i projektor cyfrowy, co stanowić będzie część konferencyjną. Będzie też część historyczna, otwarta dla mieszkańców. Prawdopodobnie w pałacu znajdzie się też miejsce dla Galerii ES – wymienia dyrektor MOK.
W wyremontowanym pałacu prowadzone będą zajęcia z malarstwa, rysunku i historii sztuki, zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Planowane jest również organizowanie warsztatów i konkursów plastycznych. Odbywać się tu będą spotkania klubów dyskusyjnych. Utworzony zostanie też punkt informacji kulturalno-turystycznej.
Przy okazji dyrektor dodaje, że doposażenie czeka jeszcze świeżo wyremontowaną salę kina Sława. – Jeśli chodzi o tę część kinową to jest ona już gotowa. Ma być to jednak również sala widowiskowa i by była na jeszcze lepszym poziomie potrzebujemy sprzętu. Będziemy się więc starać o dofinansowanie z zewnątrz na doposażenie sali. Choć już jesienią chcemy zorganizować spektakl teatru dla dzieci oraz być może występ kabaretu – zapowiada Marciniuk.
Wnętrza już prawie gotowe
A jakie konkretnie prace przeprowadzono w pałacu Potockich? Wymieniono dach, odnowiono elewację, wykonano remont kominów. W ramach przedsięwzięcia zostały wyremontowane: dawna jadalnia, sala przechodnia, sala reprezentacyjna, biblioteka, oranżeria, pokój hrabiego, łazienki, korytarz, przedsionek i kaplica. Wszystko pod nadzorem konserwatora zabytków. Na piętrze z kolei zmodernizowane zostały pracownia graficzna, teatralna i multimedialna, korytarz, pomieszczenie montażu filmu, łazienki, studio cyfrowe, hol. Przystosowano pomieszczenia przeznaczone na "Przestrzeń dźwięku", gdzie prowadzone będą zajęcia, mające na celu promocję utalentowanej młodzieży i organizowane zajęcia muzyczne.
Renowację przeszły też taras i balkony. W pałacu pojawiła się winda, a cały obiekt został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Zamontowana została powietrzna pompa ciepła.
W pomieszczeniach pałacu mają zostać umieszczone pamiątki, gromadzone przez lata przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk, które stworzą izbę pamięci, mającą być zalążkiem międzyrzeckiego muzeum. Powstanie tu m.in. Regionalne Centrum Twórczości Henryka Burzca i wyeksponowanych zostanie część rzeźb artysty.
- Miasto promuje rekreację, a na tym osiedlu straszą zniszczone bramki
- Inwestycje mostowe w Białej Podlaskiej. Jeden przetarg unieważniony
- Wielkie serce bialskiej komendy policji znów wsparło potrzebujących!
- Udało się dzięki Waszym wielkim sercom! Wiktor leci do USA
Już teraz wnętrza prezentują się pięknie, co można zobaczyć na zdjęciach udostępnionych przez urząd miasta. Warto podkreślić, że podczas modernizacji wiele oryginalnych elementów wystroju, pochodzących z czasów międzywojnia, odzyskało dawny blask. To np. ukryte do tej pory pod parkietem posadzki. Przywrócone zostały też m.in. gabinet hrabiny, gabinet hrabiego, łazienka oraz biblioteka. Pracom konserwatorskim została też poddana oranżeria. Obecnie w pałacu trwają odbiory techniczne pod względem bezpieczeństwa pożarowego.
Pałac Potockich wybudowany został w 1852 roku dla hrabiny Aleksandry Potockiej, właścicielki Ordynacji Międzyrzeckiej, przez architekta Franciszka Marię Lanciego. Pałac uległ spaleniu w 1918, jednak został odbudowany w latach 1922-1928.
Do 1998 roku znajdował się tu dom dziecka i przez lata siedziba Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Później w części wykorzystywany był na potrzeby ośrodka kultury. Niebawem w pełni odzyska funkcję kulturalnego centrum miasta.
Potańcówka w parku Potockich
Już 29 lipca o godzinie 18:00 miasto zaprasza na pierwszą potańcówkę w parku Potockich w ramach Dni Międzyrzeca. – Zatańczymy przy muzyce retro i muzyce współczesnej, a Zofia i Andrzej Potoccy po wielu latach ponownie staną się gospodarzami pałacowych spotkań. Gwiazdami wieczoru będzie Maria Kossak z zespołem oraz zespół muzyczny Art Ovo.
Zabierzcie ze sobą koce piknikowe, a jeśli macie ochotę – ubierzcie się klimatycznie. Ten dzień to nasze święto – cieszmy się wspólnie pierwszą potańcówką u Potockich – zachęcają organizatorzy. Najmłodszych zapraszają do parku już na godz. 15:00. Będzie na nich czekać mnóstwo atrakcji! To darmowe dmuchańce, fotobudka, animacje takie jak malowanie wielkoformatowe, kreatywne zabawy przyrodnicze, zabawy integracyjne ze śpiewem. Będzie też stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Międzyrzec, wystawa Lubelskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Jelnicy, turniej bumper ball oraz mobilny punkt rekrutacji Wojskowego Centrum Rekrutacji Pojawią się też punkty konsultacyjne, dotyczące mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej oraz programu "Czyste powietrze".
Napisz komentarz
Komentarze