Wielkie święto polskiego folkloru za nami. W dniach 12-16 lipca odbyły się Sabałowe Bajania, czyli ogólnopolski festiwal folkloru polskiego, konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków, odbywający się corocznie od 1967 roku w Bukowinie Tatrzańskiej.
Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego "Sabały", gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. Jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru co roku ocenia wykonawców, kultywujących tradycje ludowe Polski.
W tym roku prócz przesłuchań konkursowych, jak zwykle uczestnicy mogli liczyć na koncerty ciekawych artystów. Na bukowiańskiej scenie wystąpili m.in. Mesajah czy zespół Tulia, a festiwalowi towarzyszyły również kiermasz sztuki ludowej i wystawa twórczości ludowej oraz wiele innych atrakcji.
"Festiwal Sabałowe Bajania pozostaje wciąż ważnym miejscem konfrontacji, wyznaczania kierunków oraz sposobów ochrony tradycyjnej kultury wsi. Z jednej strony nawiązuje do jej źródeł, z drugiej zaś kładzie nacisk na technikę wykonawczą i jak najdoskonalszą stronę artystyczną. To zaś powoduje, że piękno tej kultury urzeka coraz większą liczbę rodaków. Cieszy nas, że świadomość tych wymagań z roku na rok jest coraz większa wśród uczestników bukowiańskiego festiwalu. Komisja wyraża zadowolenie z powodu licznego udziału w festiwalu gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków z różnych regionów Polski prezentujących wysoki poziom wykonawczy. W dalszym ciągu zachęcamy do uczestnictwa w konkursie drużbów oraz starostów weselnych. Podczas występów muzykanci grali na dawnych instrumentach (obrzędowych, jak kozioł ślubny, mazanki) obecnych w tradycji muzycznej poszczególnych regionów. Repertuar słowno-muzyczny sięgał do dawnych warstw folkloru. Soliści oraz grupy śpiewacze zaprezentowali tradycyjne pieśni zgodnie z założeniami festiwalu" – czytamy w protokole komisji konkursowej, która obradowała w składzie: dr Artur Czesak – językoznawca, Benedykt Kafel – etnograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog, prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – etnomuzykolog oraz prof. uczelniany dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy.
W tym roku podczas Sabałowych Bajań zaprezentowało się: 44 gawędziarzy, 43 instrumentalistów, 44 śpiewaków solistów, 45 grup śpiewaczych, pary pytacy, drużby oraz starosty weselnego z dziesięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego.
- Nowa lista miast już zamknięta. Są tam dwie nasze gminy
- Prace w pałacu Potockich już na finiszu. W parku będzie potańcówka
Miasto promuje rekreację, a na tym osiedlu straszą zniszczone bramki - Inwestycje mostowe w Białej Podlaskiej. Jeden przetarg unieważniony
- Wielkie serce bialskiej komendy policji znów wsparło potrzebujących!
- Udało się dzięki Waszym wielkim sercom! Wiktor leci do USA
Na 57. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” nasz region reprezentował Zespół Śpiewaczy “Leśnianki” z gminy Leśna Podlaska. Panie poradziły sobie wspaniale, bo konkursowe jury postanowiło im przyznać nagrodę II stopnia. – Dziękujemy za każde wsparcie i wiarę w możliwości naszego zespołu atmosfera tego miejsca i górskie pejzaże napełniły nasze leśniańskie serca dobrymi nastrojami i z nimi wracamy do Was uśmiechnięte i pełne energii – przekazuję członkinie zespołu “Leśnianki”. My gratulujemy paniom sukcesu!
Przypomnijmy, Zespół Śpiewaczy “Leśnianki” istnieje od 2007 roku. Od lat reprezentuje gminę Leśna Podlaska i powiat bialski na przeglądach i festiwalach różnego szczebla. W repertuarze zespołu znajdziemy pieśni ludowe, wywodzące się z naszego regionu, biesiadne, patriotyczne, kościelne czy też okolicznościowe. Panie występują w podlaskich strojach, biorąc udział w festynach, dożynkach oraz imprezach regionalnych i lokalnych.
Warto dodać, że to kolejny sukces naszych artystów na ogólnopolskich festiwalach w tym roku. Wcześniej z Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym z nagrodami wrócili wszyscy nasi artyści, którzy wzięli w nim udział. W kategorii zespoły śpiewacze nagrody I stopnia trafiły do Zespołu Śpiewaczego "Jarzębina" z Zabłocia (gm. Kodeń) i Zespołu Ludowego "Pawłowianki" z Nowego Pawłowa (gm. Janów Podlaski). II nagrodę w tej samej kategorii otrzymał Zespół "Na Swojską Nutę" z Zahorowa (gm. Piszczac). W kategorii soliści instrumentaliści nagrodę specjalną otrzymał Zdzisław Marczuk z Zakalinek (gm. Konstantynów). W kategorii mistrz i uczeń instrumentaliści nagrodę II stopnia zdobyli mistrz Zdzisław Marczuk i jego uczennica Zuzanna Hodun. Natomiast w kategorii mistrz i uczeń śpiewacy nagrodę II stopnia dostały mistrzyni Maria Kościuczyk i Zespół "Motwiczanki" z Sosnówki.
Napisz komentarz
Komentarze