Dla ZGL to ma być ułatwienie i oszczędność, Dla części mieszkańców zasobów komunalnych administrowanych przez spółkę, to kłopot.
– Dostaliśmy pisma z ZGL, że przestaje przysyłać blankiety, na których były wypisane wszystkie dane do miesięcznych opłat czynszu. Ludzie, szczególnie starsi bardzo do tego przywykli. Brali rachunek, szli sobie na pocztę czy płacili przy kasach w sklepach, podczas robienia zakupów. Teraz ZGL proponuje opłaty drogą elektroniczną. Ktoś chyba mocno nie pomyślał, bo wielu starszych lokatorów nawet internetu nie obsługuje, nie mówiąc o posiadaniu elektronicznych kont bankowych – naświetla sprawę z punktu widzenia mieszkańców jeden z nich, który w tej sprawie skontaktował się z redakcją Słowa Podlasia.
Chce, by na sprawę spojrzeć z punktu widzenia płatników, starszych osób, przywykłych do dotychczasowej formy. – Czemu takimi decyzjami utrudnia się nam życie? Nikt nas nie spytał czy nam to odpowiada – dodaje nasz rozmówca.
CZYTAJ TEŻ: Jest decyzja w sprawie skargi na prezydenta miasta i prezesa ZGL
Nasi rozmówcy zwracają też uwagę na bezpieczeństwo seniorów. - Tyle mówi się o internetowych oszustach, którzy ograbiają nie tylko przecież seniorów. Moim zdaniem starsi ludzie, nieporadni w kontakcie z internetem, mogą być dodatkowo narażeni na działanie takich grup, jeśli musieliby dokonywać opłat przez internet. Moja babcia mieszka w zasobach ZGL i nie wyobrażam sobie osobiście , że dokonuje opłat przez internet - komentuje pomysł ZGL wnuczka mieszkanki zasobów komunalnych.
ZOBACZ: Kolejna ofiara internetowego oszustwa. 25-latka straciła 3 tysiące zł
O powody zmian w mechanizmie rozliczania się z mieszkańcami pytamy prezesa ZGL. - Od III kwartału br. ZGL zrezygnował z dostarczania dodatkowej kartki zawierającej blankiety wpłat za lokale mieszkalne – przyznaje Wojciech Chilewicz. Zapewnia jednocześnie, że nie jest to działanie, które uniemożliwia dokonania opłat w tradycyjny sposób.
- Numer rachunku bankowego jak i kwota do zapłaty widnieje na przesłanych lokatorom rachunkach – przypomina. - Do dokonania płatności na poczcie lub w placówce banku wystarczy numer konta bankowego, nazwa odbiorcy i kwota do zapłaty, a wszystkie te dane znajdują się na przesłanych mieszkańcom rachunkach.
SPRAWDŹ: Miejski skwar? Sezon na otwarte baseny w pełni. Akademia Bialska zaprasza na letni odpoczynek!
Spółka zmiany w formie kolportowania rachunków tłumaczy gospodarnością. - Wprowadzone rozwiązanie jest spowodowane z jednej strony dążeniem do obniżenia kosztów, a z drugiej faktem korzystania przez znaczną część mieszkańców z płatności w formie elektronicznej, w której takie blankiety są całkowicie zbyteczne – wskazuje prezes Chilewicz.
Refleksja jednak jest, bo prezes zapewnia, że ZGL nie wyklucza możliwości dostarczania blankietów.
- Na wniosek najemcy lub właściciela lokalu (wspólnoty mieszkaniowe) w dalszym ciągu istnieje możliwość generowania blankietów wpłat i dostarczania ich w bieżącym, jak i kolejnych okresach rozliczeniowych – informuje Wojciech Chilewicz.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Prace w pałacu Potockich już na finiszu. W parku będzie potańcówka
- Miasto promuje rekreację, a na tym osiedlu straszą zniszczone bramki
- Inwestycje mostowe w Białej Podlaskiej. Jeden przetarg unieważniony
Napisz komentarz
Komentarze