Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:54
Reklama
Reklama

Program badań w kierunku wykrywania raka płuca

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej zaprasza na bezpłatne profilaktyczne badanie tomografii komputerowej płuc. Badania są realizowane w bialskim Szpitalu w ramach „Programu badań w kierunku wykrywania raka płuca”, w ramach „Narodowej Strategii Onkologicznej”.
Program badań w kierunku wykrywania raka płuca

Celem programu jest poprawa wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju poprzez prowadzenie badań profilaktycznych wśród osób z grup ryzyka zachorowania na raka płuc. Objawy raka płuca zależą od jego stopnia zaawansowania, lokalizacji guza i obecności przerzutów. U części chorych, u których nie występują objawy kliniczne, rak płuca może być rozpoznawany na podstawie badań obrazowych wykonywanych z innych wskazań. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej zachęca do skorzystania z badań profilaktycznych, które pozwolą wykryć raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju i odpowiednio wcześnie podjąć leczenie specjalistyczne.

WARTO SIĘ BADAĆ!
Kto może skorzystać z badań?
  1. Jesteś osobą w wieku 55–74 lata, która:
  • ma konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom* i jesteś aktywnym palaczem,
  • ma konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom* i rzuciłeś palenie na nie więcej niż 15 lat (dot. ostatniego okresu abstynencji).  

Jeżeli spełniasz jeden z powyższych warunków – wstępnie kwalifikujesz się na badanie. Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym.

      2. Jeśli jesteś w wieku 50-74 lat i spełniasz dwa powyższe warunki oraz jednocześnie posiadasz jeden z czynników ryzyka:

  • z uwagi na wykonywany zawód jesteś narażony na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy,
  • jesteś narażony na ekspozycję na radon,
  • chorowałeś na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego,
  • osoby z twojej bliskiej rodziny (krewni pierwszego stopnia) miały raka płuca,
  • chorujesz na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub samoistne włóknienie płuc (IPF).

Również wstępnie kwalifikujesz się na badanie.

Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym.

(20 papierosów = 1 paczka)

 Kto nie może skorzystać z badań:
  • osoby z chorobą zakaźną lub „ostrą” chorobą naczyniową, chirurgiczną,
  • pacjenci, u których w okresie ostatnich 12 miesięcy w ramach „Programu badań w kierunku wykrywania raka płuca” przeprowadzono badanie TK klatki piersiowej, w którym nie stwierdzono żadnych niepokojących zmian,
  • pacjenci, u których wykonano tomografię komputerową klatki piersiowej w ciągu 3 miesięcy poprzedzających datę planowanego badania,
  • pacjenci, u których zdiagnozowano raka płuca przed zgłoszeniem się do ramach  „Programu badań w kierunku wykrywania raka płuca”, a okres od zakończenia radykalnego leczenia jest krótszy niż 5 lat.
 Co musisz zrobić, żeby skorzystać z badania?
  1. Pobierz i wypełnij ankietę. Znajdziesz ją:
    - w załączniku na dole strony,
    - w punkcie informacyjnym w Szpitalu (budynek główny Szpitala przy ul. Terebelskiej 57-65, parter, w pobliżu głównej rejestracji do poradni specjalistycznych),
    - w niektórych placówkach POZ (lekarz rodzinny) na terenie Białej Podlaskiej i okolic.
  2. Z wypełnioną ankietą odwiedź swojego lekarza rodzinnego, który zakwalifikuje Cię do badania. W przypadku trudności w wypełnieniu ankiety możesz poprosić swojego lekarz lub personel placówki POZ o pomoc w jej uzupełnieniu. Podpisana ankieta jest automatycznie skierowaniem na badanie i nie potrzebujesz od lekarza oddzielnego skierowania.
  3. Wypełniona i podpisana ankieta jest podstawą do rejestracji na badanie. Zarejestrować możesz się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:30:
    a. telefonicznie pod numerem telefonu (83) 41 47 337,
    b. osobiście w Rejestracji Działu Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu (parter w budynku B, obok Zespołu Poradni Specjalistycznych). Ankietę zostawiasz w Rejestracji w dniu zapisu.
  4. W wyznaczonym podczas rejestracji terminie przyjdź do Pracowni Tomografii Komputerowej  zlokalizowanej w budynku Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych (CCZiF) przy. ul. Terebelskiej 57-65 (parter, wejście od ul. Jana Kazimierza). Jeśli rejestrowałeś się telefonicznie przynieś i zostaw ankietę w pracowni w dniu badania.
  5. W przypadku nie dostarczenia ankiety lub dostarczenia ankiety niepodpisanej przez właściwego lekarza badanie nie może zostać wykonane.
  6. Badanie będą wykonywane w poniedziałek, środę i piątek w godzinach 8.00-10:00. Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań. Podczas badania używa się małej dawki promieniowania jonizującego dla dokładnego zobrazowania płuc. Badanie jest bezbolesne i trwa ok 10 minut.
  7. Wynik swojego badania odbierz osobiście w Rejestracji Działu Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu (poniedziałek-piątek w godz. 8:00-18:00).
  8. Po otrzymaniu wyniku zgłoś się z nim do swojego lekarza rodzinnego, który zakwalifikował Cię na badanie, w celu zakończenia udziału w Programie. Jeżeli w trakcie diagnostyki wykryto zmiany w płucach, lekarz rodzinny skieruje Cię na dalszą diagnostykę lub leczenie specjalistyczne.

Więcej informacji o badaniach można uzyskać również w Dziale Świadczeń Medycznych i Projektów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, nr telefonu: (83) 414 73 90, e-mail: [email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama